Minimalizm we wnętrzu

mini - sporteuroSpokój, ład i harmonia, proste formy, dekoracyjny umiar, oszczędność kolorów oraz gra świateł to przepis na wnętrze minimalistyczne. 

Styl minimalistyczny preferują osoby, które cenią wnętrza harmonijne, dopracowane w każdym detalu oraz precyzyjnie wykonane. Charakteryzujące się brakiem wszystkiego, co nie jest naprawdę potrzebne.

Minimalizm powstał na początku XX wieku w Japonii, by wyznaczać ścieżki rozwoju dla nowoczesnej mody, designu oraz architektury. Kieruje się zasadą: im mniej, tym lepiej. Opiera się na stonowanych barwach oraz prostych i eleganckich formach. Wnętrze w stylu minimalistycznym pozbawione jest wszelkich bibelotów oraz załamań kątów. Wnętrza minimalistyczne są idealnie dopracowane i urzekają atmosferą spokoju,

ładu i harmonii. Na ścianach królują jasne, jednolite kolory (np.: biel, beż, szary, brąz). Sufit jest tradycyjnie biały, a podłoga w kaflach lub panelach. Do aranżacji wnętrz chętnie wykorzystuje się tworzywa sztuczne, metal, szkło oraz nowocześnie potraktowane drewno, kamień i ceramikę.

Z kolei meble i inne sprzęty w pomieszczeniu mają gładkie, homogeniczne powierzchnie o dominującej barwie (np.: bieli, czerni, granatu, szarości). Popularne są niskie meble modułowe, umożliwiające zmontowanie ciągu mebli o dowolnych długościach oraz kanapy składającej się z kilku części, które można zestawiać, łączyć i rozłączać. Warto pamiętać, aby meble nie zlewały się z kolorem ścian, bowiem ważne jest zachowanie kontrastu. Na przykład ciekawie wygląda skontrastowanie czystej barwy ścian z jednolitą formą mebli lub z wymalowanymi na nich oryginalnymi, nowoczesnymi wzorami. dom1 - sporteuro

W pomieszczeniach minimalistycznych przedmioty charakteryzują się prostotą i funkcjonalnością. Przedmioty pozbawione są ozdób, ważna jest ich sama postać. Dominują proste, geometryczne formy np.: koło, trójkąt, prostokąt. Często stosuje się powtarzalne połączenia brył i moduły. Prócz tego, takie wnętrza można ozdobić świecznikami, obrazami, stolikami o klasycznej, prostej formie i oryginalnej kolorystyce oraz efektownymi szklanymi lampami o industrialnym wyglądzie.

Pomieszczenia te są często przestrzeniami monochromatycznymi, w których gra świateł wydobywa niuanse przestrzeni tzw. subtelną grę faktur oraz różnorodnych odcieni zastosowanego koloru.

Styl minimalistyczny idealnie pasuje do nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Dzięki swojej lekkości doskonale nadaje się także do aranżacji niewielkich powierzchni. Jeśli nie chcesz mieć chaosu w mieszkaniu, postaw na minimalizm!

Anna Tłustochowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ