Mieszkańcy Bemowa narzekaj na hałas nad głową!

Na Lotnisku Chopina w Warszawie właśnie zakończył się remont pasa startowego nr 1. Który trwał od połowy marca. Ostatnio mieszkańcy Bemowa narzekali i skarżyli się na ogromny hałas, który był spowodowany pracami remontowymi. Przebudowa dobiegła końca, ale samoloty nad Bemowem wciąż latają.

Barcelona czy Madryt? Gdzie warto pojechać na city break?

15 marca marca bieżącego roku, rozpoczęła się modernizacja Drogi Startowej nr 1 portu lotniczego na Okęciu. W przeciągu 3 miesięcy została wymieniona znaczna część nawierzchni pasa startowego. Został przeprowadzony także remont i modernizacja kilku dróg kołowania.
Tak obszerny remont – odbywający się zaledwie raz na kilka lat, spowodował przeniesienie wszelkich operacji na jedną drogę startową. Wiązało się to ze zwiększeniem liczby samolotów, które wykonywały starty oraz lądowania nad dzielnicami, które wcześniej były pozbawione lotniskowego hałasu. Sytuacja ta przede wszystkim odbiła się na mieszkańcach Bemowa. Tam samolotów, które przelatują aż z taka częstotliwością, nie było już dawno.

Służby lotniskowe obiecały, że postarają się, by prace były wykonane zgodnie z planem i harmonogramem – oraz by zakończyły się terminowo. I faktycznie to się udało. Zakończenie najważniejszego, a jednocześnie najbardziej uciążliwego dla mieszkańców, etapu prac miało miejsce, zgodnie z planem – 30 czerwca.

W związku z czym, już 1 lipca, znacząca większość lotów powróciła na DS1. Nie oznacza to jednak, że niebo nad Bemowem będzie ciche. Startowa droga działa w skróconej długości – 2,3 tys. m. 500 metrów brakuje do pełnej długości. Póki co nie wiadomo, kiedy DS1 będzie przywrócona do swojej pełnej funkcjonalności. W związku z czym nie wiadomo także, kiedy mieszkańcy Bemowa będą mogli odetchnąć z ulga i przestać narzekać na hałasy. Większe samoloty, czyli maszyny typu Airbus A330 – większe samoloty, wciąż będą korzystać z drogi startowej, która prowadzi nad tymi dzielnicami.
Polskie Porty Lotnicze, zarządzające Okęciem przekonują natomiast, że prace, które są wykonywane, są absolutnie niezbędne, by móc utrzymać bezpieczeństwo operacji lotniczych na Lotnisku Chopina, na najwyższym poziomie. Oraz dostosować ten port do rosnącego i dynamicznego ruchu pasażerskiego.

Mieszkańcy Bemowa musza uzbroić się w cierpliwość!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ