Miasta duchów. Czy istnieją naprawdę?

Oczywiście, że tak. Na całym świecie jest ich nawet kilka. Historia opuszczonych miast duchów, zazwyczaj związana jest z kataklizmem, śmiercią, albo szaleństwem. Gdzie znajdują się najciekawsze i najstraszniejsze ghost-towns, z intrygującymi historiami.
 
1. Pyramiden:
 
  •  To miasto-widmo. Na jego ulicach zobaczymy lisy arktyczne, niedźwiedzie polarne, czy pomnik Lenina. Nazwa miejscowości związana jest z pobliską górą, o kształcie piramidy. Niegdyś miasto – około 1000 mieszkańców utrzymało się z kopania kamiennego węgla. Jednak rok 1995 roku przyniósł katastrofę lotniczą. Zginęło w niej 141 pracowników kopalni. Od tamtego momentu, miejsce uznawane jest za przeklęte. Dziś miasto dostępne jest dla turystów. Dojazd do niego może być jednak nieco utrudniony. A to ze względu na pogodowe warunki. Zimą do miasta dotrzemy jedynie z pomocą śnieżnych skuterów.
 
Fot. Wikicommons
 
2. Wyspa Hashima:
  • Hashima znajduje się na Morzu Wschodniochińskim, nieopodal Nagasaki. Wyspa otoczona jest betonowym falochronem, przypominającym więzienie. Niegdyś miejsce to było ośrodkiem przemysłowym, gdzie między-innymi produkowano broń i wydobywano węgiel kamienny. Pewnego razu jednak podjęto decyzje o wstrzymaniu wydobycia “czarnego złota”. Wtedy właśnie miejsce opustoszało.
fot. leungchopan/easyfotostock Foto: East News
 
 
3. Miasteczko UFO – Tajwan:
  • Znajdują się tam domy, formą przypominające UFO. Miały one przyciągnąć bogaczy. Ostatecznie jednak w tych dziwnych domach nikt nie zamieszkał. Co więcej, w okół domów zaczęły krążyć legendy. Obecnie miejsce uznawane jest za nawiedzone i przeklęte. Ale trzeba przyznać, wizualnie robi wrażenie.
Miasteczko UFO / fot. Wikicommons
 

4. Azja – kiczowate miasto duchów – Thames Town:

  • Jest to ogromne osiedle nieopodal Szanghaju, imitacje brytyjskie miasta. W związku z czym znajdziemy tam ikoniczne symbole Wielkiej Brytanii, jak nawiązania do Harrego Poterra, czy Winstona Churchilla, ponadto Oxford Street i East Street. Wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że Thames Town nie spodobało się Chińczykom. I do dziś nie cieszą się dobrą opinią.
Thames Town / fot. Drew Bates / flckr
 
5. Skrunda – miasto widmo, znajdujące się na Łotwie:
  • „Skrunda-1” jest tajnym, radzieckim miasteczkiem. Kiedyś znajdował się w nim radar dalekiego zasięgu, który był wykorzystywany podczas zimnej wojny. „Radar miał 244 metry długości, 20 metrów wysokości i 12 metrów szerokości. Był rozwinięciem pierwszej generacji rosyjskich stacji wczesnego ostrzegania” – informuje portal Podróże Onet. Niegdyś miasteczko zamieszkiwało 5 tysięcy mieszkańców. Jednak dziś jest to miejsce obwarowane zasiekami. W związku z czym wejście do miasteczka jest nielegalne, można za nie zapłacić mandat, o wysokości nawet 300 euro. Za murami miasteczka znajdziemy między-innymi magazyn, garaże, czy łaźnie, a nawet więzienie, czy urząd miasta. 

6. Dallol:

  • To opustoszone osady, po kopalni potażu. Tą koszmarną wioskę-widmo znajdziemy w Etiopii, w okolicy depresji – 100 metrów poniżej poziomu morza. Klimat tam jest na maksa suchy oraz jałowy. To najcieplejszy region na Ziemi – średnie temperatury dochodzą nawet do około 35°C. Dzisiaj po kopalniach zostały jedynie ruiny i kosmiczny krajobraz, z siarkowymi basenami, i kwaśnymi, gorącymi źródełkami.
Dallol / fot. Ziv Koren/Polaris Foto: East News
 
7. Kolmanskop – Namibia:
  • Niegdyś wydobywano tutaj diamenty. Był tu szpital, elektrownia, teatr, szkoła, kasyno, hala sportowa, i linia kolejowa. Jednak po I wojnie światowej, miasto upadło, wraz ze spadkiem ceny diamentów. Obecnie miasto jest atrakcją turystyczną.

8. Varosha – kurort:

  • Kiedyś, Varosha, znajdujący się niedaleko Famagusty był olbrzymim kurortem, znajdującym się nad Morzem Śródziemnym. W którym znajdowały się hotele, kasyna, i wszędobylskie neony. Wszystko jednak zmieniło się po wojnie, w 1974 roku. Wojna ta podzieliła Cypr. W związku z czym teraz wszędzie widnieją tablice: „Stop”, „Ziemia niczyja”, oraz zakazy fotografowania. Wejście do Varoshy jest zabroniony. Można go jednak zobaczyć ze statku.
Varosha / fot. AP Photo/Petros Karadjias Foto: East News
 
9. Agloe:
  • Agloe jest fikcyjną miejscowością, znajdującą się w stanie Nowy Jorku. To „miasto” powstało jako zasadzka na nieuczciwe firmy, kopiujące mapy. Takich, istniejących jedynie na mapach miejsc, jest znacznie więcej. 

Które z miast wydaje się być najstraszniejsze?

Źródło i foto: Noizz.pl

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ