Barcelona czy Madryt? Gdzie warto pojechać na city break?

Jak skutecznie łączyć pracę z podróżami?

 

To proste – wykorzystaj swoje wykształcenie i/albo pasję.

podroze.onet.pl

Teraz podróżować chce każdy. Co więcej, w globalnej wiosce w której żyjemy jest to proste, przyjemne i dostępne. Wcale nie musisz być kulturoznawcą, architektem, czy stewardessą, by zwiedzić cały świat. Nie wiesz jak to zrobić? Czytaj dalej!

1. Marketing freelancer:

To ostatnio bardzo popularny zawód. Dlaczego? Każda, nie tylko ta większa firma, potrzebuje specjalisty do spraw marketingu. Jeżeli masz lekkie pióro, marketing, sprzedaż, albo zarządzanie social mediami nie jest ci obce – wykorzystaj tą wiedzę! Co możesz robić? Naprawdę wiele – prowadzić szkolenia, albo projekty online – wszystko to można robić zdalnie, pod palmą na Wyspach Zielonego Przylądka. W obecnych czasach jest naprawdę mnóstwo ludzi, podróżujących i pracujących online, jako freelancerzy.

2. Przewodnik wycieczek:

Praca w charakterze przewodnika wiąże się z przebywaniem w pięknych miejscach i najciekawszych atrakcjach. W tym celu należy zajrzeć do lokalnych biur podróży, czy akurat nie ma zapotrzebowania na pomocy w oprowadzaniu turystów po danym miejscu. Wszystko zależy od ciebie – mogą to być wycieczki po zabytkami, podczas których zwiedzający chcą poznać kulturę i historię. Ale również typowo rozrywkowe wycieczki, jak na przykład górski trekkingi. Plusy takiego zawodu? Proste – masa pięknych miejsc, nowych ludzi no i dobre pieniądze.

3. Nauczyciel obcych języków:

To idealna opcja dla osób lubiących i dobrze znających obcy język. Tę umiejętność można wykorzystać w podróżowaniu. Jak? Nauczając online. Dzięki temu bez znaczenia jest, w jakim kraju przebywasz – możesz być gdzie tylko zechcesz. Inną opcją jest nauczanie w szkołach językowych w twoich ulubionych krajach, gdzie jest spore zapotrzebowanie na nauczycieli. Nauka języka angielskiego sprawdzi się głównie w Azji: na Tajwanie, w Chinach, czy Korei Południowej. Niezbędne jednak do tego będą międzynarodowe certyfikaty, jak na przykład TEFL – Teaching English as a Foreign Language. Inwestycja w taki certyfikat, to inwestycja w którą warto zainwestować, na pewno szybko się ona zwróci. Można spróbować napisać do szkół językowych w interesujących cię miejscach, lub ogłosić się na lokalnych portalach i uczelniach.

4. Prowadzenie zajęć:

Zajęcia mogą być różnorodne. Twoją największa pasję możesz obrócić w twój zawód. Jeśli uprawiasz jogę – spróbuj ją poprowadzić na drugim końcu świata? Świetnie malujesz, rzeźbisz, czy śpiewasz? Poprowadź zajęcia z tego, co robisz najlepiej. Tego typu zajęcia na pewno sprawdzą się w artystycznej Goa w Indiach. To właśnie tam mnóstwo ludzi jeździ, by rozwijać swoje pasje.

5. Fotograf:

Każdy fotograf powinien posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, oraz sprzęt. Jest to zwód wymagający i czasochłonny. Jednak, będąc fotografem, możliwości zarabiania jest naprawdę dużo. Co więcej – taki zawód w łatwy sposób połączyć z podróżowaniem. Dobry fotograf zostanie doceniony na całym świecie. W końcu książki, magazyny, firmy, restauracje, spa i hotele potrzebują dobrych zdjęć. W związku z czym gdziekolwiek nie jesteś – nie powinno być problemu z fotograficznymi zleceniami. Kolejnym sposobem może być prowadzenie kursów fotograficznych.

6. Jacht stop:

Praca na jachtach, choć nie najłatwiejsza, to jakże piękna – w końcu dająca możliwość podróżowania po wielu egzotycznych miejscach. W przypadku takiej pracy mamy możliwość dołączyć do profesjonalnej załogi, albo pracować w zamian za wyżywienie i miejsce. To praca dla osób, które faktycznie lubią intensywne przemieszczanie się. Tego typu pracy powinniśmy szukać w marinach. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszędzie funkcjonuje jacht stop. Najlepsze do wykonywania tego typu zawodu są kraje śródziemnomorskie, Kanada, Stany Zjednoczone, Australia czy Nowa Zelandia.

7. Instruktor sportów:

Instruktor sportowy, podobnie jak fotograf, pracę znajdzie praktycznie wszędzie. W obecnych czasach każdy chce, i uprawia jakiś sport. W tropikalnych krajach najbardziej popularne są ekstremalne i outdorowe sporty. Jak na przykład surfing, kitesurfing, narciarstwo, snowboard, jazda konna, wspinaczki czy spadochroniarstwo – jeżeli jesteś instruktorem któregoś z wyżej wymienionych – śmiało możesz ruszać na rajską wyspę! Tego typu prace można wykonywać w przeróżnych miejscach na świecie, łącząc jednocześnie pasję, podróżowanie, i oczywiście poznawaniem nowych ludzi. Co więcej – przy tego typu zawodzie nie powinieneś także narzekać na pieniądze – są naprawdę ok – kilka miesięcy tego typu pracy, da finansowy zastrzyk, na kolejne podróże.

8. Praca na kempingu:

Kemping najpopularniejszy jest w Australii, Stanach, czy Nowej Zelandii. To właśnie tam młodzi ludzie często pracują na kempingach – sprzątając, czy ogarniając drobne prace naprawcze. Zazwyczaj w zamian za wyżywienie oraz nocleg, czasem niewielkie wynagrodzenie.

9. Praca za barem oraz kelner i kelnerka:

Lokale z całego świata wiecznie potrzebują nowych rąk do pracy. Szczególnie te w miejscach turystycznych – głównie podczas sezonu. Tego typu pracy powinniśmy szukać na miejscu – w lokalnych restauracjach, kawiarniach i barach. W ciągu dnia mamy czas na zwiedzanie, wieczorami natomiast pracujemy w międzynarodowym środowisku. Sporym plusem jest także kwestia napiwków, z której niejednokrotnie wpada druga wypłata! Dużym plusem jest także wakacyjny, luźny, charakter pracy. Have a fun!

10. Tłumacz:

Prace w charakterze tłumacza, to praca którą można wykonywać z każdego miejsca świata. Tłumacz ma spore pole do popis – może tłumaczyć artykuły, książki czy strony internetowe. Tego typu prace bez problemu znajdziemy na popularnych portalach internetowych.

11. Dziecięca opiekunka:
To praca dla kogoś, kto lubi dzieci i ma z nimi dobry kontakt. Do obowiązków opiekunki może należeć odprowadzanie i/czy odbieranie dziecka z przedszkola/ ze szkoły. Zajmowaniu się dzieckiem w ciągu dnia, odrabianie prac domowych, czy przygotowywanie posiłków, albo pracach domowych. Tutaj, o dziwo, wynagrodzenie bywa spore. Podobnie jak wygoda – opiekunki często mieszkają z rodziną, dla której pracują. Opiekunką również da się zostać wszędzie. Jest to dobry sposób poznania lokalnej kultury, a także poprawę swoich językowych umiejętności.

12. Opiekun dla zwierząt:

Praca polegającą na opiece nad domowymi zwierzętami domowymi, podczas nieobecność właścicieli, raczej należy do przyjemnych. Taki opiekun może liczyć na darmowy nocleg, czasem wyżywianie, i wynagrodzenie. Jest to dobra opcja dla przemieszczających się osób. Z tego co zauważyłam, sama będą w podróży, praca popularna jest w Hiszpanii. 

13. Stewardessa/steward:

Tego puntu tutaj nie mogło zabraknąć. Tego typu praca jest naprawdę wymagająca. Głównie jeśli chodzi o umiejętności, jak i zaangażowanie. Mimo wszystko warto – tego typu praca daje długoterminowe korzyści. Koniecznością tutaj jest znajomość języków obcych, dobry kontakt z ludźmi, oraz umiejętność pracy w zespole. W zamian jednak możemy liczyć na odwiedzenie najdalszych zakamarków świata, i spore zniżki na bilety. Osoby, które decydują się na pracę stewardessy muszą lubić ciągły ruchu, jak i przygody. Rekrutacje na stanowiska stewardessy, odbywają się regularnie, należy na bieżąco wchodzić na strony linii lotniczych.

14. Praca na statku:

Jest to ciekawa opcja, która pozwala na podróżowanie na wysokim standardzie, odwiedzanie najbardziej egzotycznych miejsc na świecie, i umożliwiająca wykonywania przeróżnych funkcji. Współczesne wycieczkowe statki wycieczkowe, to miejsca w których znajduje się praktycznie wszystko – baseny, kina, restauracje, a nawet centra handlowe. Taki tatek to ogromna ekipa ludzi z obsługi. Od sprzątaczy, obsługi gości, pomocy kuchennych, animatorów, kelnerów, instruktorów fitness, ratowników i barmanów. Poza godzinami pracy można jednak korzystać z wszelkich atrakcji. Osoba pracująca na statku ma zagwarantowany nocleg i wyżywienie. Ale przede wszystkim – zwiedza cały świat.

15. Opieka nad luksusowymi domami:

To idealna opcja dla osób, lubiących otaczać się luksusem. Ostatnio popularne jest dbanie o ekskluzywne domy, podczas nieobecności właścicieli. Wielka willa z basenem w Los Angeles.? Brzmi dobrze, prawda? Do obowiązków takiej osoby należy pilnowanie domu (bycie stróżem), czasem odbieranie poczty, drobne prace wokół domu, i po prosu – sprawianie wrażenia, że dom jest zamieszkały (odstrasza to potencjalnych włamywaczy). Poza noclegiem w pięknym miejscu, to sposób na zaoszczędzenie pieniędzy.

16. Instruktor fitness:

Zawód trenera personalnego albo fitnessu jest bardzo popularne. Na tego typu ludzi jest naprawdę spore zapotrzebowanie. Głównie w wysoko rozwiniętych w krajach, w Europie, USA, Kanadzie, czy Australii. Z racji na boom na kształtowanie sylwetki, formy i dbanie o siebie trener personalny i fitness, pracę znajdzie na całym świecie. Co więcej, tego typu zawód, można wykonywać także będąc w podróży. Wiecznie potrzebni są profesjonaliści, prowadzący lekcje tańca, fitness, czy jogę dla gości popularnych, pięknych i egzotycznych kurortów.

17. Konsultant podróży:
Pomoc konsultanta w podróży, dla niektórych jest nieoceniony. To on pomoże wybrać linię lotniczą czy zarezerwować hotel. Osoby lubiące research, biegłe w wyszukiwaniu najkorzystniejszych lotów i najlepszych, wakacyjnych ofert mogą celować w tego typu pracę. Można ją wykonywać online, z jakiegokolwiek miejsca na świecie, tutaj kontakt z klientem zazwyczaj odbywa się za pośrednictwem Skype, abo drogą mail-ową. Jest to praca dobrze płatna. Dla osób podróżujących na co dzień, nie powinna być problematyczna. Tego typu ofert możemy poszukać w Internecie, albo w biurach podróży i liniach lotniczych.

18. Rezydent:

Rezydent jest przedstawicielem organizatora turystyki w wybranym kierunku wakacyjnym. Jego obowiązkiem jest reprezentowanie swego pracodawcy, jak i pomoc klientom i opieka nad nimi. Rezydent zazwyczaj zamieszkuje piękne hotele, poznaje nowych ludzi, często też korzysta z wycieczek i atrakcji. Czyli – całoroczne wakacje, gdzie tylko chcesz!

19. Masażysta:

Masażysta idealnie sprawdzi się w trakcie podróży. Zapotrzebowanie na usługi masażystów i fizjoterapeutów jest wszędzie. Niezbędny jednak tutaj będzie profesjonalny kurs. Po takim kursie możemy szukać pracy w Spa, w luksusowych hotelach, kurortach, na statkach, i w siłowniach. Zawód ten popularny jest głównie na Bali.

20. Praca na muzycznych festiwalach:

Nie musimy śpiewać czy grać, albo kupować mega-drogich biletów, by uczestniczyć w festiwalach muzycznym. Co roku w letnim sezonie, na całym świecie odbywa się całe mnóstwo, przeróżnych, dużych wydarzeń muzycznych. To olbrzymie przedsięwzięcia wymagające masy rąk do pracy – zaczynając od organizacji, poprzez rozstawianie sprzętu, i rozprowadzanie biletów. Fani muzyki i przygód, mogą pomyśleć o pracy podczas największych, kultowych festiwali, jak na przykład: Coachella, Warp Tour, Austin City Limits, Sasquatch Bonnaroo, czy Lollapalooza. Praca na tych festiwalach wiąże się z wyjazdami w piękne miejsca. Tego typu ogłoszeń możemy szukać bezpośrednio na stronie każdego z festiwali. Kokosów z tego nie ma, aczkolwiek darmowe wejście, światowe koncerty, masa pasjonatów, i przygoda życia – gwarantowane. 

21. Praca w hotelach czy hostelach:

Swoich sił w turystyce można spróbować nawet bez większego doświadczenia. Właściciele hoteli i hosteli często – głównie w sezonie szukają pomocy – do sprzątania, zmywania naczyń, albo pracy w recepcji. Taka praca to darmowy nocleg, wynagrodzenie (na dalsze podróże), oraz piękne miejsce tymczasowego zamieszkania.

22. Mały uliczny biznes:

To dosyć popularny biznes, w popularnych, turystycznych kurortach. Sprzedawanie własnych wyrobów jest sposobem na podreperowanie budżetu, oraz pomieszkanie w ciekawym kurorcie. Jeżeli potrafisz zrobić ciekawą biżuterię, świeczki, albo inne przedmioty, możesz spróbować sprzedać swoje wyroby w twoich ulubionych miejscach – to wszystko oczywiście w przerwach pomiędzy innymi podróżami. W popularnych kurortach i na plażach, naprawdę mnóstwo ludzi sprzedaje swoje wyroby. Jednak by móc to robić legalnie, niezbędne są pozwolenia. Dobrym marketingowym ruchem będzie także założenie strony internetowej ze swoimi produktami, które sprzedawać można także online.

23. Informatyk i programista:

Jest to idealny zawód dla osób, które chcą żyć w podróży. Tutaj, jeśli posiadasz odpowiednie umiejętności i doświadczenie, niezbędny jest jedynie komputer i Internet. Specjaliści od IT są najlepiej opłacanymi na rynku pracy – na całym świecie. W związku z czym jeżeli język programowania nie jest ci obcy, pracę znajdziesz wszędzie. Programiści oraz informatycy często są tak zwanymi digital nomads – pracują z przeróżnych miejsc świata. Co więcej – zarobki tutaj pozwolą na atrakcyjne podróże.

24. Copywriter:

Osoby posiadające łatwość w pisaniu w różnych tematach, mogą zajmować się zawodowo tworzeniem tekstów marketingowych, reklamowych, jak i różnego rodzaju treści do gazet, portali, czy na blogi. W Internecie znajdziemy sporo tego typu ogłoszeń. Jeżeli potrafimy pisać także w obcym języku – nasze szanse na znalezienie dobrej pracy, są jeszcze większe.

25. Uliczny muzyk/artysta:
Artystyczne dusze mogą podzielić się swoim talentem z resztą świata – na ulicy. Jeżeli świetnie śpiewasz, tańczysz, malujesz czy grasz na gitarze, możesz to robić w popularnych miastach, na ruchliwym deptaku. Pieniądze? Wszystko zależy od charyzmy i pomysłu. Podobno jednak, mogą być całkiem niezłe.

26. Prace sezonowe:

Prace sezonowe są bardzo popularnie. Nic w sumie dziwnego. Właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie podróżować. Kilka miesięcy w roku, pracy w jednym miejscu , pozwoli na zarobienie pieniędzy na kolejne podróże. Tutaj możliwości są naprawdę nieograniczone, możemy postawić na przykład na pracę w barze przy plaży, na statku, zbiory na farmie, czy pracę jako instruktor snowbordu. Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji. Ponadto istnieją także programy typu: Work and Travel. To na przykład dwa miesiące pracy z dzieciakami na letnim obozie, a potem zwiedzanie innych miejsc – za zarobione pieniądz. Korzystając z tego typu programów musimy jednak pamiętać, że to agencja wyznacza miejsce i funkcję naszej pracy.

27. Wolontariat:

To opcja by zrobić coś dobrego, nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Wolontariat z zasady nie ma zarobkowego celu, jednak bywa, że można zarobić niewielkie kieszonkowe. Przy takim rodzaju pracy jednak zawsze jest gwarancja noclegu oraz wyżywienia. Wolontariat jest wymagającą oraz odpowiedzialną pracą, umożliwiającą pomoc ludziom z całego świata, na przykład dzieciom w Afryce.

28. Bloger/Vloger:

Prowadzenie vloga, bloga, czy kanału na YouTubie może przynieść zarobki. Szczególnie w dzisiejszych czasach. W sieci znajdziemy blogi podróżnicze, modowe, lifestylowych, sportowe i wiele, wiele innych… Bycie blogerem to pracochłonna praca, skrupulatnie budowana. Ciekawa wizja i pomysł są w stanie zainteresować odbiorców. Blogi czy swój kanał na YT, możemy prowadzić z jakiegokolwiek miejsca na świecie. W tym zawodzie, z czasem możliwe są naprawdę spore zarobki. A ponadto wspóprace z wieloma ciekawymi markami. 

29. Kształć się w podróży:

Dobrym sposobem jest także połączenie studiowania z podróżami. W dzisiejszych czasach łatwo jest wyjechać na studia za granicę. Możemy skorzystać z wymiany studenckiej, co daje możliwość nauki, jak i poznana nowej kultury i nowych twarzy z całego świata. Obecne staże oraz wyjazdy gwarantują pokrycie kosztów lotu, często także zakwaterowania, jak i wyżywienia, zapewniają także stypendium.

To jak? Gotowi do podróży?

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ