Marihuana (nie)legalna ?

marichuana 3.tekst.sporteuro.jpgMarihuana w Polsce jest zakazana. Jej posiadanie, sprzedawanie lub bycie pod wpływem jest karalne. Mimo to w naszym kraju jest dostępna i palona przez wiele osób. W Polsce można się doszukać zarówno jej zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego marihuana jest nielegalna? I czy w ogóle szkodzi organizmowi ?

Czym jest marihuana ?

Jest to wysuszony, czasem sfermentowany kwiatostan żeńskich roślin konopi, które zawierają substancje psychoaktywne. Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie THC (tetrahydrokannabinol) oraz inne kannabinoidy. Ilość THC waha się od kilku do 25-30% w zależności od warunków hodowli.  Marihuanę powszechnie uznaje się za narkotyk, dlatego w wielu krajach jest zakazana.

Działanie marihuany na człowieka

Zażywanie marihuany i haszyszu powoduje:

  • wzrost ciśnienia krwi,
  • przyśpieszenie tętna,
  • wysuszenie śluzówek jamy ustnej,
  • ataki kaszlu (bardzo rzadko),
  • pocenie się ,
  • zwiększenie apetytu,
  • bóle i zawroty głowy (przy pierwszym razie),
  • zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • osłabienie uwagi i koncentracji,
  • uspokaja nerwy

Od osoby będącej pod wpływem marihuany można wyczuć słodkawy zapach oddechu, włosów i ubrania. W pierwszej fazie zażycia występują napady śmiechu, euforia, wesołość i beztroska, gadatliwość i słowotok. Wśród zwolenników właśnie te cechy są pożądane, mające na celu uspokojenie nerwów i uzyskanie stanu błogości. Marihuana uspokaja, rozluźnia i staje się lekiem na stres. Następnie obserwowana jest faza tzw. izolacji,  objawiająca się sennością, lekkim otępieniem, apatią i spadkiem aktywności. Jednak wszystko to jest uogólnieniem działania, trzeba wziąć pod uwagę, że tak samo jak na osobę pijącą alkohol działa różna dawka, tak u palacza marihuany mogą być różne odczucia, zarówno podczas stanu upalenia jak i dzień po. U niektórych dzień po zapaleniu występuje ogólnie osłabienie psychiczne, drażliwość i niechęć do życia, zaś u innych następuje wzrost pozytywnego nastawienie oraz wzmożona chęć do pracy.  W żadnych źródłach medycznych jak i ogólnodostępnych nie odnotowano przypadku przedawkowania.

Czas działania

Czas działania marihuany również jest zależny od organizmu, a wymienione powyżej stany nie zawsze dotyczą każdego palacza. Wpływ marihuany jest różny w zależności od organizmu człowieka. Naukowcy twierdzą, że marihuana oddziałuje na psychikę przez około 5-6 godzin.

Wykrywanie i uzależnienia

W aptekach dostępne są testy na obecność THC w moczu. Jednak najskuteczniejszym badaniem jest pobranie próbki krwi oraz włosów, co umożliwia dostarczenia informacji o jej zażywaniu nawet na wiele miesięcy przed badaniem.

Jeśli chodzi o uzależnienie od marihuany jest to niewielki procent, bowiem wśród palaczy jest to do 10 %. Nie można określić kto jest bardziej podatniejszy na uzależnienie, jednak według lekarzy bardziej narażone są osoby słabe psychicznie, ponieważ THC uzależnia jedynie psychicznie, w przeciwieństwie do innych narkotyków, które uzależniają również fizycznie.

U osób słabych psychicznie może dojść do wielu skutków ubocznych. Stwierdza się, że takie osoby mogą popaść w depresje lub schizofrenie.marichuana 2.tekst.sporteuro

Większość osób paląca marihuanę z łatwością potrafi odstawić jej palenie, bez efektu „głodu”. Mitem również staje się więc stwierdzenie, że palenie jointów jest pierwszym krokiem do zażywania twardych narkotyków.

Dym z palonych konopi jest bardziej rakotwórczy niż dym z papierosów. A u osób ze skłonnościami do chorób kardiologicznych może wywoływać zaburzenia rytmu serca. Jak dowiedli holenderscy uczeni, palenie „trawy” zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii, zwłaszcza u ludzi ze skłonnościami, u których przyspiesza wybuch tej choroby.

Sami zainteresowani stwierdzają, że uzależnienie od marihuany jest wręcz niemożliwe. W porównaniu do uzależnienia od tytoniu, marihuanę można odstawić z dnia na dzień, bez skutków jakie wywołuje odstawienie palenia papierosów.

Legalizacja

W Polsce marihuana jest zabroniona. Zwolenników i przeciwników tej decyzji jest tyle samo, a dyskusje w sprawie legalizacji trwają od kilku czy kilkunastu lat. Wśród gwiazd i polityków również obserwujemy postacie, które wypowiadają się za zalegalizowaniem tego „narkotyku”. 

Możliwe, że niedługo Polska będzie na równi z Holandią, Portugalią, Czechami czy niektórymi stanami USA, gdzie marihuana jest już legalna.  

Ada Chmielecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ