Kwas migdałowy – wyjątkowy kwas AHA
Świat kosmetyczny jest bogaty w wiele dobroczynnych substancji, które pomagają nam walczyć z niedoskonałościami skóry. Bardzo ważnym składnikiem preparatów do pielęgnacji twarzy są kwasy alfa-hydroksylowe (AHA). Ich działanie polega na złuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka, co powoduje głębokie oczyszczanie i odblokowanie porów, wyrównanie powierzchni skóry, jej odnowę i rozjaśnienie. Kwas migdałowy należy do kwasów AHA, jednak posiada pewne właściwości, wyróżniające go na tle danej grupy.
Kwas migdałowy pozyskiwany jest z gorzkich migdałów (Amygdalus Communis var Amara). Jako jedyny z kwasów AHA, posiada silne właściwości antybakteryjne i odkażające, a ponadto cieszy się lepszą tolerancją (nawet u największych „wrażliwców”).
Jego działanie jest dwukierunkowe. Z jednej strony wykazuje typowe właściwości kwasów AHA – złuszcza wierzchnie warstwy naskórka, poprawia strukturę i koloryt skóry, stymuluje ją do procesów regeneracyjnych, działa przeciwzmarszczkowo. Z drugiej strony, podobnie jak kwasy BHA, posiada silne właściwości antybakteryjne. Łagodzi i redukuje stany zapalne skóry, przez co zaleca się go osobom zmagającym się z trądzikiem. Kwas migdałowy to 2 w 1! Łączy ze sobą działanie przeciwtrądzikowe i przeciwzmarszczkowe! Warto dodać, że jest to kwas AHA, najsilniej wzmagający produkcję kwasu hialuronowego w skórze.
Kwas migdałowy cieszy się dużą tolerancją, dlatego poleca się go osobom z wrażliwą skórą
(nawet przy cerze naczynkowej). Jego działanie jest wolniejsze i łagodniejsze od kwasu glikolowego. W przeciwieństwie do niego, nie powoduje mocnego zaczerwienienia, podrażnienia i silnego łuszczenia się skóry.
Jako jedyny kwas AHA, nie uwrażliwia skóry na promienienie UV, stąd też nie ma przeciwwskazań do aplikowania go w okresie letnim. Musimy jednak pamiętać, że to nie zwalnia nas ze stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej! Mimo iż kwas migdałowy nie wykazuje działania fotouczulającego, jak każdy kwas złuszcza skórę, a nowy, „bezbronny” naskórek jest bardziej podatny na poparzenia słoneczne i powstawanie przebarwień.
Jeżeli mamy wrażliwą cerę, ze zmianami trądzikowymi i oznakami starzenia, warto dołączyć kwas migdałowy do naszej codziennej pielęgnacji. Musimy jednak pamiętać, że będąc w trakcie leczenia dermatologicznego, przed zastosowaniem kwasu migdałowego, należy najpierw skonsultować się z dermatologiem. Leki i preparaty stosowane na trądzik, znacznie uwrażliwiają skórę, więc połączenie ich z kwasami AHA może spowodować nadmierne podrażnienie skóry.
Joanna Kamińska