Który olej najlepszy?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów roślinnych. Producenci zapewniają nas o ich wszechstronnej funkcjonalności i zdrowotności. Które z nich przeznaczone są do smażenia, a które możemy dodawać do sałatek? Czym powinniśmy kierować się przy zakupie oleju?

www.deshebideshe.com

Oleje do smażenia

O tym, czy olej nadaje się do smażenia decyduje jego temperatura dymienia. Jest to moment, w którym wysoka temperatura działająca na tłuszcz zaczyna powodować jego palenie i powstawanie drażniącego oczy dymu i przykrego zapachu. Prowadzi to do niepożądanych zmian w smaku, barwie i zapachu smażonego produktu. Większym zmartwieniem jest jednak zjawisko tworzenia się podczas tego procesu substancji rakotwórczych. Olej jest tym bardziej przydatny do smażenia oraz odporniejszy na podgrzewanie, im jego temperatura dymienia jest wyższa. Do smażenia możesz sięgać po olej palmowy i kokosowy, które pomimo przynależności do nasyconych kwasów tłuszczowych, nie podnoszą poziomu „złego” cholesterolu we krwi. Olejem stabilnym w wysokiej temperaturze jest też olej ryżowy, ponieważ jego temperatura dymienia wynosi do 230 stopni. Oliwę z oliwek lub olej rzepakowy wybieraj do krótkotrwałego smażenia, gdyż ich temperatury dymienia są zbyt niskie.

Oleje stosowane „na zimno”

Do polewania potrawy na talerzu lub do sałatek najlepsze są oleje będące źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te nie są odporne na wysoką temperaturę, działanie światła czy tlenu, dlatego też powinno się przechowywać je w lodówce, w zamkniętej butelce z ciemnego szkła. Możesz mieć pewność, że tak chroniony olej na długo zachowa swoje cenne właściwości. Do olejów, których nie powinno się używać do smażenia, a które doskonale sprawdzają się jako komponent, np. sałatek zalicza się olej z pestek dyni, olej z orzechów włoskich, sojowy, lniany, słonecznikowy oraz kukurydziany.

Nasza rada                         

Wybierając olej, zawsze czytaj etykietę. Będzie podana na niej data minimalnej trwałości. Po tej dacie jakość oleju ulega obniżeniu. Przestrzegaj ściśle zasad dotyczących przechowywania oleju. Obok nazwy handlowej powinna występować informacja z jakiego surowca został wyprodukowany dany olej. Ważny jest także podany przez producenta sposób, w jaki otrzymano olej i jakie jest jego przeznaczenie. Kieruj się regułą, że oleje które w swoim składzie mają przewagę jednonienasyconych kwasów tłuszczowych nadają się zarówno do smażenia, jak i do spożycia na surowo. Natomiast oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, stosuj wyłącznie do sałatek. Jeśli chodzi o sposób produkcji decyduj się na oleje tłoczone „na zimno”, nierafinowane. W przeciwieństwie do olejów rafinowanych (ekstrahowanych w wysokiej temperaturze, przy użyciu rozpuszczalników chemicznych) oleje te zachowują naturalny smak i aromat, a poza tym w trakcie procesu technologicznego nie tracą cennych witamin i zachowują odpowiedni skład kwasów tłuszczowych.

Źródło: dziecisawazne.pl, poradnikzdrowie.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ