Food film fest
Wszystkich kulinarnych smakoszy czeka weekend pełen eksperymentów w światowej kuchni. Kuchnia+ food film fest odbędzie się w tym roku aż w czterech miastach: Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu. Już w czwartek warszawskie kino Kultura rozpocznie uroczystość otwarciem przeglądu. W jego trakcie zaproszeni goście obejrzą dzieło Wawricka Rossa „Czerwona obsesja”. Film Festival obraz, w unikalny sposób opowiada o wpływie współczesnej sytuacji ekonomicznej na ceny i jakość ze słynnego regionu Bordeaux. Twórcy szczególnie skupiają się na szansach i zagrożeniach wynikających z rosnącego zainteresowania chińskich konsumentów.
Kuchnia+ food film fest to wyjątkowy przegląd filmowy prezentujący produkcje poświęcone gotowaniu, sztuce kulinarnej i społecznemu znaczeniu jedzenia. Jego ideą jest przybliżenie widzom świata kulinariów, a także jego kulis.
Cały festiwal odbędzie się 22-24 listopada. Program przeglądu podzielony jest na trzy dni, a każdy z nich poświęcony jest innej tematyce. W piątek, 22 listopada widzowie zobaczą sekcję „Kultura kulinarna”. W jej ramach „Skarby kuchni tybetańskiej”, opowiadające o czterech charakterystycznych składnikach wykorzystywanych w kuchni kraju na Dachu Świata. Po jego zakończeniu odbędzie seans „Kulinarnego dziedzictwa Alp”, odkrywającego sekrety i smaki alpejskich potraw. Pierwszy dzień zostanie zakończony pokazem „Ostatniego oceanu”, którego reżyserem jest Peter Young i ekolog David Ainley. Wspólnie prowadzą trudną walkę o uratowanie dziewiczego obszaru Morza Rossa przed nadmierną eksploatacją.
W sobotę na uczestników sekcji czeka duża dawka interesujących i ważnych społecznie filmów. Dzień rozpocznie „Farmer i jego Książę” w reżyserii Bertrama Verhaaga, który został doceniony nagrodą specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej oraz uhonorowanego m.in. na festiwalu w Berlinie, Amsterdamie oraz Palm Springs. Dokument przedstawia brytyjskiego księcia Karola i jego osobistego farmera, z którym prowadzi najstarsze rolnicze gospodarstwo ekologiczne na świecie. Następnie zobaczymy dzieło Mikiego Mistratiego, który zabierze nas za kulisy świata wielkich firm produkujących czekoladę „Gorzki smak czekolady”. Zostanie pokazane w jaki sposób wykorzystywane są dzieci i jak dochodzi do łamania praw człowieka przy zbieraniu nasion kakaowca na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Kolejny film ”Fair Trade – Sprawiedliwy Handel?” ukaże, że za fasadą szczytnej idei fair trade może kryć się okrutna prawda o wyzyskiwaniu ludzi w krajach Trzeciego Świata. Wieczorem film autorstwa Romaina Icarda i Olivii Mokiejewskiej „Co kryje Coca-Cola” zaprezentuje jedną z najlepiej chronionych tajemnic handlowych XX i XXI wieku, skład Coca-Coli. Natomiast „Parcie na żarcie” zapozna widzów z metodami, jakimi posługują się producenci żywności, aby przekonać konsumentów do kupowania większej ilości jedzenia niż potrzebują. Dlaczego? Cóż, najlepiej przyjść i osobiście się dowiedzieć. Jednak głównym punktem wieczoru będzie „Czerwona obsesja”.
Ostatniego dnia przeglądu, organizatorzy zaserwują nam sekcję „Smakosze”. Motywem przewodnim są najlepsi szefowie kuchni, najlepsze restauracje i wystawne jedzenie. Temat food designu przybliży „elBylli – kulinarny interface”. Ekipa nieistniejącej już restauracji we współpracy z dwójką artystów zajęła się projektowaniem jedzenia i sztuką jego podawania. Sztuka kulinarna w najlepszym wydaniu. Z kolei „Somm” zabierze wszystkich uczestników w świat najwyższej klasy sommelierów i ukaże kulisy najtrudniejszego egzaminu w tej branży. O aromatach i smakach herbaty z wielką tradycją Azji opowie film „Mistrzowie herbaty”. Festiwal zamknie fabularny „Smak curry”, historia kobiety, pracującej przy zaopatrzeniu indyjskich biur w lunch boxy. Jej życie, odwraca się do góry nogami, gdy okazuje się, że potrawy, które przygotowywała, trafiają nie do jej męża, lecz do nieznajomego mężczyzny.
Pokazy 5. kuchnia+ food film fest odbędą się równolegle w warszawskim kinie Kultura, poznańskiej Muzie, gdańskim Neptunie i we wrocławskich Nowych Horyzontach w dniach 22-24 listopada. W ramach przeglądu istnieje 9 bloków filmowych. Każdemu blokowi towarzyszy dyskusja z twórcami lub ekspertami oraz poczęstunek związany z tematyką filmu. Sprzedaż biletów rozpocznie się 8 listopada. Bilety w cenie 18 zł za jeden blok będą do nabycia w kasach kin lub na portalu eBilet.pl.
Każdy z nas chyba lubi dobrze zjeść, a większość z pewnością kocha gotować. Więc dlaczego by nie zainteresowac się tym, jakie substancje zawierają produkty, które spożywamy?
Marta Adamczyk, źródło: wp.pl