jezioro3 - sporteuro

Kraina polskich jezior

jezioro - sporteuroNatomiast Kanał Elbląski został uznany za pomnik historii, a w 2007 roku w plebiscycie dziennika Rzeczypospolita za jeden z siedmiu cudów Polski. Całkowita długość kanału z odgałęzieniami wynosi 151,7 kilometrów. Kanał łączy jezioro Druzno z rzeką Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak. A także, poprzez rzekę, Elbląg z Zalewem Wiślanym i przez Kanał Jagielloński Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim. W skład kanału wchodzą jeziora, których różnica poziomów sięga 100 metrów. Osobliwością na skalę europejską jest zespół 5. pochylni, po których przetacza się statki po specjalnych platformach ustawionych na szynach. Pierwszy odcinek kanału uruchomiono w 1860 roku.

Miłośników militariów ucieszy natomiast wycieczka do kwatery Hitlera – Wilczy Szaniec z ruinami bunkra, w którym dokonano zamachu na Hitlera. Drugim punktem wycieczki jest Twierdza Boyen w Giżycku. Zbudowana w latach 1844 – 1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV twierdza ma kształt gwiazdy. Na terenie twierdzy, w latach 1941 – 1942 funkcjonowało laboratorium oceniające jakość żywności dostarczanej do Wilczego Szańca. Twierdza w Giżycku jest przepięknie położona, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno i Niegocin.

Natomiast w warmińsko – mazurskich Stańczykach są dwa, równoległe, majestatyczne mosty, wyglądem przypominające rzymskie akwedukty w Pont du Gard. Mosty stanowią fragment linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami na skraju Puszczy Romninckiej i nie lada atrakcję o wymiarach 180 metrów długości i 31 metrów wysokości. Równie ciekawy jest most obrotowy w Giżycku, wybudowany w 1898 roku nad Kanałem Łuczańskim. Turyści czekają na pięciominutowy pokaz ręcznego otwierania i zamykania mostu. Konstrukcja wynalazku pozwala na ręczną obsługę ważącego 100 ton mostu przez tylko jedną osobę. U operatora przeprawy uzyskamy odcisk pamiątkowej pieczęci, dowodu naszej obecności na moście obrotowym w Giżycku.

Innymi ciekawostkami warmińsko – mazurskiego są: miasteczko westernowe Mrongoville, piramida w Rapie z początku XIX wieku i wyciąg narciarski w Mrągowie. Muzeum Ziemi Mazurskiej w miejscowości o nazwie Owczarnia, założone w zabytkowej chacie pokazuje tradycyjny wystrój mazurskiego mieszkania z typową dla regionu ciemną kuchnią z otwartym paleniskiem. W Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie mieszkają jelenie syberyjskie, bizony, wilki, żubry, sarny, koniki polskie (będące potomkami wymarłych tarpanów), daniele, łosie i bobry.

Obowiązkowym punktem wycieczki po warmińsko – mazurskim jest Wzgórze Zamkowe we Fromborku.jezioro2 - sporteuro W tym małym, portowym miasteczku, czas biegnie wolnej. Dróżki pomiędzy białymi domkami, w południe lata, przypominają greckie miejscowości. Frombork jednym okiem Baszty Żeglarskiej patrzy na Zalew Wiślany, a drugim na katedrę i zamek. Katedra, ze wspaniałymi organami, gdzie każda piszczałka została ozdobiona fruwającym aniołkiem, jest sceną Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i, niedawno odnalezionym, miejscem pochówku Mikołaja Kopernika. Na zamku są dwie wieże. Prywatna wieża astronoma, z jego mieszkaniem i gabinetem oraz Wieża Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta. Niedaleko, za murami zamku, pośród uroczego ogródka, jest stary Szpital Świętego Ducha. Tam poznamy historię medycyny. Przyrządy lekarskie przypominają narzędzia tortur.

Jak widać ilość atrakcji jest przeogromna, ale wybierając się na Mazury nie powinniśmy się martwić o zakwaterowanie. Domki letniskowe, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe, campingi i pola namiotowe są stałymi noclegowniami turystów. Agroturystyka na terenie Mazur jest dobrze rozwinięta.

Będąc na Mazurach możemy skorzystać z mnóstwa atrakcji wodnych. Wśród sportów i ofert wodnych wyróżniamy czartery jachtów, windsurfing, motorowery, spływy kajakowe, nurkowanie, rejsy statkami, rejsy rekreacyjne jachtami oraz wędkarstwo.

 

Maria Kubiak, fot polska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ