Kopenhaga – miasto na weekend

Stolica Danii to świetne miasto na weekendowy wypad. Miasto Hansa Christiana Andersena, Małej Syrenki, rowerów, pięknych ogrodów, oferuje także park rozrywki i liczne świetne restauracje. Jednym słowem – zapraszamy do Kopenhagi!

www.nationofchange.org

Do Kopenhagi można dotrzeć promem kursującym ze Świnoujścia, samolotem – ostatnio tanie linie lotnicze Ryanair uruchomiły trasę właśnie do Kopenhagi, oraz oczywiście samochodem. W zimie najwygodniej będzie polecieć samolotem, w lecie wygodna będzie także podróż promem.

Szczypta historii

Kopenhaga została założona ok. 1000 roku przez Swena Widłobrodego. Ponad 200 lat później, w 1254 roku, Kopenhaga otrzymała prawa miejskie, zaś od 1443 roku jest stolicą Danii. Miasto położone jest nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager. Kopenhaga nie jest wielką metropolią, ale w tym właśnie tkwi jej urok.

Ciepło tak, opalanie nie

Chociaż stolica Danii leży nad morzem, to wybierając się do Kopenhagi, nie należy się nastawiać na wylegiwanie się na plaży i opalanie. Latem jest umiarkowanie ciepło – średnia temperatura to 22 stopnie. Duńskie miasto jest więc dobrym pomysłem na wycieczkę dla osób, które nie przepadają za upałami i wysokimi temperaturami. Warto się tam także wybrać zimą – wbrew pozorom zimy nie są siermiężne, ale łagodne.

Stolica Hansa Christiana Andersena

A co można zobaczyć w Kopenhadze? Wizytówką miasta jest, podobnie jak w Warszawie, Syrenka. Posąg zwany Kopenhaską Syrenką, przedstawia znaną postać z baśni Hansa Christiana Andersena – Małą Syrenkę. Posąg został ufundowany przez syna założyciela znanego browaru Carlsberg, który był fanem baletu właśnie pod tytułem „Mała Syrenka”. Rzeźba znajduje się w porcie w Kopenhadze, a jej zadaniem jest strzec miasta.

Najsłynniejszy duński pisarz – Hans Christian Andersen – także ma swój własny pomnik. Znajduje się on na Placu Ratuszowym, na którym jest także wybudowany w 1903 roku piękny Ratusz. Wśród kopenhaskich zabytków znajduje się wiele kościołów. Jednym z najpiękniejszych jest Katedra Marii Panny, wybudowana w XII wieku. Świątynia utrzymana jest w stylu gotyckim, a w jej wnętrzu brał ślub duński następca tronu książę Fryderyk.

Miasto królewskie

Jedną z największych atrakcji turystycznych Kopenhagi jest oczywiście pałac królewski – Amalienborg. Siedziba rodziny królewskiej to cały kompleks pałacowy, składający się z czterech identycznych pałaców, wybudowanych w stylu rokoko. Pałace są umieszczone wokół ośmiokątnego placu, na którym na samym środku stoi pomnik Fryderyka V. Dziedziniec Pałacu dostępy jest zarówno dla pieszych, jak i dla ruchu kołowego. Każdego z pałaców strzegą gwardziści, ubrani w czarno-niebieskie mundury i czapki z futra niedźwiedziego.

Zabytki to nie wszystko

Gdy już znuży nas zwiedzanie zabytków, warto wybrać się na przechadzkę do dzielnicy portowej. W okolicznych kamienicach znajduje się dużo restauracji i kawiarni, a po samym kanale kursują wycieczkowe statki. Gdy zaś zapragniemy trochę rozrywki, to otworem stoją słynne ogrody Tivoli. Położony w samym centrum Kopenhagi, ogród to także park rozrywki. Znajduje się tam najwyższa karuzela świata, a także kolejki górskie. Oprócz parku rozrywki, ogród jest także ważnym ośrodkiem kulturalnym. W lecie odbywa się tu wiele koncertów na parkowej scenie, przedstawienia pantonimy i inne spektakle.

Kopenhaga to piękne miasto, tętniące życiem i pełne atrakcji, choć nie mające w sobie ducha metropolii. Podróż samolotem trwa jedynie 2 godziny, więc warto się tam wybrać, choćby na weekend!

Agnieszka Głośniewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ