Jak reagować na komplementy?

Zwykle lubimy być komplementowani. Pochwały polepszają nasz nastrój, sprawiają, że czujemy się bardziej docenieni i często są bodźcem do jeszcze większego rozwoju. Często nie umiemy ich jednak przyjmować. Jak się zachować, aby superlatywy pozytywnie wpływały na Twoje relacje z rozmówcą? Co zrobić, gdy miłe słowa nie są szczere i bezinteresowne?

Źródło: www.cliveclinics.co.nz

Reaguj pozytywnie. Przyjmując komplement, przede wszystkim uśmiechnij się i podziękuj za niego. Niech druga osoba wie, że sprawiła Ci radość.

Nie zaprzeczaj. Polki słysząc coś miłego na swój temat, często czują się skrępowane, szybko zaczynają zaprzeczać i bagatelizować pochwałę, a także skupiać się na nieistotnych kwestiach. Koleżanka twierdzi, że świetnie prezentujesz się w nowej, zielonej sukience? Ty natomiast przekonujesz ją, że kreacja ma jednak niedobrany do Twojej karnacji kolor, materiał brzydko się układa i właściwie żałujesz, że ją kupiłaś. Tymczasem po takich komentarzach, osoba wygłaszająca komplement może się zawstydzić, a także uznać, że jej pochwały są niewystarczające lub nie sprawiają odbiorcy radości.  

Odwzajemniaj pochwały. Pamiętaj również, aby przy najbliższej okazji odwzajemnić komplement. Być może podoba Ci się nowa fryzura przyjaciółki albo zauważasz, że kolega z pracy jest niezwykle dokładny. Pochwal ich, słowa uznania należą się każdemu. Doceniaj też drobne osiągnięcia, np. gdy Twoja pociecha samodzielnie przygotuje kolację. Obawiasz się, że niektórzy przykleją Ci łątkę „lizusa”? Nie przejmuj się, wszystkich ludzi i tak nie zadowolisz. Ważne, żebyś chwaliła kogoś szczerze i nie dlatego, że chciałabyś osiągnąć korzyść, lecz aby sprawić drugiej osobie prawdziwą radość.

Spójrz na siebie oczami innej osoby. A może znajomi mają rację, że masz świetną figurę lub fantastycznie prowadzisz swojego bloga? Często oceniamy siebie zbyt surowo. Twierdzimy, że nie zasługujemy na pochwałę, a także umniejszamy swoje osiągnięcia, a przecież każdy jest niepowtarzalny i ma wiele dobrych cech. Warto żebyśmy to wreszcie zauważyli.

Nieszczery komplement. Czasami masz wrażenie, że ktoś wypowiada go, aby tak naprawdę zrobić Ci przykrość lub że pochwała jest formą przekupstwa? Wtedy również uśmiechnij się i podziękuj. Jeśli jednak podobne sytuacje będą się powtarzać, należy na osobności powiedzieć tej osobie, że jej zachowanie jest niewłaściwe i sprawia Ci przykrość. Obłudne postępowanie jest jednak znakiem, że nie warto się z kimś takim przyjaźnić i powierzać swoich sekretów.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ