„Kolacja kanibali” w Teatrze Polonia

Teatr Polonia nigdy nie zawodzi. 6 listopada premiera kolejnego spektaklu, na który warto się wybrać. Mowa o „Kolacji kanibali” w reżyserii Borysa Lankosza.

Źródło: teatrpolonia.pl

To spektakl, który opowiada o okupowanej przez Niemców Francji lat 40. Główni bohaterowie uczestniczą w niewinnym przyjęciu z okazji imienin pani domu. Sielanka kończy się w momencie, kiedy przed kamienicą, w której się znajdują ginie dwóch niemieckich żołnierzy, a do drzwi mieszkania puka oficer SS. Francuzi muszą się nagle zmierzyć z decyzjami, przed którymi nikt z nas nie chciałby zostać postawiony. Sztuka to przede wszystkim analiza psychiki ludzkiej w sytuacji ekstremalnie granicznej i pomimo ściśle określonego miejsca i czasu akcji jest uniwersalna.

Autorem dramatu, który był pierwowzorem inscenizacji jest Vahé Katcha, który swoje dzieło „Les repas des fauves” (w dosłownym tłumaczeniu „Kolacja drapieżników”) napisał już w latach 40. Na wystawienie sceniczne trzeba było jednak poczekać aż do roku 2010. Premiera odbyła się w Paryżu i od tego czasu zagrano ją niemal 700 razy. Niezwykła popularność inscenizacji oraz świetna realizacja sprawiły, że francuska „Kolacja kanibali” zdobyła aż trzy Moliery – francuskie nagrody teatralne.

Polska adaptacja to też nie lada wydarzenie, bo za jej reżyserię wziął się Borys Lankosz – reżyser nominowanego do Oscara „Rewersu”. „Kolacja kanibali” to teatralny debiut Lankosza (nie licząc Teatru Telewizji). Znany i ceniony reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych postanowił sprawdzić swoje siły w teatrze.

Sam Lankosz o „Kolacji kanibali” opowiada, że w tym dramacie najważniejsze są dla niego emocje i decyzje graniczne. Dopiero w sytuacjach kryzysowych człowiek jest w stanie pokazać swoje prawdziwe oblicze. W monotonii dnia codziennego niejednokrotnie górnolotnie używamy takich pojęć jak „miłość”, „patriotyzm”, „lojalność”, jednak życie potrafi nas zweryfikować. Reżyser podsumował to cytatem z Wisławy Szymborskiej: „Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”.

Spytany o to czy dramat widział jak film czy jako dzieło sceniczne odpowiedział, że świetnie byłoby też z tego zrobić film, ale w tym momencie przeważył pierwiastek człowieka teatru i cieszy się, że „Kolacja kanibali” została napisana jako sztuka i, że jako sztukę mógł ją zrealizować.

W gronie obsady aktorskiej znaleźli się: Aleksandra Domańska, Andrzej Deskur, Kamil Maćkowiak, Piotr Makarski, Grzegorz Stosz, Justyna Grzybek, Zbigniew Konopka oraz Rafał Mohr.

„Kolację kanibali” będzie można oglądać od 6 listopada w warszawskim Teatrze Polonia.


Aleksandra Supryn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ