ID-100116187

Koktajle na różne okazje

ID-100116187Koktajle owocowe i warzywne to świetny pomysł na zdrowe i smaczne śniadanie. Ale nie tylko, takie koktajle mogą nawet zastąpić nam obiad, a dla osób uprawiających sport, mogą okazać się świetną bombą energetyczną, lepszą niż chemiczne odżywki. 

Koktajl ze świeżo wyciśniętych lub zmielonych owoców, warzyw, a nawet ryżu, jaj czy ryb jest szybko przyswajany przez nasz organizm, gdyż nie potrzebuje on dużo czasu i energii na trawienie złożonych substancji. Dzięki temu, że składniki są surowe i nieprzetworzone, koktajl zawiera więcej witamin i substancji odżywczych – wyciskając sok z owoców i warzyw zachowujemy ich wszystkie właściwości. Kolejną korzyścią jest z jednej strony różnorodność warzyw i owoców jakie możemy razem zmiksować, z drugiej brak dodatkowych zapychaczy w postaci chleba, ziemniaków czy makaronów. Dostarczamy organizmowi energię jedynie ze świeżych, surowych warzyw i owoców. W ten sposób jemy ich więcej – zamiast chleba z dwoma plastrami pomidora przygotowujemy koktajl z dwóch pomidorów.ID-10075452

Bogate w węglowodany, białko i witaminy koktajle dostarczą nam dużo energii na cały dzień. W zależności od tego jak skomponujemy nasz koktajl, może on być skutecznym środkiem na odchudzanie lub energetyczną bombą dla ludzi, uprawiających sporty wytrzymałościowe. Wszystko jest zależne oczywiście od doboru składników: możemy stworzyć dietetyczny koktajl składający się z samych świeżych owoców lub pełnowartościowy posiłek o dużej zawartości kalorii.

Zanim zaczniemy naszą przygodę z koktajlami, musimy zaopatrzeń się w odpowiedni sprzęt. Aby móc je przygotowywać potrzebna nam będzie sokowirówka lub wyciskarka do soków. Ta druga będzie lepsza. Sokowirówka rozcina i mieli na miazgę, a wyciskarka zgniata i wyciska, przez co uzyskujemy więcej soku, o lepszej jakości. Dzięki powolnemu procesowi zgniatania – sok lub koktajl zachowuje więcej wartości odżywczych. Poza tym warzyw i owoców nie trzeba obierać, a sprzęt łatwiej utrzymać w czystości. Niestety taka wyciskarka jest także droższa. Jeśli więc już mamy sokowirówkę lub nie stać nas na spory wydatek, możemy spokojnie obyć się bez wyciskarki.

W następnej części artykułu przedstawię ciekawy przepisy na koktajle.

Bartosz Wrześniewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ