ID-10083064

Eko żywność

ID-10083064Od kiedy pojawiła się moda na zdrowe odżywianie wzrosła liczba sklepów ze zdrową i ekologiczną żywnością. Na półkach w sklepach spożywczych roi się od produktów z napisem BIO, ale czy każdy wie co to dokładnie oznacza i czym żywność ekologiczna różni się od tej spożywanej codziennie, i czy faktycznie jest zdrowsza?

Żywność ekologiczna to taka, która produkowana jest tylko w naturalny sposób, tj. bez sztucznych i chemicznych nawozów. Brak chemii sprawia, że zachowuje ona wysoką jakość biologiczną surowców: witamin, węglowodanów, białek i składników mineralnych. Dzięki czystym i pracochłonnym metodom produkcji oraz naturalnym zabiegom pielęgnacyjnym jest lepsza, zdrowsza i smaczniejsza – tak przynajmniej zapewniają nas w mediach.

Zdania na ten temat wśród grona naukowców są jednak podzielone. Naukowcy z Londyńskiej School of Hygiene and Tropical Medicine przedstawili w magazynie „Annals of Internal Medicine” analizy badań, którym poddano osoby odżywiające się żywnością ekologiczną oraz te, które jedzą produkty tradycyjne. Wyniki są zaskakujące, ponieważ wyszło w nich, że żywność ekologiczna nie jest zdrowsza i lepsza. Owoce i warzywa zawierają podobną ilość witamin, mleko z ekologicznej i nieekologicznej hodowli ma zbliżoną wartość białka i tłuszczu. Ponadto rośliny uprawiane ekologicznie mają więcej azotu od uprawianych tradycyjnie. ID-10087113

Wielu naukowców i proekologicznych publicystów skrytykowało wspomniane badania. Są oni przekonani, że jedzenie ekologiczne zawsze będzie zdrowsze i lepsze. Kwestią dyskusyjną jest więc to, czy zdrowsi będziemy kupując produkty ekologiczne.

Jak na razie nie postawiono ostatecznej tezy – cały czas trwają badania nad zawartością witamin i substancji odżywczych w obu typach produktów. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i wybrać samemu czy odżywiać się w sposób jaki robiliśmy to przez kilkanaście ostatnich lat, czy zmienić ten nawyk i zdecydować się na żywność ekologiczną. Jedno jest pewne – niezależnie od tego jakie to będą warzywa – trzeba je jeść. Jeżeli chcemy zadbać o zdrowszy tryb życia, to zacznijmy od zakupów w warzywniaku.

Urszula Rudzińska, Anna Tłustochowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ