Klika kroków, by zbudować dobry związek

Nie ma związków idealnych. Nie ma też takich, które się stworzą i po prostu będą trwały. Miłość bierze się znikąd, związek – nie. Związek jest wymagający.

Na wiele rzeczy w życiu niestety nie mamy wpływu, natomiast jakość naszego związku, zależy od nas samych, oraz od naszego partnera. Wszystko zależy od tego co dwójka ludzi chce od siebie dać i wnieść do związku. By miłość przetrwała potrzebuje opieki, oraz gotowości do roztaczania nad parterem emocjonalnej opieki, która możecie dać sobie nawzajem. To czynnik, który każdy potrzebuje, by być szczęśliwym. Psychoterapeuta oraz autor „Emocjonalnego fitnessu” – dr Barton Goldsmith, twierdzi, że aby związek był dobry, pełen bezpieczeństwa, nieustannie się rozwijał – w domu i łóżku, nie może w nim zabraknąć dziesięciu rzeczy…Co jest niezbędne do zbudowania związku? Dobrego związku? Oto dziesięć kroków do osiągniecia satysfakcjonującego, dobrego związku:
1. Szczera, regularna i miła komunikacja:

Rozmowa jest kluczem do wszystkiego. A szczególnie w związku. Bez komunikacji związek, zwyczajnie nie przetrwa. Im więcej rozmowy w naszym związku, tym lepsza jego jakość oraz bliskość z partnerem. Pomimo spięć i kłótni. Mówi się, że „miłość umiera w milczeniu” – i to kwintesencja tego punktu.
2. Gotowość do pracy:
Droga prowadząca do docierania się, a następnie bezpiecznej codzienności, zaufania, i intymności, niejednokrotnie prowadzi przez niedomówienia, nieporozumienia i małe foszki. W takim wypadku najistotniejsze jednak jest nasza (i naszego partnera) gotowość do pracy. Mimo wszelkich trudności i dyskomfortowych sytuacji.
3. Poczucie humoru, zabawa i luz:
Mimo, że mówi się, że „w miłości jak na wojnie” (coś w tym może być), nie zapominajmy o tym, że miłość to nie wojna. Każdy z nas potrzebuje wytchnienia i akceptacji, a czasem przymknięcia oka na pewne sprawy. Trzeba wyluzować, by nie zwariować. Oczywiście wszystko w naszych osobistych granicach – ale, wrzuć na luz. Musimy się nauczyć odpoczywać. Spędzanie całego wolnego czasu na „pracy” nad związkiem może przynieść przeciwny skutek, od zamierzonego. Równie ważne co związek jest nasze hobby. I to by je posiadać. Powinniśmy rozmawiać ze swoim partnerem o naszych preferencjach, o tym co lubimy, jak się bawimy, jak i gdzie lubimy się bawić. Pozwólmy na to także naszemu partnerowi.
4. Wsparcie emocjonalne oraz komplementy:
Nasz partner, przede wszystkim musi nas lubić i szanować – bez tego nie stworzymy silnego związku. Troska i wzajemne wsparcie to absolutna podstawa. 
5. Intymność, miłość, i seks:
Poza tym, że powinniśmy być świetnymi współlokatorami, przede wszystkim, musi łączyć nas pragnienie – bycia razem, jak i pożądanie. Musi między nami być pewna iskra – w różnych etapach życia widać ja w zróżnicowanym poziomie. Aczkolwiek nawet gdy przygasła, jest naprawdę sporo sposobów, na jej ponowne rozpalenie. Musimy tylko tego chcieć – i tak samo chcieć musi tego także nasz partner.


6. Dzielenie się marzeniami oraz celami:

Szczęśliwsi potrafimy być wtedy gdy dążymy do jakiegoś konkretnego celu, niekoniecznie wtedy, gdy go już osiągniemy. Zawsze powinniśmy mieć na co czekać – wspólna realizacja planów i marzeń bardzo zbliża. Pomimo niezależności oraz własnych pasji, w związku powinien pojawić się chociaż jeden wspólny celu na mapie naszego życia. Miejsce, w którym się spotkacie.

7. Akceptacja, współczucie, oraz przebaczenie:

To właśnie te czynniki będą w stanie wskazać drogę, w trudnym dla związku okresie. Dobry związek to nie związek bez skazy – takie nie istnieją. Straty, rozczarowania, wyzwania, a nawet rzeczy, których nie jesteśmy w stanie naprawić, to wszystko wpisane jest w związek. Istotne jednak jest wspólne przeżywanie wszystkich burz jakie was dotykają – to istotna część relacji.
8. Pragnienie wyjścia „cało” z każdej burzy:
Dopóki oboje chcecie walczyć i przejść przez każde pole minowe, jakie was dotyka – będzie dobrze. Pary, które przechodzą wspólnie ciężkie chwile, oraz dzielą doświadczenia – budują silniejszą więź.


9. Wzajemne dzielenie się nauka z życia:

Podczas gdy odkryjemy coś istotnego, albo gdy życie da nam cenną lekcję (często tę bolesną) –  podzielmy się tym ze swoim partnerem. Wtedy to doświadczenie będzie mogło być lekcja dla was obojga.


10. Przyznanie się do błędów:

Nikt nie jest nieomylny, każdy z nas się myli, każdy popełnia błędy – często kilkakrotnie te same. W związku z czym powinniśmy nauczyć się przyznawania się do błędów i pomyłek – to bardzo cenna, zarówno w życiu jak i w miłości umiejętność. Tak samo cenne i istotne jest przyjmowania od partnera jego błędów, oraz akceptacja zmian. Stwierdzenie „a nie mówiłam…”, nigdy nie jest dobry!


Każda miłość jest inna, jednak każda co jakiś czas potrzebuje świeżego powietrza. Nie możemy się dusić w powtarzanych automatycznie schematach. Często prowadzi to do frustracji. Każdy się zmienia, związek także. Oznacza to rozwój. Pozwólmy mu na to. Najlepszym sposobem na okazanie prawdziwej miłości, będzie włożenie w relacje tego co jest potrzebne by wzrastać i nie stać w miejscu.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ