Kings of Leon: Sex on Fire – recenzja

kings of leonmin - sporteuroDostałem szansę, stanę się kimś! – śpiewa Caleb w kawałku Be Somebody do czwartego studyjnego albumu Only by the Night, i miał rację – stał się kimś. Razem z braćmi i kuzynem stworzył jeden z najbardziej niezwykłych zespołów rockowych naszych czasów. Biografia Kings of Leon: Sex on Fire opowiada o losach tej formacji i ich wyboistej drodze na szczyty list przebojów.

Wydawnictwo SQN publikuje książki „z pasją”. Dotyczące sportu, filmu, samej literatury czy muzyki. Do grona tych ostatnich należy biografia Kings of Leon. Jej autorzy Michael Heatley i jego syn Drew, o muzyce rockowej wiedzą wszystko. Z zainteresowaniem śledzili karierę amerykańskiego kwartetu, a ich zamiłowanie do wykonywanego przez ten zespół rodzaju muzyki uwidacznia się w niemalże każdym akapicie książki. okładka - sporteuro

Czasopismo Rolling Stone określa historię Kings of Leon jako „uosobienie rockandrollowego mitu”. Chyba każdy po przeczytaniu biografii zgodzi się z tym stwierdzeniem, bo artyści mimo głęboko zakorzenionej w nich religii, nie stronili od występków godnych największych światowych buntowników. Wiele pikantnych szczegółów z życia chłopaków opisuje autor książki, ale całą resztą „chwalą się” artyści w wywiadach dla prasy. Co prawda takie zachowanie zapewniało zespołowi stałe zainteresowanie mediów, jednak jego członkowie zgodnie twierdzą, że dla nich najważniejsza jest muzyka i o tej właśnie przeczytamy w biografii najwięcej. Przekonywujące opisy poszczególnych albumów i kawałków, ciekawostki dotyczące tras koncertowych i źródła inspiracji dla tekstów piosenek – to tylko niewielka część treści. Słuchając kolejnych płyt i jednocześnie czytając o ich powstawaniu, nabieramy pewnego pozytywnego dystansu. Poznanie całej historii chłopaków z Nashville sprawia, że teksty ich kawałków nabierają zupełnie innego, nowego znaczenia. 

Jak powstał najważniejszy singiel z płyty Only by the NightSex on Fire i dlaczego Matthew na teledysku najpierw biega za kurczakiem, a potem go zjada? Książka odkrywa przed czytelnikami te i wiele innych tajemnic Kings of Leon. Po części tłumaczy, jak to się stało, że lokalny band podbija świat, a opowieści tej żmudnej drogi na szczyt, fascynują i budzą w czytelniku respect do członków kapeli.

Wydawnictwo: SQN – www.wsqn.pl

Anna Kukiełka, fot. eska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ