Bez makijażu. Prawdziwe historie kobiet.

ksiazka duze sporteuroTytułowe kobiety, o których jest książka są doskonale znane w świecie mediów. Na podstawie tego, jaki ich wizerunek one wykreują, oceniamy je. Nikt jednak nie zdaje sobie sprawy, jak przed wielką karierą wyglądało ich życie.

Wiele z nich przeszło piekło, wystawiło siebie i swoją cierpliwość na próbę, by znaleźć się w tym miejscu, w którym są w tej chwili.

Najważniejszą rolę w ich życiu odegrała kobiecość. Teraz pojawiają się na okładkach gazet, a ich życie śledzą miliony. Stają się nawet autorytetami dla młodych dziewczyn, które także chcą dotrzeć na szczyt. Jednak bohaterki ,,Bez Makijażu.” Nie zawsze patrzyły na życie przez różowe okulary. Dzieciństwo dla wielu z nich nie było radosną sielanką. To właśnie ciężka praca i upór w dążeniu do celu zaprowadził je do bram kariery.

Bohaterki dzieli wszystko – wiek, status materialny, wykonywany zawód czy poglądy i zainteresowania. W związku z tym dla każdej ,,kobiecość” jest czymś zupełnie innym. Dla jednym związana jest ona przede wszystkim z wyglądem zewnętrznym i akceptacją samej siebie – ciała czy koloru skóry. Dla innych to radość związana z rolami, które podejmują w życiu – są córkami, żonami, matkami i kochankami. Autorki – Joanna Laprus – Mikulska (część polska) i Willa Shalit (część angielska) rozmawiały z kobietami, które specjalizują się w najróżniejszych dziedzinach – dziennikarstwie (Janina Parandowska), pisarstwie (J.K. Rowling) czy aktorstwie (Meryl Streep!). Mimo wszelkich różnic jest jedna rzecz która łączy je wszystkie – pogląd, że płeć nie jest czymś uciążliwym, ale stała się zaletą, która wyzwala w nich energię i pozwala zmieniać świat.

„Bez makijażu” to zbiór osobistych przeżyć. To zbiór historii nieopowiadanych dotąd, które płyną prosto z serca i skłaniają do refleksji. To także nieco więcej – historia kobiecości w ujęciu globalnym i historycznym – stworzona niemal od podstaw, na oczach i z udziałem autorek tekstów, od lat 50. XX wieku. Wiele autorek tekstów „Bez makijażu” doświadczyło niepoważnego traktowania ich aspiracji, dyskryminacji oraz innych barier w rozwoju zawodowym i osobistym. To właśnie w tej książce wyjaśniają jak udało im się odnieść sukces. Radzą także, jak zerwać ze stereotypami i dyskryminacją wynikającą ze świadomości społecznej na temat ich możliwości czy chociażby zwykłych ludzkich ambicji.

Anna Matysek, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ