Kinesiology Taping

Jakiś czas temu świat oszalał na punkcie zdrowego trybu życia. Uprawianie sportu jest jednak zajęciem, w którym niezwykle łatwo nabawić się kontuzji. Odkąd na szeroką skalę został rozpowszechniony Kinesiology Taping – metoda fizjoterapii, sportowcom łatwiej jest radzić sobie z drobnymi kontuzjami.

www.kinesiotaping.com.au 

Japończycy często znajdują innowacyjne rozwiązania upraszczające życie zwykłych ludzi. Łatwo zatem odgadnąć, że Kinesiology Taping jest ich wynalazkiem. Ta metoda fizjoterapii została wymyślona w latach siedemdziesiątych i od tamtego czasu z dużym powodzeniem jest rozpowszechniana na całym świecie. Główne zastosowanie znalazła w sporcie.

 

Nazwa Kinesiology Taping pochodzi z łaciny. Kinesiologia to nauka o ruchu. Dzięki aplikacji odpowiedniego rodzaju plastra możemy wspomóc funkcjonowanie kontuzjowanego miejsca. Taśmy przepuszczają powietrze i wodę, dzięki czemu bez obaw można zamoczyć miejsca, gdzie zostały naklejone. Plastry nie są nasączone żadnym lekiem, substancją przeciwbólową czy znieczulającą, dzięki czemu nie uczulają i nie wywołują alergii.

 

Zastosowanie

Przede wszystkim należy pamiętać, że plaster musi być naklejony w odpowiedni sposób, aby spełniał swoje zadania. Aplikację plastra najlepiej powierzyć w ręce specjalisty, czyli wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Specjalista będzie potrafił przeprowadzić odpowiednie badanie i ocenić, jaki rodzaj terapii należy zastosować. W terapii wykorzystywane są dwa rodzaje taśm-plastrów – nieelastyczne i elastyczne. Każdy rodzaj taśm ma inne zastosowanie. Nieelastyczne taśmy stosuje się, aby ograniczyć ruchomość, zabezpieczyć i odciążyć staw. Elastyczne plastry mają szersze zastosowanie i aplikowane są w celach m.in. poprawienia funkcji mięśnia, wspierania funkcji stawów, ograniczenia bólu.

 

W czym tkwi tajemnica taśm?

Tajemnicą taśm jest szeroki wachlarz zastosowania tego rodzaju terapii w różnych kontuzjach. Taśma, którą zaaplikujemy na skórę, delikatnie ją unosi, dzięki czemu zwiększa przestrzeń między skórą a mięśniami, co pozwala na przepływ większej ilości powietrza. Dzięki czemu można zmniejszyć ciśnienie spowodowane stanem zapalnym, wywołanym przez kontuzję.

 

Taping ma szerokie zastosowanie, taśmy można zaaplikować praktycznie na każdą część ciała. Bez obaw plastry można aplikować na kończyny górne i dolne (przy skręceniach stawów, naciągnięciach, naderwaniach mięśni oraz w przypadku podrażnień nerwów).

 

Kinesiology Taping najlepiej stosować jako uzupełniającą metodę leczenia. Jest to rozwiązanie doraźne, w niektórych przypadkach okazuje się bardzo pomocne. Naklejone taśmy mogą ograniczyć ból, lecz nigdy nie rozwiążą problemu zdrowotnego.

Reasumując, Taping należy stosować, aby stworzyć odpowiednie warunki do regeneracji uszkodzonych tkanek i ograniczyć ból oraz sprawić, aby proces powrotu do zdrowia był jak najkrótszy. To dobra metoda, aby wesprzeć funkcje mięśni bądź stawów, kiedy nie możemy naszemu organizmowi ,,zafundować wakacji’’ od wysiłku. Jednak jak wyżej wspomniałam, zastosowanie Tapingu z pewnością nie jest rozwiązaniem problemu zdrowotnego, a jedynie jego doraźnym wyciszeniem. Dlatego konieczne jest podjęcie leczenia lub odpowiedniej terapii, aby znaleźć przyczynę bólu i ją zlikwidować. 

 

Materiały wykorzystywane w artykule pochodzą ze strony : https://www.kinesiologytaping.pl/index.php/terapia


Magdalena Wielądek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ