Joga dla duszy i ciała

jogazdjwsrd.lifestyleW ostatnim czasie joga zyskała coraz więcej zwolenników. Jest to jedna z najpopularniejszych metod na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej jak i psychicznej. Na całym świecie często jest praktykowana jako forma spędzania wolnego czasu, a dla niektórych jest znaczącą częścią życia. Mieszkańcy Indii przekonują, że joga łączy ludzi. W dużych miastach traktowana jest jako kultowa forma dbania o siebie.

Każda odmiana jogi kładzie nacisk na wysiłek fizyczny, jednak w różnym stopniu –zależnie od rodzaju. Ten aspekt spełniają ćwiczenia assan, czyli pozycje jogiczne. Inne bardziej skupiają się na pierwiastku duchowym, ćwiczeniami z oddechem. Podejmując decyzje o rodzaju jogi, warto wiedzieć co je cechuje, czym się różnią oraz jaki efekt można dzięki niej uzyskać. Oto kilka z nich:

Sivananda Joga

Idealna dla początkujących. Opiera się na 12 pozycjach jogicznych. Głównymi zasadami tej jogi jest uzyskanie relaksu, właściwych assan oraz prawidłowego oddychania (prana jama) i medytacji. Dodatkowo utrzymanie diety. Metoda jest kierowana do osób szukających praktyki fizycznej jak i duchowej.

Joga Iyengara

Metoda łącząca w sobie dbałość oraz precyzje wykonywanych ćwiczeń assan. Związana ze szczegółową wiedzą anatomiczną. Jest to joga raczej statyczna. Charakterystyczne jest dla niej długie stanie w różnych pozycjach, dbanie o detale oraz idealne ułożenie ciała w pozycji. Istotna jest też praca z oddechem. Uważność ma rozwinąć pole naszej świadomości. Polecana jest szczególnie osobom cierpiącym na różne schorzenia.

Ashanga Joga

Idealna dla osób potrzebujących intensywnego wysiłku fizycznego i chcących uzyskać widoczne efekty. Pomaga oczyścić organizm oraz daje dużą dawkę energii. Tutaj assany wykonuje się sekwencjami z wzrastającym poziomem trudności. Jej istotą jest płynne przechodzenie z pozycji do pozycji. Polecana jest osobom sprawnym fizycznie, mogącym pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia.

Vinyasa Joga

Dość dynamiczny styl jogi na charakter Ashtangi, jednak mniej rygorystyczny. Każda pozycja jest poprzedzająca dla następnej, dzięki czemu tworzone są płynne sekwencje między przejściami. Assany można dobierać w zależności od potrzeb oraz stopnia zaawansowania. Vinyasa uelastycznia i wzmacnia ciało oraz odpręża i relaksuje. Mentalnie zwiększa pewność siebie, cierpliwość i wytrwałość.

Kamila Syga fot. joga.info.pl, kalorynka.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ