Jesteś nieuprzejmy? Zapłacisz więcej za kawę!

Zapewne każdy kto pracował w gastronomii doskonale wie, że praca z gburowatymi klientami nie jest niczym przyjemnym. Uprzejmość i miły uśmiech jest istotny w każdym miejscu publicznym, z którego przyjdzie nam korzystać. Dlatego w tej francuskiej kawiarni, nieuprzejmi klienci zapłacą za kawę więcej! Pomysł naśladują już inne europejskie miasta!

Fot. Twitter/@tokai06

Warto być uprzejmym! Niezależnie od tego w jakim sektorze pracujemy, miły klient, kontrahent, czy partner biznesowy gwarantuje również milszą współpracę i spędzony razem czas. Niestety zdarza się, że co niektórzy często wstają lewą nogą i nie po drodze im do kulturalnego „dzień dobry” czy też „dziękuję”.

Jedna z francuskich kawiarni w Nicei, La Petite Syrah miała dosyć droczenia się z nieuprzejmymi klientami, którzy od progu rzucali pracownikom nienawistne spojrzenia, a za obsługę nawet nie rzucili krótkiego „dziękuję”. Dlatego też, właściciele postanowili rozwiązać ten problem i podnieść ceny kawy dla buntowników. Początkowo była to tylko forma żartu, która miała być odpowiedzią na zbytnio „zestresowanych klientów”, jednak chwyt zadziałał i pracownicy kawiarni faktycznie zauważyli poprawę w zachowaniu miłośników kawy.

System działający w kawiarni jest bardzo prosty. Na wywieszonej tablicy widnieje specjalny cennik, który nawiązuje do nastawienia klienta. W zależności od tego w jaki sposób zwrócimy się do baristy, za rzucenie krótkiego „Kawę” zapłacimy 7 euro, za milsze „Poproszę kawę” 4,25 euro, natomiast za uprzejme „Dzień dobry, poproszę kawę” zaledwie 1,40 euro.

Jak widzimy różnica cen jest dosyć spora, dlatego też można stwierdzić, że uprzejmość popłaca. Zachowanie francuskiej kawiarni przypadło do gustu również innym właścicielom lokalnych biznesów, którzy postanowili również skorzystać z podobnego rozwiązania. Tak też stało się w Bejrucie gdy właściciel restauracji postanowił oferować 10% zniżki dla klientów, którzy oddadzą na przechowanie swoje telefony komórkowe obsłudze, tak aby podczas posiłku ich nie rozpraszały. I chociażby we Wrocławiu, gdy knajpa blt&flatbreads wprowadziła podobny cennik, wahający się od 4 do 6 złotych za filiżankę. Następnym razem wybierając się po kawę, pamiętajcie o uprzejmości – może nieco na tym zaoszczędzicie!

________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ