morze bałtyk gdańsk

Jesienne kierunki podróży w Polsce

Wrzesień i październik to wymarzona pora na górskie wędrówki, ale także zwiedzanie dużych miast.

W ubiegłym roku najwięcej zapytań o nocleg pojawiło się w województwie małopolskim – 37% wszystkich zapytań wysłanych we wrześniu. Turystów przyciągało również dolnośląskie (19% zapytań), pomorskie (10%), a także podkarpackie (8%). Wygląda na to, że w tym roku statystyki będą wyglądać bardzo podobnie.

Wśród najbardziej popularnych miejscowości we wrześniu znalazły się oczywiście Zakopane, następnie KarpaczSzklarska PorębaWetlinaKazimierz DolnyKrakówSzczawnicaBiałka TatrzańskaWrocław i Wisła. W tym roku wzrosło zainteresowanie noclegami w Krynicy Górskiej i co ciekawe w Kołobrzegu.

Jak widać, są to głównie górskie miejscowości. Jest kilka powodów, aby to właśnie w tym czasie zdobywać szczyty. Przede wszystkim chodzi o pogodę – nie doskwierają upały, rzadko występują gwałtowne opady i wyładowania, które latem  zdarzają się dosyć powszechnym zjawiskiem. Poza tym na szlakach nie ma aż tak dużego ruchu, jak w wakacje. Najważniejsze są jednak walory estetyczne, bo góry jesienią najbardziej cieszą oko.

Małopolskie

Stolicą Małopolski jest magiczny Kraków, jednak turystyczna perła Polski to zdecydowanie Zakopane. To własnie ono dostało najwięcej zapytań o nocleg wśród turystów (ponad połowa wszystkich zapytań w województwie). Następnie pytano o Kraków (7%) i Szczawnicę (7%).  Przyciąga również Białka (6%) i Bukowina Tatrzańska (4%).

Warto odwiedzić także Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum Auschwitz, uzdrowisko w Krynicy oraz  Pieniński, Babiogórski i Ojcowski Park Narodowy czy zamek w Niedzicy.

Dolnośląskie


Jak wynika ze statystyk, turyści najczęściej składali zapytania o nocleg do obiektów położonych w Karpaczu (78% zapytań w całym województwie), Szklarskiej Porębie (38%) oraz Wrocławiu (26%).

Warto zobaczyć również Karkonosze i Śnieżkę, a także Góry Stołowe,   zaciszne Bory Dolnośląskie i jaskinie, oraz legendarne uzdrowiska – Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój, Polanicę-Zdrój czy Kudowę-Zdrój. Zachwyca również bogactwo zamków i pałaców z Książem oraz Czochem na czele.


Pomorskie

Mogłoby się wydawać, że polskie morze nie zachęca do wizyt po sezonie letnim, jednak wielu turystów coraz częściej wybiera ten kierunek podróży jesienią lub wiosną. Najwięcej zapytań o nocleg we wrześniu odnotowano w Gdańsku (9% zapytań w całym województwie), Sopocie (7%), Władysławowie (6%), Krynicy Morskiej (6%) i Gdyni (4%).

Jak widać największe zainteresowanie budzi Trójmiasto, jednak w pomorskim warto zobaczyć również Słowiński Park Narodowy, Półwysep Helski czy Bory Tucholskie oraz Malbork.

Śląskie

Śląsk kojarzony jest zazwyczaj z przemysłem, kominami i nieświeżym powietrzem, jednak można znaleźć tam wiele atrakcji dla turystów. Centralnym ośrodkiem Górnego Śląska są Katowice ze słynnym Spodkiem i wieżowcami, warto odwiedzić również Szlak Orlich Gniazd czy Beskidy.

Turyści w Śląskiem najczęściej pytali o Wisłę (30% zapytań z województwa), Szczyrk (27%) oraz Ustroń (13%). Popularnością cieszą się również Częstochowa (10%), Brenna (5%) oraz Katowice (4%).

Podkarpackie

Południowo-wschodni kraniec Polski z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród turystów. Nic dziwnego, bo to jeden z najciekawszych i najbardziej urozmaiconych  zabytkami regionów naszego kraju. Znaleźć tu można zarówno malownicze krajobrazy Bieszczadów, jak też wspaniałe zabytki.

W województwie podkarpackim turyści najczęściej składali zapytania o nocleg w Wetlinie (51%), Solinie (20%), Polańczyku (14%), Ustrzykach Górnych (13%) i Cisnej (11%).

Warto zobaczyć jesienią piękno Polski. Wspaniałe krajobrazy, niezwykła przyroda oraz ciekawe i malownicze miasta czekają na odkrycie!https://www.nocowanie.pl/jesienne-kierunki-podrozy-w-polsce.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ