Jakie są najniebezpieczniejsze zawody świata?
Każdemu z nas zdarzyło się narzekać na swój zawód. Często to, czy jest to dobra praca, czy też nie, zależy od tła do którego się porównujemy. Dlatego postanowiłem przygotować kilka przykładów najniebezpieczniejszych prac na świecie, aby przypomnieć, że dopóki nie ryzykujemy życiem, to nie jest tak źle.
Poławiacze krabów
W rankingach zajmujących się najniebezpieczniejszymi zawodami światami, niekwestionowanym faworytem jest praca poławiacza krabów. Każdej jesieni na Alasce przygotowywane jest ok. 90 kutrów do połowu tych skorupiaków. Sezon trwa bardzo krótko, więc nie ma czasu na odpoczynek. Atmosferę określają ekstremalne warunki pogodowe: kilkunastometrowe fale i temperatura schodząca poniżej zera sprawiają, że to nie tylko praca, ale przede wszystkim walka o życie. Łatwo ześlizgnąć się z pokładu lub zderzyć z klatką łowną ważącą kilkaset kilogramów. To wszystko sprawia, że oprócz takich obrażeń jak: zmiażdżone kończyny, połamane żebra, wszelkie stłuczenia, to niemal codzienność podczas połowu. Nic więc dziwnego, że w takich warunkach śmierć zagląda na pokład i zabiera życie rybaków. Presja czasu nie pozwala skupiać się na stracie współpracownika – trzeba pracować dalej, póki trwa sezon. Same regulacje połowu też mocno utrudniają pracę. Można łowić tylko dorosłe osobniki, nie przekraczając limitu połowu – dla wszystkich statków do ok. 9 000 ton łącznego połowu. Do tego należy zwracać uwagę na nieżywe kraby, które mogą zatruć resztę. Najistotniejsze w tym zawodzie jest wytrwanie do końca każdego sezonu, aby dostać wypłatę, która jest kilkukrotnie wyższa od średniej krajowej.
Zarobki: ok. 150 000 dolarów rocznie
Drwale
Dane na temat tego zawodu dotyczą głównie amerykańskich drwali, których praca jest wyjątkowo niebezpieczna z uwagi na warunki wycinki drzew. Ogromne, stare drzewa występują tam w dużo większej ilości, niż w naszej rodzimej Polsce. Pierwszą trudnością są warunki pracy związane z terenem – ścinanie tych potężnych roślin odbywa się niejednokrotnie na stromych zboczach (kąt nachylenia dochodzi do 80 stopni), co zdecydowanie utrudnia zachowanie bezpiecznych warunków pracy. Do tego należy uważać na tzw. „twórców wdów”, czyli stare konary drzew wplątane w leśne zadaszenie. Potrafią one podczas wycinki nieoczekiwanie spaść na nieszczęsnego drwala, który w takim starciu ma bardzo niewielkie szanse na przeżycie. Należy pamiętać, że szczęśliwe ścięcie drzewa to nie koniec pracy – trzeba je jeszcze przetransportować, a kiedy sprawa tyczy pnia ważącego kilkaset kilogramów, który spadł na strome zbocze, to robi się naprawdę niebezpiecznie. Sprawia to, że liczba śmiertelnych wypadków w tym rodzaju pracy to średnio ok. 62 osoby na 100 000 pracujących, mimo zastosowania najlepszych na świecie środków ochrony życia.
Zarobki:
– w USA ok. 32 000 dolarów rocznie
– w Polsce ok. 1800 złotych miesięcznie
Piloci samolotów
Praca pilota wygląda zupełnie komfortowo i bezpiecznie na tle drwali, czy poławiaczy krabów. Jak się okazuje pozory i tym razem nas mylą. Względy zdrowia fizycznego są bezwzględną podstawą w tym zawodzie. Z całą pewnością nie mogą go wykonywać osoby dotknięte wadą wzroku, słuchu, chorobami ośrodkowego układu nerwowego, zaburzeniami równowagi, czy chorobami psychicznymi. Kiedy już osoba spełnia te warunki, zostaje wystawiona na bardzo wysokie obciążenia związane ze stresem towarzyszącym tej pracy. Poziom stresu pilota samolotu to 60 punktów na 100 możliwych. Wynika to ze świadomości ogromnej odpowiedzialności, której muszą sprostać, mając ze sobą kilkudziesięciu lub kilkuset pasażerów na pokładzie. A przecież aby lot odbył się szczęśliwie nie wszystko zależy od pilota, więc musi on np. bezgranicznie ufać pracownikom wieży kontroli lotów, których przecież nie zna i zapewne nigdy nie pozna. Do tego amplituda stresu podczas jednego lotu jest bardzo wysoka. Maksymalny poziom napięcia nerwowego zostaje osiągnięty podczas startu i lądowania, a najniższy pojawia się podczas lotu na autopilocie. Do tego dochodzi praca w różnych rejonach świata, brak stabilizacji… to wszystko potrafi psychicznie wykończyć, stąd piloci samolotów znaleźli się w tym zestawieniu.
Zarobki:
– na świecie ok. 15 000 euro miesięcznie
– w Polsce ok. 10 000 złotych brutto miesięcznie
Rolnicy
Często ludzie pracujący w dużych miastach marzą o przeniesieniu się na wieś i zasmakowaniu sielanki życia bez pośpiechu i hałasu. Nic bardziej mylnego. Oprócz tego, że codzienny tryb pracy rolnika zajmuje prawie cały jego czas, to jeszcze rodzaj wykonywanego zawodu naraża go na śmiertelne niebezpieczeństwa. Zaczyna się jak zwykle od drobnych szczegółów, które potem mogą zmienić się w dramatyczny przypadek. Przede wszystkim chodzi o niebezpieczny przewóz ludzi na przyczepach, ciągnikach i kombajnach. Niewłaściwe sprzęgi sprzętu rolniczego to kolejny punkt. Jakże podstawowym błędem jest z kolei usuwanie słomy zapychającej maszynę, bez wcześniejszego wyłączenia tej maszyny. Brak urządzeń ochronnych to nagminny problem na polskich wsiach. Z resztą brak odpowiednich zabezpieczeń dotyczy też prac na wysokościach, w tym stosowanie niewłaściwych drabin i rusztowań. Normą też jest powierzanie dzieciom prac dorosłych, w tym kierowanie sprzętem rolniczym, prace przy preparatach ochrony roślin, czy przebywanie w strefach zagrożenia pracy kombajnów, ciągników, etc. Jak się okazuje w tym wypadku największym problemem jest nieodpowiednia ochrona własnego miejsca pracy, co skutkuje wysoką śmiertelnością wśród rolników i ich rodzin.
Zarobki: – zależne od rodzaju i wielkości przedsiębiorstwa rolnego
Mateusz Śmigielski