Jak wydawać i oszczędzić?

oszczedzaniezdjsr.sporteuro

Niedługo początek nowego roku. To dobry okres na podjęcie nowych planów dotyczących życia prywatnego jak i zawodowego. Ważne też, by ustabilizować swoje finanse. Oto kilka prostych zasad, które pomogą Ci utrzymać stabilną sytuacje własnego budżetu.

Po pierwsze zwróć uwagę, gdzie i kiedy najczęściej wydajesz pieniądze. Na zakupy odzieżowe najlepiej wybierać się pod koniec miesiąca – gdy sprawy pierwszorzędne mamy już opłacone. Dopiero wtedy wiemy ile możemy przeznaczyć na zakupy w centrach handlowych.

Planując duże zakupy warto poczekać na okres wyprzedaży. Ubrania i akcesoria w korzystnych cenach, kupisz zawsze pod koniec czerwca oraz w pierwszy weekend stycznia. Uważaj jednak, by nie za często przekraczać granicę, gdzie kończą się nasze potrzeby, a zaczynają zachcianki.

Sprawdzaj konto bankowe! Większość z nas najczęściej płaci kartą, warto więc przynajmniej raz w tygodniu przeanalizować swoje wpływy i wydatki na koncie.

Nie przepłacaj! Zastanów się czy dana rzecz jest dla Ciebie niezbędna. Jeśli tak – pomyśl czy nie ma sklepu, gdzie mogłabyś kupić ją taniej. Warto też założyć kartę stałego klienta w ulubionym sklepie. Dzięki niej będą przysługiwały Ci specjalne rabaty, oraz będziesz informowana o bieżących promocjach.

Negocjuj! Jeśli studiujesz – większość sklepów ma dla Ciebie dodatkową zniżkę. Dlaczego więc z niej nie skorzystać?

Znajdź konkretny cel, na który będziesz mogła kierować swoje zarobki. Pamiętaj, że pieniądze dają niezależność, więc warto mieć odłożone parę groszy na czarną godzinę. Nigdy nie wiesz czy kolejne miesiące będą równie owocne.

Nasz budżet jest ściśle związany z opłatami, za mieszkanie oraz media. Jest wiele sposobów, które pomogą zmniejszyć Twoje rachunki. Pamiętaj, aby zakręcać cieknący kran, gasić światło w pomieszczeniu z którego aktualnie nie korzystasz – warto również zainwestować w zakup energooszczędnych żarówek.

Spora część naszych wydatków przeznaczona jest przede wszystkim na żywność. Do supermarketu wybieraj się z wcześniej sporządzoną listą potrzebnych artykułów spożywczych.

Staraj się płacić banknotami – płacąc kartą nie odczuwasz wydawanych pieniędzy.

 

Kamila Syga

ZOSTAW ODPOWIEDŹ