Jak walczyć z nieśmiałością?

W pewnych sytuacjach nieśmiałość może być postrzegana jako urocze zachowanie, jednak zazwyczaj utrudnia życie. Współczesny świat wymaga od nas bycia pewnymi siebie i przebojowymi, ale nie każdy rodzi się z takimi cechami charakteru. Jeśli nie należysz do grona tych szczęśliwców nie znaczy to, że tak będzie zawsze. Oto nasz propozycje na pokonanie nieśmiałości!

students-education-portal.blogspot.com 

Zrozumienie

Nie wszyscy jesteśmy nieśmiali w takim samym stopniu. U niektórych cecha ta objawia się tylko w niektórych sytuacjach, np. przy wystąpieniach przed publicznością. Problem ten prawdopodobnie miałaby większość z nas. W tym przypadku dobrą metodą jest przećwiczenie kwestii w domu. Poproś znajomych bądź rodzinę, aby przez chwilę wystąpili w roli publiczności. Pomocne będzie również postawienie sobie kilku pytań: Co tak naprawdę nas stresuje? Czy obawiamy się ośmieszenia? Co się stanie jeśli się wygłupimy? Pomogą one zrozumieć przyczynę naszego lęku oraz fakt, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują”. Warto także zauważyć, że najlepszym sposobem na zwalczenie lęku nie jest uciekanie przed sytuacją, ale ciągłe stawianie się w niej.


Niestety zdarza się, że nieśmiałość paraliżuje nas w większości sytuacji, szczególnie wtedy, kiedy poznajemy nowych ludzi, mamy do czynienia z obcymi osobami. Kontaktu z drugim człowiekiem nie jesteśmy w stanie uniknąć, dlatego trzeba zwalczyć tę przypadłość. Jedną z metod jest postawienie sobie jakiegoś celu, np. zainicjowanie rozmowy z nieznajomym człowiekiem 5 razy w tygodniu. Może to być pytanie o godzinę, prośba o pomoc ekspedientki w sklepie itp. W miarę realizacji kolejnych zadań staraj się podwyższać poprzeczkę, zabierać częściej głos w towarzystwie, podtrzymywać rozmowę z nowopoznaną osobą, która się do nas odezwie.


Pośród nas jest także wiele osób, którym nieśmiałość odbiera odwagę i sprawia poważne problemy z funkcjonowaniem w środowisku społecznym. Wywołuje silne, fizyczne objawy typu kołatanie serca, drżenie ciała, fale gorąca, sprawia, że ludzie wpadają w panikę. Gdy na samą myśl o odezwaniu się w towarzystwie, rozmowie z obcą osobą czujemy silny lęk, nie należy tego lekceważyć, najlepiej udać się do lekarza specjalisty.


Praktyka

Spróbuj wyobrazić sobie sytuacje, w których jesteś gwiazdą wieczoru, błyszczysz w towarzystwie, zarażasz innych swoim humorem. Na co dzień wśród osób dobrze Ci znanych staraj się być bardziej przebojowa, uśmiechaj się do wszystkich. Na początku graj tę osobę, którą pragniesz się stać. Wpłynie to na Twój sposób myślenia o sobie i po jakimś czasie przełamiesz się, otworzysz na ludzi i nie będziesz musiała udawać. Odkryjesz w swojej osobowości cechy charakteru, o jakie byś się nie podejrzewała. Proces ten wymaga jednak czasu i częstych ćwiczeń.


Triki awaryjne

Kiedy zaczynasz mówić i jesteś w centrum uwagi może się zdarzyć, że wpadniesz w lekką panikę (te wszystkie skierowane na Ciebie spojrzenia). Jeśli czujesz, że sytuacja lekko Cię przerasta spróbuj skierować rozmowę na temat którejś z obecnych osób, zadać komuś jakieś pytanie, zachwyć się wystrojem wnętrza, smakiem dania. Odwracając od swojej osoby uwagę zdołasz opanować narastające emocje i po chwili możesz powrócić do roli gwiazdy wieczoru.


Przygotuj sobie sprawdzone dowcipy, zabawne historyjki, ewentualne tematy, na które można porozmawiać. Patrz się rozmówcy oczy, nie bój się uśmiechać, okazuj swoje zainteresowanie. Ludzie lubią być doceniani. Takim zachowaniem wzbudzisz sympatię, dzięki czemu poczujesz się odrobinę pewniej.


Nowa pasja, hobby

Pozwoli to poznać nowe osoby i ćwiczyć walkę z nieśmiałością. Wspólne zajęcia ułatwiają nawiązywanie kontaktów, ponieważ najczęściej spotykamy na nich ludzi o podobnych zainteresowaniach, stylu życia, co ułatwia zacieśnianie więzi. Mogą to być treningi na basenie, siłowni, kółko szachowe, kurs językowy. Dzięki nim nabierzesz także pewności siebie, staniesz się bardziej interesująca we własnym mniemaniu.


Pozytywne myślenie

Gdy ktoś szybko kończy z Tobą rozmowę, nie ma czasu się spotkać, odpowiada półsłówkami nie wyobrażaj sobie najgorszego scenariusza. Twój rozmówca, znajomy może być zajęty, mieć jakiś problem albo po prostu wstał lewą nogą. Nie ma sensu zadręczać się, że zrobiłaś coś nie tak lub nie jesteś wystarczająco interesująca. Nie zastanawiaj się obsesyjnie, co ktoś o Tobie myśli.


Kiedy coś nie wychodzi, a wręcz uważasz, że się wygłupiłaś potraktuj to jako sytuację motywującą do dalszej pracy, postaraj się wyciągnąć wnioski i ćwicz dalej. Każdemu zdarzają się sytuacje niezręczne.


Marta Nagórka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ