Jak stosować probiotyki w czasie i po antybiotykoterapii?

Przyjmowanie probiotyków zmniejsza ryzyko wystąpienia efektów ubocznych zażywanych leków. Zaburzenia flory bakteryjnej w czasie antybiotykoterapii prowadzą do biegunek, mdłości, wymiotów – odpowiedni preparat pomoże te objawy złagodzić.

Czym są probiotyki?

Probiotykami nazywane są mikroorganizmy, których korzystne działanie na zdrowie zostało udowodnione badaniami. Warto przy tym pamiętać, że nazwą tą określa się niektóre ze szczepów bakterii a nie ich całe gatunki.

Jak zażywać probiotyk?

Preparaty probiotyczne powinny być przyjmowane z kilkugodzinnym odstępem czasowym od zażycia antybiotyku. Ich stosowanie należy zacząć od pierwszego dnia antybiotykoterapii i zakończyć kilka dni po niej. Dzieje się tak dlatego, że pomaga on przywrócić prawidłową mikroflorę w jelitach, dlatego nie powinno się go odstawiać zaraz po skończeniu leczenia. Nie należy ich przyjmować razem z antybiotykiem, ponieważ może on destrukcyjnie wpłynąć na dobre bakterie probiotyku. Pamiętać jednak należy, że ze względu na różnice we florze jelitowej dzieci i dorosłych, należy wybrać produkt dostosowany do wieku pacjenta. Badania wskazują, że przyjmowanie probiotyków przez kobiety w ciąży pozytywnie wpływa na jakość ich pokarmu oraz na zdrowie noworodka. Probiotyki mogą występować w postaci leków dostępnych w aptece (kapsułek, saszetek, kropli), ale wchodzą również w skład takich produktów spożywczych jak: kefir, jogurty, maślanka, kiszonki.

Dlaczego przyjmowanie probiotyków jest ważne?

Zażywane leki mogą mieć destrukcyjny wpływ na dobre bakterie, które pełnią w naszym organizmie szereg ważnych funkcji. Probiotyki minimalizują ryzyko wystąpienia negatywnych objawów w czasie przyjmowanych leków. Oprócz tego są odpowiedzialne za wspieranie prawidłowego działania układu odpornościowego i pokarmowego. Do ich zadań należą także:

  • oczyszczanie organizmu z toksyn,
  • walka z zaparciami,
  • zapewnianie odpowiedniego pH jelitom,
  • zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii,
  • wsparcie w leczeniu atopii, kamicy nerkowej i wrzodów żołądka,

niwelowanie ryzyka kolejnych bakteryjnych zakażeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ