Jak skutecznie walczyć ze stresem

stres sporteuroTętno życia współczesności jest szybkie. Codziennie narażeni jesteśmy na nieprzyjemne, trudne sytuacje w pracy, w domu czy w sklepie. Stres – to z nim zmaga się dzisiejsze społeczeństwo. W niewielkiej dawce jest potrzebny, ponieważ mobilizuje do działania, ale w nadmiarze źle wpływa na nasze zdrowie. Jak skutecznie z nim walczyć?

Co to jest stres?

Stres kojarzy nam się z nieprzyjemnymi sytuacjami, których się obawiamy. Jest opisywany poprzez wzmożone napięcie nerwowe i stan silnego skupienia, koncentracji. Co ciekawe, nie tylko przykre wydarzenia go powodują, także te długo przez nas oczekiwane i radosne jak ślub, awans czy narodziny dziecka. W takich sytuacjach w naszym ciele wzrasta adrenalina, która uniemożliwia zaśnięcie i powoduje zdenerwowanie, przyśpiesza bicie serca i podnosi się poziom hormonów stresu. Dzieje się tak dlatego, że organizm przygotowuje nas do poradzenia sobie z problemem, zmuszając do koncentracji, pełnej mobilizacji i aktywności. Niestety w wielu przypadkach wywołane wzburzenie nie jest nam pomocne, a wręcz przeszkadza w funkcjonowaniu. Jak zatem skutecznie poradzić sobie ze stresem? Oto porady pomocne w jego niwelowaniu.

Ruch to skuteczna dawka antystresowa

Jak już zostało wspomniane, w sytuacjach napięcia stresowego w naszym ciele wzrasta poziom adrenaliny. Uprawiając sport wydalamy jej nadmiar z organizmu. Szybciej krążąca w żyłach krew wydala także hormony stresu. Ludzi uprawiający silnie stresujące zawody np. prawnicy, lekarze, dziennikarze są miłośnikami biegania. Podczas wieczornego treningu schodzi z nich całe napięcie nagromadzone w ciągu dnia, a dotlenienie mózgu zapewnia zdrowszy sen. Doskonałym pomysłem jest także pływanie, ponieważ oprócz aktywności fizycznej do czynienia mamy z masażem. Tak, opór wody w której się znajdujemy masuje każdy fragment naszego ciała, a jak wiadomo – masaż rozluźnia.

Muzykoterapia

Jedni wola Bacha inni Nirvanę jeszcze inni to i to. Relaksujące działanie muzyki doceniono już przed wiekami. Słuchanie ulubionych dźwięków wprawia nas w stan rozluźnienia psychicznego i fizycznego. Muzyczny relaks pomaga rozładować nagromadzone emocje i wzmaga pozytywne nastawienie do życia. Nie pozostaje nic innego, jak znalezienie odpowiednich dla siebie piosenek.

Niedoceniona rola bliskich

W sytuacjach stresowych najgorszą możliwością jest zamknięcie się w sobie, ukrywanie problemu. Podzielenie się problemem z zaufaną osobą jest doskonałym sposobem na stres. Obecność bliskich sprawia, że czujemy się bezpiecznie i mniej samotnie. Ponad to rady przyjaciół pomogą nam z dystansem spojrzeć na problemy.

Preparaty ziołowe

Zamiast odurzać się pastylkami napchanymi chemią, sięgnij po preparaty ziołowe. Te nie działają od razu jak np. tabletki psychotropowe, jednak ich regularne przyjmowanie przynosi zdumiewające efekty. W aptece dostać możemy pastylki, syropy, kapsułki czy krople na bazie ziół, które są zdrowe i nieszkodliwe w przeciwieństwie do ich chemicznych odpowiedników. Co ważne, nie można się od nich uzależnić.

Jedzenie uspokaja

Nie chodzi tutaj o zajadanie się czekoladą czy popcornem, a produktami zdrowymi, bogatymi w witaminę E, wapń i magnez. Do takich niewątpliwie należą warzywa i owoce – zarówno surowe jak i soki. W stanie stresu wymienione przed chwilą pierwiastki w natychmiastowym tempie wydalane są z organizmu. Niedobór magnezu nasila natomiast produkcję hormonów stresowych. Najwięcej naturalnego magnezu jest w kakao, czekoladzie i orzechach, a jego przyswajanie ułatwiają witaminy z grupy B. Z kakao i czekoladą nie należy jednak przesadzać, zjadanie całej tabliczki na raz na pewno nie jest zdrowym pomysłem.

Joanna Sposób

ZOSTAW ODPOWIEDŹ