Katarzyna Pakosińska wydała nową książkę

Katarzyna Pakosińska wydała nową książkę. Jaka jest jej ulubiona lektura z dzieciństwa?

Katarzyna Pakosińska od niedawna pisze książki dla dzieci. Artystka jest autorką trylogii o dziesięcioletniej Malinie z Milanówka. Właśnie światło dzienne ujrzała najnowsza część: „Malina miód-dziewczyna”. Jak to się stało, że gwiazda zaczęła pisać książki dla najmłodszych i jakie są ulubione lektury z czasów szkolnych?

Katarzyna Pakosińska wydała nową książkę. Jaka jest jej ulubiona lektura z dzieciństwa?

Katarzyna Pakosińska napisała już trzy książki dla dzieci. Bohaterką jej trylogii jest dziesięcioletnia uczennica Malina z Milanówka. Artystka w zabawny sposób opowiada o przygodach i podróżach swojej bohaterki. A jak to się stało, że aktorka zajęła się pisaniem lektur dla najmłodszych? Co ją inspiruje?

– Inspiracją jest samo życie. Banalne, ale naprawdę wystarczy patrzeć i słuchać. Plus szczypta poczucia humoru. Odwaga w pokazaniu języka w nadętej sytuacji. Konstrukcja wszystkich tomów jest bardzo przejrzysta. Malina, dziesięciolatka, uczennica szkoły podstawowej w Milanówku, przeżywa kłopoty typowe dla swojego wieku. Rozwiązuje je tak naprawdę dzięki swojej rodzinie. Mamie, babci, prababci. Przenosząc się w czasy, kiedy to one miały tyle lat, co ona dostrzega, że mimo innej rzeczywistości, strojów, kultury, to przeżywanie dorastania się nie zmieniło. Chciałam, by takie książkowe spotkanie pokoleń, w tym przypadku kobiet, integrowało, zbliżało. To moja mała misja przy okazji zabawy, żartów, zagadek językowych, których mnóstwo w książce” – mówi Katarzyna Pakosińska w rozmowie z „Vivą”.

Opublikowany przez Katarzyna Pakosinska na 21 listopada 2017

A co zachęciło gwiazdę do zmierzenia się z takim zadaniem? Pisanie książek dla dzieci nie jest łatwym zajęciem…

“Myślę, że wydarzyło się kilka rzeczy, które zachęciły mnie do zmierzenia się z tym arcytrudnym zadaniem. A że takie jest, potwierdzą chyba wszyscy zajmujący się literaturą dla dzieci. Na pewno chciałam napisać ciekawą, zabawną, edukacyjną historię dla mojej córki. Czyta bardzo dużo. W pewnym momencie, kiedy Maja miała wtedy dziesięć lat, ”repertuar” nam się wyczerpał: była już za duża na słonika „Elmera”, a za młoda na sagi o wampirach. Brakowało nam książki, której akcja działaby się współcześnie, opisywała dzisiejsze, polskie podwórko… Pojawiła się również zachęta ze strony wydawnictwa MUZA i wspaniałej redaktor Iwony Krynickiej. Wyzwanie ogromne – zatem byłam już nie do zatrzymania” – wyznaje Katarzyna Pakosińska.

Ulubione książki z dzieciństwa

Gwiazda kabaretu zdradza, jakie są jej ulubione książki z dzieciństwa! Znacie te lektury?

– W jednej z recenzji Malinowej trylogii przeczytałam, że autorka, czyli ja, jest transparentna, jeśli chodzi o zestaw książek z dzieciństwa. Przyznaję, wszystko się zgadza. Recenzentka wymienia dokładnie te moje najulubieńsze: „Dzieci z Bullerbyn”, „Godzinę pąsowej róży”, „Małgosię kontra Małgosię”, „Anię z Zielonego Wzgórza” – wymienia artystka.

Też przypadły wam do gustu te książki? Jakie książki czytaliście najchętniej w dzieciństwie?

—————————————————————————————————–

Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1449 More posts in Gwiazdy category
Recommended for you
Lista najlepiej zarabiających celebytów. Na czele sportowiec

Floyd Mayweather Jr jest według magazynu "Forbes" najlepiej zarabiającym celebrytą świata. Sportowiec wyprzedził m.in. aktorów. ...