Katarzyna Pakosińska wydała nową książkę

Katarzyna Pakosińska wydała nową książkę. Jaka jest jej ulubiona lektura z dzieciństwa?

Katarzyna Pakosińska od niedawna pisze książki dla dzieci. Artystka jest autorką trylogii o dziesięcioletniej Malinie z Milanówka. Właśnie światło dzienne ujrzała najnowsza część: „Malina miód-dziewczyna”. Jak to się stało, że gwiazda zaczęła pisać książki dla najmłodszych i jakie są ulubione lektury z czasów szkolnych?

Katarzyna Pakosińska wydała nową książkę. Jaka jest jej ulubiona lektura z dzieciństwa?

Katarzyna Pakosińska napisała już trzy książki dla dzieci. Bohaterką jej trylogii jest dziesięcioletnia uczennica Malina z Milanówka. Artystka w zabawny sposób opowiada o przygodach i podróżach swojej bohaterki. A jak to się stało, że aktorka zajęła się pisaniem lektur dla najmłodszych? Co ją inspiruje?

– Inspiracją jest samo życie. Banalne, ale naprawdę wystarczy patrzeć i słuchać. Plus szczypta poczucia humoru. Odwaga w pokazaniu języka w nadętej sytuacji. Konstrukcja wszystkich tomów jest bardzo przejrzysta. Malina, dziesięciolatka, uczennica szkoły podstawowej w Milanówku, przeżywa kłopoty typowe dla swojego wieku. Rozwiązuje je tak naprawdę dzięki swojej rodzinie. Mamie, babci, prababci. Przenosząc się w czasy, kiedy to one miały tyle lat, co ona dostrzega, że mimo innej rzeczywistości, strojów, kultury, to przeżywanie dorastania się nie zmieniło. Chciałam, by takie książkowe spotkanie pokoleń, w tym przypadku kobiet, integrowało, zbliżało. To moja mała misja przy okazji zabawy, żartów, zagadek językowych, których mnóstwo w książce” – mówi Katarzyna Pakosińska w rozmowie z „Vivą”.

https://www.facebook.com/katarzynapakosinska/photos/a.289148817817850.64692.136930856372981/1647806581952060/?type=1&theater

A co zachęciło gwiazdę do zmierzenia się z takim zadaniem? Pisanie książek dla dzieci nie jest łatwym zajęciem…

„Myślę, że wydarzyło się kilka rzeczy, które zachęciły mnie do zmierzenia się z tym arcytrudnym zadaniem. A że takie jest, potwierdzą chyba wszyscy zajmujący się literaturą dla dzieci. Na pewno chciałam napisać ciekawą, zabawną, edukacyjną historię dla mojej córki. Czyta bardzo dużo. W pewnym momencie, kiedy Maja miała wtedy dziesięć lat, ”repertuar” nam się wyczerpał: była już za duża na słonika „Elmera”, a za młoda na sagi o wampirach. Brakowało nam książki, której akcja działaby się współcześnie, opisywała dzisiejsze, polskie podwórko… Pojawiła się również zachęta ze strony wydawnictwa MUZA i wspaniałej redaktor Iwony Krynickiej. Wyzwanie ogromne – zatem byłam już nie do zatrzymania” – wyznaje Katarzyna Pakosińska.

Ulubione książki z dzieciństwa

Gwiazda kabaretu zdradza, jakie są jej ulubione książki z dzieciństwa! Znacie te lektury?

– W jednej z recenzji Malinowej trylogii przeczytałam, że autorka, czyli ja, jest transparentna, jeśli chodzi o zestaw książek z dzieciństwa. Przyznaję, wszystko się zgadza. Recenzentka wymienia dokładnie te moje najulubieńsze: „Dzieci z Bullerbyn”, „Godzinę pąsowej róży”, „Małgosię kontra Małgosię”, „Anię z Zielonego Wzgórza” – wymienia artystka.

Też przypadły wam do gustu te książki? Jakie książki czytaliście najchętniej w dzieciństwie?

—————————————————————————————————–

Źródło zdjęć: commons.wikimedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ