Jak postępować z toksycznymi ludźmi?

Toksyczna osoba… Może nią być nasz współpracownik, sąsiadka, ktoś z rodziny. Po każdym spotkaniu z nią mamy gorsze samopoczucie, czujemy potrzebę zapalenia papierosa, rzucenia się na słodycze oraz podobnych zachowań. W trakcie rozmowy może zdarzyć się, że mówimy podniesionym głosem (z natury jesteśmy spokojni), albo jąkamy się (normalnie się to nie zdarza). Jak radzić sobie z toksycznymi ludźmi?

reasonandmeaning.com 

Kim jest toksyczny człowiek?

Toksyczny człowiek to osoba, która nas dołuje, próbuje upokorzyć, podciąć skrzydła. Robi to za pomocą dwuznacznych komentarzy, docinków, żartów, krzyków. Najczęściej jest to spowodowane zazdrością, niechęcią, która często wynika z niskiego poczucia własnej wartości, ale nie w każdym przypadku. Toksyczną osobą może być również nachalna znajoma, teściowa, która wtrąca się do wszystkiego, a także szef. Choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, toksyczne osoby mają ogromny wpływ na nasz nastrój. Kontakt z nimi może doprowadzić nawet do fizycznych objawów typu: ból głowy, mdłości, trudności z oddychaniem. Czasami bardzo trudno jest rozpoznać takiego osobnika. Oprócz wymienionych wyżej objaw mogą pojawiać się inne, podobne. Warto również zadać sobie pewne pytania, np: Czy po spotkaniu mamy wrażenie, że jesteśmy brzydcy, głupi, niekompetentni, pozbawieni energii? Oczywiście pytanie traci na zasadności, gdy odpowiedź twierdząca wynika z naszych niektórych kompleksów. Jednak jeśli nie, i podobnie jest z innymi, podobnymi pytaniami, trzeba podjąć pewne kroki, gdyż długotrwały kontakt z toksycznymi ludźmi jest w stanie bardzo zaniżyć nasze poczucie wartości. Zaskakujący jest fakt, że człowiek toksyczny dla nas może być normalny w stosunku do kogoś innego.

Jak postępować z człowiekiem toksycznym?

Ciągle padasz ofiarą podłych żartów, złośliwych komentarzy i nieustannych pouczeń? Czujesz jak uchodzi z Ciebie cała radość życia? Czas temu zaradzić! Nie zawsze możemy się odciąć od toksycznej osoby, gdyż może to być osoba z rodziny bądź bliskiego środowiska. Choć zerwanie kontaktu jest świetnym rozwiązaniem, cały czas jesteśmy narażeni na poznanie nowych ludzi tego pokroju, dlatego dobrze jest nauczyć się sobie z nimi radzić. Podstawową kwestią jest rozładowanie napięcia, jakie wywołuje toksyczny człowiek. Mają oni to do siebie to, że wyzwalają w nas najgorsze instynkty, jednak nie należy poddawać się negatywnym i destrukcyjnym emocjom. Przede wszystkim trzeba zachować spokój. Pomogą w tym techniki relaksacyjne, które bez problemu znajdziemy na kanale YouTube. 

Kolejnym sposobem radzenia sobie z toksycznymi ludźmi jest cięta riposta. Ponieważ nie każdy jest w tym dobry i czasami błyskotliwa odpowiedź przychodzi na myśl po kilku godzinach, warto przygotować sobie wcześniej kilka cennych uwag, które można zastosować do wielu sytuacji.

Czasami trzeba się twardo postawić, gdyż niektórzy naszą klasę, kulturę osobistą oraz niekonfliktowy charakter postrzegają jako słabość albo strach. Nad podobnymi tekstami warto pomyśleć zawczasu w domu, nie wszystkie będą odpowiednie dla każdego rodzaju toksycznego osobnika.

Nie z każdą toksyczną osobą da się porozumieć. Czasami nie warto się męczyć i tracić zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Lepiej odciąć się od człowieka, nawet jeżeli będziemy zmuszeni do zmiany pracy.

Marta Nagórka

Źródło: www.wellnessday.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ