Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności

Wszyscy chcielibyśmy, by nasze dzieci wyrosły na mądre, odpowiedzialne osoby, które potrafią podejmować właściwe decyzje i troszczyć się o siebie i o innych. W jaki sposób to osiągnąć? Jedni starają się od najmłodszych lat chronić pociechy przed wszystkimi zagrożeniami tego świata, inni, przeciwnie, od najmłodszych lat wystawiają je na próby czy nawet zabierają je na obozy survivalowe. Choć potrzeby dzieci są różne, mądre wychowanie powinno być jednak wolne od skrajności. Pozwólmy naszemu maluchowi uczyć się w jego własnym tempie, a jego obowiązki zwiększajmy stopniowo. Oto kilka wskazówek, jak pomóc mu w trudnej nauce odpowiedzialności.

fot: pixabay.com

1. Wyznacz obowiązki stosownie do wieku

Nasz malec musi poczuć, że jest za coś odpowiedzialny. Niech to będzie roślinka, którą ma regularnie podlewać, albo chociażby skrzynka pocztowa, którą codziennie ma sprawdzać i opróżniać. Kiedy będzie trochę starszy, warto również przemyśleć kwestię posiadania domowego zwierzątka – dzieci, które wychowują się z nimi, szybciej uczą się, co to znaczy troska o innych.

2. Dawaj mu kieszonkowe

Niech suma będzie drobna, wręcz symboliczna – przecież nie chodzi o to, by dziecko kupowało sobie słodycze zawsze, kiedy ma na to ochotę, ale żeby nauczyło się, w jaki sposób rozsądnie wydawać posiadane przez siebie pieniądze. Dysponowanie drobnymi sumami nauczy je oszczędzania, cierpliwości i przedsiębiorczości!

3. Pozwól dziecku decydować o sobie

Jednym ze sposobów kształtowania własnej niezależności jest pozwolenie dziecku decydować o tym, w co ubierze się do przedszkola lub do szkoły. Wytłumacz dziecku, że wybieranie właściwego stroju ma pewne reguły – na przykład dostosowywanie go do pogody i pory roku oraz miejsca, w które się udaje. Poza tym staraj się być liberalna – większa niezależność wspomaga kształtowanie się pewności siebie u twojej pociechy.

4. Dawaj dobry przykład

Przede wszystkim nie stosuj podwójnych standardów – możesz być pewna, że czujne oczy dziecka z pewnością to dostrzegą. Jeśli chcesz uczyć je odpowiedzialności, dawaj mu przykład własnym odpowiedzialnym zachowaniem. Niech widzi, jak dbasz o dom i członków rodziny, i jak poważnie traktujesz swoje obowiązki. Pokazuj mu, że analogicznie ono powinno odnosić się do własnych zadań.

5. Wybieraj mądre książki

Kiedy przychodzi czas na czytanie, wybieraj lektury, w których bohaterowie wykazują się odpowiedzialnością za własne czyny oraz troską o innych. Kiedy ma się cztery czy pięć lat, odrobina morałów i dobrych przykładów z pewnością nie zaszkodzi.

6. Nie dawaj mu gotowych rozwiązań

W trudnych sytuacjach zamiast od razu mówić dziecku, co powinno zrobić, najpierw zachęć je, by przemyślało sprawę i samo wpadło na jakieś rozwiązanie. Okazuj dziecku wsparcie i troskę, ale pozwól mu myśleć samodzielnie – tylko w ten sposób nauczy się radzić sobie z problemami.

7. Pokazuj dziecku szerszą perspektywę jego działań

Jeśli chcesz, by twoje dziecko zachowywało się odpowiedzialnie nie dlatego, że musi, ale dlatego, że chce, pokazuj mu, w jaki sposób jego część obowiązków wpływa na życie całej rodziny. Nauczenie się patrzenia z szerszej perspektywy na to, co dziś wydaje się być pracochłonne, wymaga czasu i treningu. Pokazuj mu, jakie długodystansowe efekty przynosi jego codzienny wysiłek. Zachęcaj je również do planowania kolejnych długoterminowych projektów. Może to być zasadzenie małej roślinki, nauka kolejnych zwrotek piosenki albo wierszyka albo przygotowywanie albumu ze zdjęciami – wszystko to, co wydaje się twojemu dziecku interesujące.

 

Źródło: www.sheknows.com.

_____________________________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ