Jak dbać o biżuterię?

O piękno trzeba dbać. Biżuteria to jeden z najważniejszych dodatków dla każdej kobiety. Dodaje elegancji i klasy każdemu strojowi. Często jesteśmy w stanie wydać na nią więcej niż na ubrania, bo mamy nadzieję, że posłuży nam dłużej. Jak więc dbać o biżuterię, żeby faktycznie tak było? Oto kilka prostych zasad.

Źródło: tapetus.pl

Unikaj wody. Bezpośredni kontakt z wodą może sprawić, że biżuteria straci swój blask i zacznie się przebarwiać. Większość kryształów i kamieni jest mocowana na klej, więc w wyniku długotrwałego działania wilgoci mogą się one poluzować i odpaść. Pamiętaj również, żeby zdejmować pierścionki przy myciu rąk – mydło może osadzić się w szczelinach i je zniszczyć.

A przy okazji wody i morza – nigdy nie opalaj się w biżuterii. Wystawienie jej na długotrwałe i intensywne działanie promieni słonecznych również nie jest dla niej korzystne.

 

Najpierw się maluj, potem zakładaj biżuterię. Składniki, które są zawarte w kosmetykach mogą źle wpływać na jej jakość (zazwyczaj biżuteria zaczyna czarnieć). Pamiętaj również o tym, żeby nie spryskiwać jej perfumami. Zazwyczaj biżuteria nie jest robiona z czystych kruszców, ale z ich stopów, które różnie reagują z chemikaliami zawartymi w perfumach. To samo dotyczy biżuterii z naturalnych kamieniami (pereł, bursztynów) – po długotrwałym narażeniu na chemikalia zaczną matowieć i rozwarstwiać się.

Upewnij się, że balsam do ciała już się wchłonął. Pozostałości balsamu osadzają się na biżuterii i sprawiają, że matowieje.

 

Dbaj o dobre przechowywanie. Nigdy nie pozostawiaj biżuterii w łazience na dłuższy czas – panująca tam wilgoć będzie jej szkodzić. Idealnym rozwiązaniem dla najcenniejszych okazów jest przechowywanie ich w osobnych, specjalnie do tego przeznaczonych opakowaniach. Dobrze jest również szczelnie owinąć je miękkim materiałem, który zapobiegnie mechanicznym uszkodzeniom. Jeśli postanawiasz wybrać jednak coś większego unikaj metalowych szkatułek. Różne metale oddziałują na siebie, co w efekcie może sprawić, że Twoja biżuteria będzie odbarwiona. To samo dotyczy również poszczególnych błyskotek – najlepiej trzymać je więc osobno, ponieważ mogą ze sobą reagować.


Od czasu do czasu dobrze jest ją wyczyścić. Na rynku są specjalne miękkie ściereczki i produkty do pielęgnacji. Istnieją również domowe sposoby, jednak niektóre z nich to nie najlepszy pomysł. Nigdy nie czyść biżuterii pastą do zębów, ani szamponem dla dzieci. Łańcuszki, bransolety lub biżuterię bez kamieni możemy skutecznie wyczyścić dzięki kąpieli denaturatowej lub roztworowi wody źródlanej z niewielką ilością amoniaku lub kwasku cytrynowego. Każdą sztukę wycieramy potem miękką szmatką (najlepiej flanelową).


Nigdy nie ćwicz w biżuterii. Przy wysiłku fizycznym bardzo łatwo można uszkodzić biżuterię – porysować ją, zerwać czy nawet samemu zrobić sobie nią krzywdę. Bardzo niekorzystnie wpływa na nią również pot.


Jeśli będziemy trzymać się tych kilku prostych zasad możemy być pewne, że nasza biżuteria będzie wyglądać pięknie i posłuży nam przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ