Imbir – dobry na (prawie) wszystko

Powszechnie stosowany w całej Azji, w naszej części świata dopiero zaczynamy doceniać jego niezwykłe zdrowotne właściwości. Dlaczego jesień i zima to najlepszy czas, by włączyć imbir do swojej diety i jakie przynosi to korzyści? Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Fot. pixabay.com

Skąd się wziął imbir?

Imbir pochodzi z Dalekiego Wchodu, prawdopodobnie z południowej części Chin, skąd tysiące lat temu zaczął się rozprzestrzeniać w kierunku Indonezji, Azji Południowej i dalej ku Afryce. Do Europy trafił za sprawą Rzymian, którzy odkryli go w Indiach. Kiedy Cesarstwo Rzymskie upadło, o mało co nie pogrzebało ze sobą tej cennej przyprawy. Wkrótce jednak kontrolę nad Szlakiem Korzennym przejęli Arabowie, przyczyniając się do wzrostu popularności imbiru i innych przypraw na Bliskim Wschodzie i w Europie. Reputacja rośliny zesłanej ludziom przez Niebiosa, którą zyskał w starożytnych Chinach, sprawiła, że przez wieki imbir doceniany był głównie ze względu na właściwości lecznicze – dopiero od niedawna dodaje się go do potraw z uwagi na walory smakowe. Chińczycy uważali na przykład, że zapewnia długowieczność i wspomaga właściwy rozwój duchowy – imbir miał towarzyszyć każdemu posiłkowi Konfucjusza. Starożytny grecki uczony Pedanius Dioskurydes w swoim czterotomowym dziele „De Materia Medica” przyznaje, że imbir korzystnie wpływa na trawienie. Imbir należy również do jednej z najważniejszych roślin w medycynie Ajurwedy, gdzie wskazuje się na jego właściwości pobudzające, oczyszczające i harmonizujące działanie całego organizmu.

Co na temat zdrowotnych właściwości imbiru wiemy dzisiaj?

Okazuje się, że istnieje związek pomiędzy ostrym smakiem i aromatem imbiru a jego właściwościami leczniczymi. Smak ten zawdzięcza bowiem obecności fenyloalkanali, głównie 6-gingeroli, silnych przeciwutleniaczy, które zmniejszają ryzyko pojawienia się komórek nowotworów i hamują ich rozwój. Badania wykonywane dotąd na zwierzętach wskazują na jego skuteczność w leczeniu między innymi raka jajników i jelita grubego.

Powszechnie znane jest działanie przeciwwymiotne imbiru. Jedzenie imbiru łagodzi mdłości, dlatego poleca się go osobom z chorobą lokomocyjną czy też cierpiącym na dolegliwości pooperacyjne.

Imbir wspomaga również funkcjonowanie układu oddechowego i ułatwia odkrztuszanie, przez co wspomaga leczenie astmy oraz zapalenia płuc i oskrzeli.

Powszechnie znane jest też działanie przeciwzapalne imbiru, z uwagi na które stosuje się go często w walce z przeziębieniem. Jednocześnie imbir pobudza krążenie krwi, działając rozgrzewająco. Podczas domowej kuracji warto jednak pamiętać, by nie mieszać go z lekami zawierającymi ibuprofen lub paracetamol – podobnie jak one imbir rozrzedza krew, co w zbyt dużej dawce może prowadzić do zewnętrznych i wewnętrznych krwotoków.

Imbir działa też korzystnie na trawienie. Około 0,5–3 % korzenia imbiru stanowią olejki eteryczne, które wspomagają wydzielanie śliny i soków żołądkowych. Warto go zatem na stałe włączyć do swojej diety, tym bardziej, że dzięki wspomnianym już właściwościom przeciwzapalnym imbir dodatkowo odkaża jamę ustną.

Jakby tego było mało, naukowcy udowodnili również działanie odchudzające i antycellulitowe imbiru, okazuje się bowiem, że zawarte w nim związki wpływają bezpośrednio na pracę komórek tłuszczowych, hamując ich namnażanie.

Jak stosować imbir w kuchni?

Swoje prozdrowotne właściwości imbir zachowuje w każdej postaci – świeży, sproszkowany, marynowany czy kandyzowany. Dodając go do potraw pamiętajmy, że dobrze komponuje się z przyprawami korzennymi, jak pieprz, gałka muszkatołowa, ziele angielskie czy goździki. Świeżego imbiru nie powinno się obierać, a jedynie umyć i dodać w kawałkach lub plasterkach do potrawy.

Podczas przeziębienia najlepiej sprawdzi się imbir świeży, ponieważ w nim jest najwięcej cennych gingeroli, działających przeciwzapalnie. Najskuteczniejszy jest sok z imbiru, dlatego od wrzucania plasterków do herbaty skuteczniejsze będzie na przykład gotowanie go pod przykryciem, a następnie wypicie naparu.

Kto powinien go unikać?

Imbiru nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także osoby cierpiące na wrzody żołądka i inne przewlekłe choroby przewodu pokarmowego.

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ