Idealny trener personalny

trenertekst.life4styleKomunikatywny, profesjonalny, kreatywny. Trener-tyran czy człowiek o wielkim sercu – wyrozumiały i wrażliwy? Jaki powinien być ten idealny, od którego zależą Twoje sukcesy w dziedzinie dbania o własną sylwetkę? Jakie są wady oraz zalety współpracy z trenerem personalnym? I ile wyniesie nas koszt takiej inwestycji?

Przede wszystkim trener powinien być profesjonalistą w swojej dziedzinie. Żadne pytanie dotyczące ćwiczeń i dbania o własną sylwetkę nie powinno go zaskoczyć. Tzw. „lanie wody” również nie jest pożądane. Od swojego trenera wymagaj więc konkretów i fachowych porad. Pamiętaj, że to Ty jesteś od zadawania pytań, a on od cierpliwego odpowiadania na nie – w końcu między innymi za to mu płacisz. Cierpliwość jest więc jedną z obowiązkowych cech, które powinien posiadać Twój idealny doradca. Komunikatywność – kolejną, bo trener i klient muszą się dogadywać tak, aby „iskrzyło”. Jeśli trener nie będzie potrafił zmotywować Cię do ćwiczeń, to nie spodziewaj się spektakularnych efektów. Musisz reagować na jego zalecenia i wykonywać wszystko tak, jak on tego chce. W końcu na siłowni to trener rządzi, a Ty powinieneś czuć pewien respekt. Jeśli jest inaczej – warto rozważyć zmianę osoby prowadzącej Twój trening. O tym, czy trener jest odpowiedni decydują także inne cechy charakteru – dobrze, jeśli będzie pewny siebie, obowiązkowy, konsekwentny, uczciwy… Mile widziane jest również pozytywne nastawienie do życia – to pomaga.

Jeśli chodzi o zalety i wady korzystania z usług trenera, to tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Przede wszystkim z instruktorem masz pewność, że robisz wszystkie ćwiczenia poprawnie technicznie, a co za tym idzie nie grożą Ci kontuzje. Twój pomocnik dobierze także odpowiednią dla Ciebie intensywność zajęć oraz ciężar, nie ma więc mowy o przetrenowaniu. Ogromna motywacja jaką da Ci trener zagwarantuje, że nie odpuścisz żadnego treningu, a w związku z tym efekty ciężkiej pracy zobaczysz w bardzo krótkim czasie. Poza tym, umówmy się – jeśli już zapłacisz trenerowi, nie będziesz chciał, aby Twoje pieniądze zostały wyrzucone w błoto – weźmiesz się więc do pracy z podwójnym zapałem. Dodatkowymi zaletami współpracy z trenerem jest poznanie tajników i sekretów dbania o własne ciało. Często instruktorzy proponują też rozpisanie diety, bądź zabiegi regeneracyjne.

Są też złe strony wynajęcia trenera personalnego. Pierwszą jest koszt takiej przyjemności. Nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek (o którym w następnym akapicie). Z kolei wadą drugą (i ostatnią) jest możliwość trafienia na nieodpowiedniego instruktora. Co prawda w środowisku sportowym rzadkością są lenie i kłamcy, bo tego zawodu nie wybiera się z przypadku. Jeżeli ktoś decyduje się, by być treningowym doradcą, to z reguły chce pomagać innym. Ogromną radością i satysfakcją jest dla niego bycie częścią wielkiej przemiany, jaką dozna jego klient. Jednak ostrożności nigdy za wiele, dlatego przed wyborem trenera warto poszukać opinii na temat jego pracy.

Na koniec omówmy ceny. Te zaczynają się już od 50 zł za jedną godzinę treningu. Górną granicę ciężko określić, bo ceny rosną wprost proporcjonalnie do doświadczenia, popularności i osiągnięć trenera. Może to być nawet kilkaset złotych za godzinę ćwiczeń. Warto jednak pamiętać, że trener znany z nazwiska nie zawsze musi być lepszy od początkującego – w końcu każdy kiedyś zaczynał. Umiejętności i wiedza młodych instruktorów często są na podobnym poziomie, co ich doświadczonych kolegów po fachu, ale zapał i chęć do pracy zdecydowanie większe. Może więc warto poszukać doradcy wśród „świeżo upieczonych” trenerów?

Anna Kukiełka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ