Granat – źródło młodości

ID-10020027Jedną z głównych przyczyn starzenia się organizmu człowieka jest szkodliwe działanie, cieszących się wątpliwą sławą, wolnych rodników. Te mikroskopijne cząsteczki bezlitośnie atakują zdrowe komórki człowieka, podkradając im cenne elektrony. Aby zachować młodość na dłużej, należałoby nie tylko unikać z nimi kontaktu, ale dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości skutecznej broni. Zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz.

Dla długowieczności

Ostatnio dużo mówi się na temat odmładzającej siły granatu. Tymczasem owoc ten, jako oręże do walki ze starzeniem, znany jest od zarania dziejów. Kiedy poznaje się jego liczne właściwości dobroczynne, wtedy przestaje dziwić jego mitologiczna symbolika. Owoc granatu kojarzono z kultem bogiń – piękności jak Demeter czy Afrodyty. W medycynie starożytnych Chin postrzegano granat jako „skoncentrowane życie” i uważano, że zapewnia długowieczność. Do dziś rozgniatany podczas greckiego wesela ma zapewnić młodym potomstwo i dobrobyt.

Dla młodości ciała
Nie dość, że pożyteczny, to jeszcze smaczny. Owoc granatu jest bardzo soczysty i ma delikatnie herbaciany gorzko-słodki smak. Świetnie nadaje się na przekąskę, do sałatek i do soków. Oprócz korzystnych właściwości smakowych posiada silne działanie antyoksydacyjne. Dzięki wysokiej zawartości kwasu punikowego skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników. Współczesne badania naukowe potwierdzają słuszność starożytnych wierzeń – antyoksydanty zawarte w skórce, pestkach oraz miąższu owocu stanowią prawdziwe źródło młodości. Sok z granatu posiada kilkukrotnie więcej chroniących organizm i wzmacniających komórki polifenoli (jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy) niż zielona herbata, sok żurawinowy czy ostatnio modny sok z owoców noni. Dodatkowo kwas punikowy, jako przedstawiciel grupy kwasów omega 5, wykazuje silne właściwosci przeciwzapalne. Szczególnie przez nas doceniane w okresie zimowym.

Dla młodości skóryID-100108631

Dzięki swoim doskonałym właściwościom granat zawojował także rynek kosmetyczny. Zawiera bowiem bardzo dużo witaminy C i E, które stanowią bezcenne składniki pielęgnacyjne. Chronią przed atakiem wolnych rodników, delikatnie złuszczając rozjaśniają przebarwienia, przyczyniają się do regeneracji naskórka poprzez produkcję białek budulcowych i biorą udział w syntezie kolagenu. Co to wszystko oznacza i jaki tego efekt? Kosmetyki z wyciągiem z granatu minimalizują powstawanie zmarszczek i opóźniają procesy starzenia się skóry. Sprawdzają się też doskonale w pielęgnacji cery naczynkowej, gdyż witamina C pomaga wzmacniać naczynia krwionośne. Nie można zapominać też o łagodzących i przyspieszających gojenie ran właściwościach granatu. Jako wisienkę na torcie dodajmy, że poprawia on koloryt cery, pełni funkcję naturalnego filtra przeciwsłonecznego oraz naprawia komórki już zniszczone słońcem.

Na szczęście, owoce granatu są powszechnie dostępne nie tylko w krajach o ciepłym klimacie, ale także w naszych sklepach. Stanowi on bowiem bogactwo dobroczynnych składników zarówno spożywany, jak i używany w kosmetologii. Skoro tysiące lat temu ludzie nie mieli co do tego wątpliwości – my też powinniśmy się przekonać.

Żaneta Sławińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ