Gombrowicz w Teatrze Imka

images24 i 25 kwietnia na deskach Teatru Imka odbędzie się spektakl „Dzienniki” , będący adaptacją dzienników Witolda Gombrowicza.

 Reżyserem spektaklu jest dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie Mikołaj Grabowski, a na scenie w roli samego Gombrowicza występują m.in. Jan Peszek, Iwona Bielska, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk oraz właściciel teatru Tomasz Karolak.

 „Dzienniki” to zwycięzca X Międzynarodowego festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu w kategorii Teatr i Reżyser. Spektakl zdobył także trzy nominacje do Feliksów Warszawskich dla Najlepszego Reżysera, Najlepszej Roli Pierwszoplanowej Męskiej dla Piotra Adamczyka i Najlepszej Roli Pierwszoplanowej Żeńskiej dla Magdaleny Cieleckiej. teatr

 Sztuka Grabowskiego jest adaptacją „Dziennika”, jednego z najważniejszych utworów Gombrowicza, czyli pierwotnie serii trzech dzienników, ukazujących się w czasopiśmie emigracyjnym „Kultura”, wydawanym najpierw we Włoszech, a później we Francji w Paryżu w latach 1953 – 1969

 „Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu, niż my dzisiaj” – pisał w „Dzienniku” Gombrowicz. Spektakl w sposób ironiczny opowiada o losach autora, który w dyskusji ze sobą samym podejmuje polemikę z różnymi nurtami występującymi w humanistyce i z polską tradycją. „Dzienniki” są zapisem poszukiwania własnej tożsamości oraz sensu własnej indywidualności.

 

Fot. www.teatr-imka.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ