Gombrowicz w Teatrze Imka

images24 i 25 kwietnia na deskach Teatru Imka odbędzie się spektakl „Dzienniki” , będący adaptacją dzienników Witolda Gombrowicza.

 Reżyserem spektaklu jest dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie Mikołaj Grabowski, a na scenie w roli samego Gombrowicza występują m.in. Jan Peszek, Iwona Bielska, Magdalena Cielecka, Piotr Adamczyk oraz właściciel teatru Tomasz Karolak.

 „Dzienniki” to zwycięzca X Międzynarodowego festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu w kategorii Teatr i Reżyser. Spektakl zdobył także trzy nominacje do Feliksów Warszawskich dla Najlepszego Reżysera, Najlepszej Roli Pierwszoplanowej Męskiej dla Piotra Adamczyka i Najlepszej Roli Pierwszoplanowej Żeńskiej dla Magdaleny Cieleckiej. teatr

 Sztuka Grabowskiego jest adaptacją „Dziennika”, jednego z najważniejszych utworów Gombrowicza, czyli pierwotnie serii trzech dzienników, ukazujących się w czasopiśmie emigracyjnym „Kultura”, wydawanym najpierw we Włoszech, a później we Francji w Paryżu w latach 1953 – 1969

 „Nigdy żaden naród nie potrzebował bardziej śmiechu, niż my dzisiaj” – pisał w „Dzienniku” Gombrowicz. Spektakl w sposób ironiczny opowiada o losach autora, który w dyskusji ze sobą samym podejmuje polemikę z różnymi nurtami występującymi w humanistyce i z polską tradycją. “Dzienniki” są zapisem poszukiwania własnej tożsamości oraz sensu własnej indywidualności.

 

Fot. www.teatr-imka.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

590 More posts in Film i Teatr category
Recommended for you
Tamara Arciuch pokazała nagranie sprzed lat! To video zapamiętamy na długo!
Tamara Arciuch pokazała nagranie sprzed lat! To video zapamiętamy na długo!

Tamara Arciuch pokazała nagrania serialu komediowego „Niania”, w którym grała od 2005 roku. Ten fragment...