Tomasz Lis nominowany do Hieny Roku

lisAntynagroda Hiena Roku przyznawana jest w naszym kraju od 1999 r. przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. „Wyróżnia” ono tych dziennikarzy, którzy odznaczyli się szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej. W tym roku SDP wysunęło kandydaturę Tomasza Lisa, redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek Polska”.

Nominacja Lisa do Hieny Roku została umotywowana „przekroczeniem standardów dziennikarskich poprzez publikację okładki opartej na wulgarnych skojarzeniach, obrażającej uczucia religijne i tworzącej negatywne stereotypy”. Chodzi o okładkę numeru 9/13 „Newsweek’a” przedstawiającą chłopca klęczącego przed mężczyzną w sutannie.newsweek

Nominowanie dziennikarza za okładkę jest precedensem. Laureatami Hieny Roku byli do tej pory zarówno dziennikarze wymienieni z imienia i nazwiska za programy telewizyjne czy radiowe (np. Marcin Wrona, Kuba Wojewódzki i Michał Figurski), jak i czasopisma (np. „Fakt”, „Życie Łomianek”, „Viva!”), czy nawet telewizja (TVP Łódź). W latach 2010 i 2011 antynagrody nie przyznano wcale, motywując to w ten sposób, iż „w polskich mediach znalazło się zbyt wiele przypadków nierzetelności, stronniczości i pogoni za sensacją, abyśmy mogli wskazać jeden przykład tak jaskrawo odbiegający od innych, by napiętnować go Hieną Roku”.

Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich stawiany jest zarzut prowadzenia walki politycznej. Cóż, wystarczy przejrzeć prasę czy obejrzeć kilka programów w telewizji, by przekonać się, że dziennikarze coraz mniej zajmują się rzetelnym prezentowaniem informacji, a coraz częściej gonią za tanią sensacją. Czy jest to pozytywny kierunek zmian? Niech każdy odpowie sobie sam.

 

Katarzyna Nawrocka, fot. wikipedia.pl CC 2.0, Newsweek

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ