Etykieta biznesowa

ID-10034799Savoir – vivre bardzo często nastręcza nam nie lada dylematów. Kto pierwszy powinien podać rękę na przywitanie? Jak w elegancki sposób przedstawić nieznajome sobie osoby? Jeśli popełnimy gafę, świat się oczywiście nie zawali, natomiast warto znać tego typu konwenanse, jeśli nie chcemy zyskać opinii niobytego troglodyty. Dotyczy to zwłaszcza kontaktów biznesowych.

Czy wypada poprosić o wizytówkę?

Nigdy nie prosimy o wizytówkę osoby na wyższym stanowisku, starszej wiekiem, a także kobiet. W takiej sytuacji pozostaje jedynie oczekiwać, aż nasz rozmówca wyjdzie z inicjatywą i jako pierwszy wręczy nam wizytówkę. W razie wątpliwości stosujemy normę kolizyjną, iż w kontaktach biznesowych ważniejsze jest kryterium rangi, natomiast w kontaktach prywatnych – kryterium wieku.

Płaszcz klienta

Gospodarz spotkania zawsze powinien zatroszczyć się o nakrycia wierzchnie swoich gości, niezależnie od tego, czy jest to sytuacja formalna, czy towarzyska. Kiedy udajemy się na spotkanie biznesowe do siedziby firmy, zazwyczaj pierwszą osobą, z którą mamy kontakt, jest sekretarka, asystentka lub recepcjonistka. Do niej należy przywitanie gościa, poproszenie o zdjęcie płaszcza, zaniesienie go do właściwego miejsca (do szatni, szafy, na wieszak), wskazanie miejsca do oczekiwania oraz zaproponowanie czegoś do picia. Jeżeli nie ma takiej osoby i nasz rozmówca wita nas osobiście, wówczas to on jako gospodarz powinien zaopiekować się naszym płaszczem. Niedopuszczalne jest prowadzenie rozmowy bez uprzedniego umożliwienia gościowi zdjęcia okrycia wierzchniego.ID-100125592

Powitanie

Zasady dotyczące powitania są proste: mężczyzna zawsze pierwszy kłania się kobiecie, osoba młodsza – starszej, pracownik – przełożonemu. Jeśli wchodzimy do pomieszczenia, jako pierwsi witamy się z osobami, które już się w nim znajdują. W sytuacjach zawodowych w pierwszej kolejności witamy się z szefem.

Podanie ręki

W naszej kulturze podawanie ręki to bardzo ważny element towarzyszący powitaniu, toteż jest sprawą najwyższej wagi, abyśmy dokonywali tej czynności konwencjonalnej z należytą starannością. Jeśli chodzi o kolejność, kobieta zawsze wyciąga dłoń do mężczyzny, osoba starsza do młodszej, osoba wyższa rangą do niższej rangą. Jeśli zaniecha tego gestu, osoba nieuprawniona nie powinna go inicjować. Rękę podajemy patrząc w oczy, karygodnym błędem jest rozglądanie się na boki.

Przedstawianie

Zgodnie z zasadami etykiety kobiecie powinno się przedstawiać mężczyznę, osobie starszej osobę młodszą, osobie wyższej rangą osobę niższą rangą, zatem kierujemy się tu podobną logiką jak przy powitaniu. Do gospodarza przyjęcia należy przedstawienie gościom osoby, której nie znają. Nowego pracownika w firmie przedstawia szef.

Przechodzenie na Ty

Z reguły to osoba starsza powinna zainicjować przejście na Ty. W relacjach damsko – męskich to kobieta proponuje zmniejszenie dystansu, natomiast w sytuacjach zawodowych ciężar ten spoczywa na osobie wyższej rangą.

 

Katarzyna Nawrocka, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ