Ekologiczne wnętrze – moda czy troska o środowisko?

Ekologia we wnętrzarstwie objawia się na kilka sposobów. Jednym z nich jest coraz popularniejszy styl eko, który charakteryzuje się użyciem naturalnych materiałów, prostotą i funkcjonalnością dodatków. Inna, niewykluczająca poprzedniej odmiana flirtu ekologii z wnętrzarstwem to dodatki stworzone z myślą o środowisku. Postanowiliśmy przyjrzeć się obu tym propozycjom i sprawdzić, ile mają one wspólnego z dbaniem o środowisko.

Źródło:4.bp.blogspot.com

Wnętrza urządzone w stylu ekologicznym nawiązują do mieszkań skandynawskich, od których mimo wszystko są cieplejsze i bardziej przytulne. Dominuje w nich prostota i funkcjonalność, a zatem żaden z dodatków nie znalazł się tam przypadkowo. Znajdziemy w nich jasne kolory – biel, beż, brąz, zieleń i szarość. Materiały w nich wykorzystywane to przede wszystkim drewno, kamień, bawełna, filc i len. Ekologiczne wnętrza powinny być jak najbardziej słoneczne, zatem odpadają ciemne rolety lub ciężcie zasłony. Najwięcej klimatu takiemu mieszkaniu nadaje podłoga, która powinna być zrobiona z jasnych, drewnianych paneli z dużą ilością sęków. Warto również postawić na drewniane okna. W ekologicznym wnętrzu często znajdziemy meble stworzone na bazie palet, wiklinowe kosze zamiast szuflad i nawiązujące do piękna natury tapety.

Ekologiczne dodatki to przede wszystkim inwestycja w domowy recykling, który wbrew pozorom nie oznacza segregacji odpadów. Eko dodatek możemy bowiem stworzyć sami na bazie rzeczy, które już posiadamy. Idealnie sprawdzą się w tu słoiki w roli doniczek lub pojemników do przechowywania różnych bibelotów. Starym meblom, jak krzesła i stoły, również możemy nadać nowe życie dzięki odrobinie farby. W poszukiwaniu gotowych rozwiązań i propozycji mebli i dodatków z recyklingu posłuży nam Internet (np. www.gdel.pl).

Źródło: expatliving.sg

Choć ekologiczne wnętrza to moda, należy pamiętać, że u jej podstaw leży troska o środowisko. Ekologiczne mieszkanie powinno przede wszystkim być energooszczędne i stworzone z przyjaznych naturze materiałów. W tym ostatnim przypadku warto skłonić się ku wiklinie, ratanowi lub bambusowi. Ich zaletą jest przede wszystkim znacznie krótszy czas wzrostu niż drzew. Kupując drewniane meble, koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy posiadają one oznaczenie odpowiednie dla drewna pochodzącego z legalnej wycinki. Urządzenia, z jakich na co dzień korzystamy, również mogą być bardziej przyjazne środowisku. Dla przykładu kupując elektryczny czajnik, możemy wybrać taki, z opcją podgrzewania wody do wybranej temperatury, aby nie podgrzewać jej niepotrzebnie za każdym razem do temperatury wrzenia, ponieważ to właśnie w ostatniej fazie gotowania urządzenie pobiera najwięcej energii. Lampy o zasilaniu fotowoltaicznym idealnie nadadzą się do oświetlenia mieszkania wieczorem. Na rynku dostępne są kominki zasilane biopaliwem, a coraz większe grono świadomych klientów wybiera farby z niewielką ilością lotnych związków organicznych (LZO).

To dobrze, że do Polski przychodzi moda na ekologię. Coraz więcej osób, chcąc podążać za trendami, staje się jednocześnie bardziej świadomymi konsumentami. I choć najpiękniejsze lniane zasłony nie sprawią, że nasz dom będzie ekologiczny, jeżeli wciąż nie wymieniliśmy nieszczelnych okien, cieszmy się, że tak wielu z nas myśli o środowisku urządzając swoje cztery kąty.

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ