Domowe sposoby na zatkane pory

pory 4 life4styleWągry i zatkane pory to przypadłości naszej skóry, z którymi borykamy się najczęściej. Szczególnie narażone na nie są osoby o cerze tłustej. Kobiece zmiany hormonalne związane z dojrzewaniem, ciążą czy menopauzą również powodują powiększanie się i zatykanie porów. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków mających pomóc nam w walce o zdrową i pięknie wyglądającą skórę twarzy. Proponujemy wam jednak kilka prostych, domowych metod walki z czarnymi plamkami na nosie i policzkach.

Mycie

Najważniejsze jest oczyszczenie skóry twarzy. Częste jej mycie zmniejszy ilość toksyn, które zatykają pory, powodują wągry i wypryski. Najlepiej jest myć twarz wodą. Nie należy, natomiast często myć twarzy wodą z mydłem, gdyż zaburza to Ph naszej skóry i zmniejsza jej nawilżenie. Dobrym sposobem na oczyszczenie porów jest tzw. parówka. Zagotuj wodę w garnku, a następnie nachyl się nad nią przykrywając głowę ręcznikiem (czas ok. 5 minut). Następnie oczyść skórę antybakteryjnym tonikiem. Zabieg warto powtarzać kilka razy w miesiącu. Kolejną metodą oczyszczania skóry jest przykładanie do problematycznych miejsc kostek lodu. Dzięki temu zabiegowi skóra staje się bardziej napięta, a nadmiar sebum zostaje usunięty. Na miękką szczoteczkę do zębów lub szczotkę do twarzy nałóż niewielką ilość żelu lub mydła antybakteryjnego. Miejsca o największym nasileniu wągrów, np. nos, policzki, podbródek delikatnie, okrężnymi ruchami masuj szczoteczką. Taki zabieg dogłębnie oczyszcza i wydobywa zanieczyszczenia zalegające w rozszerzonych porach. Na koniec opłucz twarz wodą. 

Tonik

Oczyszczających toników nie musimy kupować w drogeriach. Toniki domowej roboty również bardzo dobrze zmywają zanieczyszczenia z naszej twarzy. 

Tonik cytrynowy

Zmieszaj 1 łyżkę soku z cytryny, 1 szklankę wody różanej i ½ szklanki soku z ogórków. Przemyj twarz nasączonym wacikiem, a następnie ciepłą wodą. Cytryna działa antybakteryjnie i rozświetlająco, woda różana tonizuje, a sok z ogórków nawilża i odkaża.

Tonik aspirynowy

W 100 mln wody destylowanej rozpuszczamy ok. 20 tabletek aspiryny. Następnie dodajemy niewielką ilość żelu aloesowego. Tonik wacikiem nakładamy na twarz, a po upływie kilkunastu minut spłukujemy ciepłą wodą. Taki preparat złuszcza martwy naskórek i odblokowuje zatkane pory.

Peelinghoney-mask-2 life4style

Peelingi własnej roboty to dobre rozwiązanie dla osób preferujących jakąś konkretną wielkość drobinek peelingujących. Złuszczanie martwego naskórka jest zalecane dla każdego rodzaju skóry. Nie należy jednak przesadzać z jego częstotliwością. 2 razy w tygodniu w zupełności wystarczy, ponieważ częstsze peelingowanie skóry może ją podrażnić.

Peeling pomarańczowy

Pół szklanki migdałów, skórkę z połowy pomarańczy i ¾ szklanki oliwy z oliwek rozdrabniamy przy użyciu blendera. Peeling powinien mieć konsystencje mokrego piasku. Przez kilka minut, okrężnymi ruchami wcieramy kosmetyk, a następnie myjemy twarz ciepłą wodą i dokładnie wycieramy ręcznikiem. Po takim zabiegu skóra nie tylko jest oczyszczona. Migdały nawilżają i koją podrażnienia.

Peeling z płatków owsianych

Mieszamy 1 łyżkę soku z cytryny, 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę oliwy z oliwy i 1/3 szklanki płatków owsianych. Następnie wcieramy nasz peeling okrężnymi ruchami i pozostawiamy na twarzy przez ok. 10 min. W przypadku cery tłustej oliwę lepiej zastąpić wodą. Płatki owsiane usuną martwy naskórek, sok z cytryny rozjaśni przebarwienia, miód nawilży skórę, a oliwa ją odżywi.

Maseczka

Maseczki są bardzo dobrym sposobem na usunięcie nadmiaru sebum z naszej twarzy. Sebum to naturalny natłuszczacz skóry, który chroni ją przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Jego nadmiar charakterystyczny jest dla cery tłustej i mieszanej oraz odpowiada za rozszerzone i widoczne pory na skórze.

Maseczka z białka

2 białka z jajek ubijamy z sokiem z połowy cytryny. Nałóż maseczkę równomiernie na twarz i poczekaj aż zastygnie i stwardnieje. Następnie spłucz ją ciepłą wodą. Poza oczyszczaniem porów działa ona ściągająco i wygładzająco na skórę. Nie powinny stosować jej osoby o cerze suchej.

Maseczka miodowa

Pół szklanki miodu, ¼ szklanki cukru i kilka kropel cytryny mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Maseczkę nakładamy okrężnymi ruchami i pozostawiamy na twarzy przez kilkanaście minut. Miód ma szerokie zastosowanie w kosmetyce dzięki swoim antyseptycznym właściwościom. Ponadto oczyszcza, nawilża, zabija bakterie, zmniejsza obrzęk i stany zapalne. Po takim zabiegu skóra naszej twarzy będzie wygładzona i rozświetlona.

Hanna Gajewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ