Dieta ketogeniczna

Dieta ketogeniczna zaliczana jest do diet niskowęglowodanowych. Jej stosowanie wzbudza wiele kontrowersji, ponieważ w pierwotnym zamyśle miała zastępować leczenie farmakologiczne dzieci i młodzieży chorych na padaczkę oraz rzadkie choroby metaboliczne i genetyczne.

www.competitiondiet.org

Główne założenia

W diecie ketogenicznej posiłki składają się jedynie z białek i tłuszczów, a całkowicie wyeliminowane są węglowodany. Następstwem takiego stanu odżywiania jest ketoza. Jest to stan, podczas którego organizm czerpie energię z ciał ketonowych lub z własnej tkanki tłuszczowej. W diecie tej niedozwolone są produkty zawierające nawet śladowe ilości węglowodanów, dlatego jej stosowanie wymaga ogromnej samodyscypliny. Czas, przez który można ograniczać węglowodany, jest ściśle określony i nie powinien przekraczać czterech miesięcy. Dieta ketogeniczna zalecana jest indywidulanie i powinna być stosowana pod kontrolą lekarską u osób niepełnoletnich chorych na epilepsję. Dla dorosłych, którzy borykają się z tą chorobą, najodpowiedniejsza jest dieta Atkinsa lub dieta niskoglikemiczna. W ostatnim czasie pojawiła się moda na menu ketogeniczne, ale jeśli nie ma wyraźnych wskazań lekarskich nie powinno się go stosować w celu odchudzania.

Korzyści

Bezspornym plusem takiego sposobu odżywiania jest wsparcie w leczeniu niektórych chorób u dzieci i młodzieży. Dzięki diecie ketogenicznej zwiększa się również ilość mitochondriów w mózgu. Działa przeciwzapalnie ze względu na wzrost produkcji wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Dieta ta może ponadto hamować uczucie głodu i produkcję wolnych rodników. W związku z ograniczeniem spożycia węglowodanów charakteryzuje się zwiększonym spalaniem tkanki tłuszczowej.

Zagrożenia

Zwiększona produkcja ciał ketonowych może obciążać wątrobę i nerki. W pierwszych etapach stosowania diety mogą występować zaparcia, mdłości oraz odwodnienie i osłabienie organizmu. Po dłuższym czasie tak drastycznego ograniczenia węglowodanów mogą nastąpić niedobory składników mineralnych, błonnika pokarmowego, witamin i przeciwutleniaczy. Z czasem dieta ketogeniczna może prowadzić do rozwoju kwasicy utajonej i hipoglikemii. Możliwe skutki uboczne to również utrata masy mięśniowej, zapalenie trzustki, powstawanie kamieni nerkowych i żółciowych oraz wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ