Dieta 5:2

 

dieta 52 sporteuroW ostatnim okresie w Polsce i na świecie coraz bardziej popularna staje się dieta 5:2, zwana inaczej dietą postną. Polega ona na tym, że przez pięć dni jemy to na co mamy ochotę, aż się najemy do syta, a przez pozostałe dwa dni pościmy. Nie oznacza to, że zupełnie głodujemy. Ograniczmy się jedynie do spożywania przez cały dzień posiłków, które łącznie mają nie więcej niż sześćset kalorii.

 

Dieta.

 

Dietę rozsławili w swojej książce „The Fast Diet” Doktor Michael Mosley i doktor Mimi Spencer. W marcu bieżącego roku z książką mogli, także zapoznać się polscy czytelnicy. Zaletą diety jest to, ze pozwala ona schudnąc, bez szkody dla naszego zdrowia. Dwa postne dni, jak powszechnie o nich mówimy „głodówki”, przyczyniają się do zmniejszenia poziomu cholesterolu i powodują, że nasze ciało lepiej reaguje na insulinę. Chroni nas to przed zawałem, a także cukrzycą. Dwiema ciężkimi, a nawet śmiertelnymi chorobami.

 

Doktor Mosley, twórca diety podpowiada nam, że stosując dietę należy jeść jedzenie zawierające sporo białka, mające przy tym bardzo mały poziom glikemiczny. Po dwóch i pół miesiącach stosowania diety można schudnąć około pięć kilo.

 

Kolejną zaletą jest to, że można jeść wszystkie pokarmy, nawet w czasie głodówki. Ważne jest tylko, żeby nie przekroczyć dopuszczalnej ilości kalorii. Najlepszym pokarmem podczas dni postnych są według twórcy diety ryby, gotowane kurczaki oraz warzywa, czyli pożywienie nisko kaloryczne.

 

Poza tym w diecie nigdy nie jest tak, że po dwóch dniach postnych, w pozostałe pięć dni nadrabiamy z nadwyżką, to co w czasie postu straciliśmy. Czym dłużej stosujemy dietę, tym rzadziej podczas postu męczy nas brak jedzenia. Łatwiej radzimy sobie z tym, że jest go mniej. Stopniowo obkurcza nam się żołądek i nie potrzebujemy już tyle pokarmu.

 

Przez pozostałe pięć dni diety, również można jeść wszystko na co ma się ochotę, jednak lepiej jeść rzeczy zdrowe (jak warzywa i owoce) oraz uprawiać sport, żeby móc szybciej stracić na wadze.

 

Jemy dwa razy dziennie.

 

Stosując dietę powinno się jeść dwa razy w ciągu dnia: rano i wieczorem, czyli śniadanie oraz kolację. Takie spożywanie posiłków skutkuje dużą przerwą między nimi, co jest „czasem postu”. Małe złagodzenie diety przewiduje doktor Spencer, która pozwala zjeść w przerwie między posiłkami, jakieś warzywo lub owoc. Jeżeli chodzi o picie to powinniśmy pić tylko: herbatę, wodę lub kawę.

 

Przejedzenie i lekka nerwowość po poście.

 

Czasami, szczególnie po dniach postnych może nastąpić małe przejedzenie, ale nie ma ono skutków ubocznych w diecie. W czasie postu można być trochę nerwowym, ale to tylko przez pierwszy okres stosowania diety- to jej niewielki mankament.

 

Według Doktora Mosleya dieta 5:2 wydłuża życie.

 

Dieta 5:2 jest zdrowa i nie wymaga wielu wyrzeczeń, a przynosi dość szybko upragniony efekt. Warto ją zastosować. Jednak jak w każdej diecie, jeżeli zauważymy jakieś niepokojące objawy ze strony organizmu to należy skonsultować się z lekarzem.

 

Agnieszka Krakowiak


ZOSTAW ODPOWIEDŹ