Nowa generacja odchudzania

W pogoni za szczupłą sylwetką wprost z kolorowych magazynów, człowiek współczesny chwyta się wszystkich możliwych rozwiązań. Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych, permanentna dieta, a na dokładkę karnet na siłownię już nie wystarczą… W walce o mniejsze rozmiary wspiera nas teraz także psychologia odchudzania.

www.emedicalnews.com

Psychodietetycy, czyli specjaliści od psychodietetyki, to najczęściej psychologowie, którzy zwracają uwagę na problem otyłości nie tylko od strony fizycznej, ale także psychicznej. Wskazują na zbyt niski poziom motywacji wśród osób odchudzających się jako główną przyczynę efektu jo-jo i innych porażek związanych z procesem utraty wagi. Nie są to jednak lekarze dietetycy, ich zadaniem jest diagnoza problemu i ewentualne podjęcie terapii przy współpracy z innymi specjalistami.


Złożony problem

Rozpoczęcie współpracy z psychodietetykiem polecane jest w sytuacjach gdy zawodzą mechanizmy kontroli i nie jesteśmy w stanie samemu poradzić sobie ze swoim problemem. Wtedy gdy np. nie potrafimy wytrwać stosując się do diety czy też założeń nie jedzenia słodyczy, nie podjadanie między posiłkami. Mówiąc krótko, gdy brak nam silnej woli. W takiej sytuacji psycholog pomoże nam przeanalizować nasze potknięcia i wyciągnąć wnioski jak w przyszłości sobie z nimi radzić.


Psychodietetyczka  Magda Drewecka jednoznacznie twierdzi, że na problem otyłości należy patrzeć całościowo. „To znaczy pamiętać o tym, że nadwaga lub otyłość mogą mieć wiele przyczyn. Dlatego właśnie popularne diety cud nie sprawdzają się w dłuższej perspektywie. Nie mając świadomości, co powoduje nasze problemy, walczymy na oślep. Najpierw powinna nastąpić diagnoza problemu, w której uwzględnia się czynniki biomedyczne (choroby, przyjmowane leki, dziedziczenie itp), środowiskowe (nawyki żywieniowe, styl życia, aktywność fizyczna, wsparcie społeczne), psychologiczne (poczucie wiary w sukces, poczucie własnej wartości, sposoby radzenia sobie ze stresem i emocjami) czy umiejętność samokontroli. Kiedy wiemy, po której stronie leży problem, możemy zabrać się za jego rozwiązywanie. W jednym przypadku najpierw będzie musiał wkroczyć lekarz, jeśli są zaburzenia układu hormonalnego, w innym – pomoże psycholog (np. niskie poczucie wiary w sukces), a dopiero potem dietetyk z planem zmiany nawyków żywieniowych. ”


Prywatna motywacja

Ze względu na to, że nadwaga i otyłość mogą mieć różnorodne podłoże, tak ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta, co wyróżnia psychodietetykę. Ponadto, kiedy pozna się już przyczynę problemu najważniejsza i najcięższa praca rozpoczyna się nad zmianą myślenia i przyzwyczajeń pacjentów. Szczególnie ważne jest podejście do jedzenia oraz określenia „być na diecie”. Wielu ludzi ma błędne przekonanie, że kluczem do zgubienia kilogramów jest dobra dieta. Ale ich wyobrażenie o diecie jest często mylne. Dieta to przede wszystkim konkretny sposób odżywiania, ale także sposób myślenia o jedzeniu w ogóle. Wielu ludzi już na samym początku popełnia duży błąd. Nastawiają się, że dieta to tylko działanie czasowe, które skończy się wraz z utratą nadprogramowych kilogramów. Często więc po osiągnięciu wyznaczonego celu powracają do starych przyzwyczajeń. A to prowadzi do ponownego przybierania na wadze, i przysłowiowe koło się zamyka…


W procesie odchudzania ważna jest oczywiście silna wola, ale chyba ważniejsze odpowiednie nastawienia i całkowita zmiana nawyków żywieniowych. Niekoniecznie w sposób drastyczny, tylko taki który nam będzie odpowiadał. Jeśli więc mamy problem ze zbyt słabą motywacją czy brakiem silnej woli, psychodietetyka przychodzi nam z pomocą.


Marlena Skrzypczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ