Czym jest Dzień Świętego Patryka?

patryk life4styleDziś, 17 marca wypada Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Paddy’s Day). To święto narodowe Irlandii jest popularne na całym świecie. Niektórzy obchodzą je również w Polsce! Na czym polega celebracja? Na piciu zielonego piwa, wszechobecnych symbolach koniczyny i uczestniczeniu w wielkiej paradzie!

Święty Patryk był żyjącym w IV wieku biskupem i misjonarzem. Jego działalność doprowadziła do ewangelizacji znacznej części Irlandii. Założył również wiele Kościołów i Zakonów. Sam prowadził bardzo skromne, wręcz surowe życie zakonnika. W Irlandii krążą legendy o jego nadludzkich zdolnościach. Ponoć Święty Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. 17 marca jest ustanowiony świętem narodowym w Irlandii, jednak Dzień Świętego Patryka obchodzony jest jeszcze między innymi w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Dzień Świętego Patryka jest radosnym i wesołym świętem. Wszystko polega na zabawie i dobrym samopoczuciu. Kolorem tego dnia jest oczywiście zieleń! Ludzie zakładają zielone ubrania oraz przystrajają swoje domy i miasta. Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, co nawiązuje do „trawiastego” terenu państwa. Ważnym symbolem jest również koniczyna, która jest atrybutem Świętego Patryka. 17 marca Irlandczycy noszą ją w klapie od marynarki. Według legend, biskup właśnie za pomocą koniczyny (trzylistnej) starał się wytłumaczyć wiernym czym jest Trójca Święta.

W ten dzień popularne jest również picie whiskey, zwaną „dzbanem Patryka” oraz zielonego piwa. W miastach organizowane są huczne parady i festyny, mające na celu zapewnienie rozrywki mieszkańcom.

Święto obchodzone jest w Polsce ze względu na związek z kulturą celtycką. Popularne staje się również „barwienie” na zielono znanych obiektów, takich jak wodospad Niagara, Empire State Building, czy Krzywa Wieża w Pizie.

Joanna Łuszczykiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1249 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
fronda
Fronda straszy “pruskimi mundurami” przy grobie Adamowicza. To była polska formacja

Portal Fronda po raz kolejny manipuluje faktami. Zdaniem redaktorów prawicowego zinu przy grobie Pawła Adamowicza...