Czym jest Dzień Świętego Patryka?

patryk life4styleDziś, 17 marca wypada Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Paddy’s Day). To święto narodowe Irlandii jest popularne na całym świecie. Niektórzy obchodzą je również w Polsce! Na czym polega celebracja? Na piciu zielonego piwa, wszechobecnych symbolach koniczyny i uczestniczeniu w wielkiej paradzie!

Święty Patryk był żyjącym w IV wieku biskupem i misjonarzem. Jego działalność doprowadziła do ewangelizacji znacznej części Irlandii. Założył również wiele Kościołów i Zakonów. Sam prowadził bardzo skromne, wręcz surowe życie zakonnika. W Irlandii krążą legendy o jego nadludzkich zdolnościach. Ponoć Święty Patryk przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. 17 marca jest ustanowiony świętem narodowym w Irlandii, jednak Dzień Świętego Patryka obchodzony jest jeszcze między innymi w Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Dzień Świętego Patryka jest radosnym i wesołym świętem. Wszystko polega na zabawie i dobrym samopoczuciu. Kolorem tego dnia jest oczywiście zieleń! Ludzie zakładają zielone ubrania oraz przystrajają swoje domy i miasta. Zieleń jest narodowym kolorem Irlandii, co nawiązuje do „trawiastego” terenu państwa. Ważnym symbolem jest również koniczyna, która jest atrybutem Świętego Patryka. 17 marca Irlandczycy noszą ją w klapie od marynarki. Według legend, biskup właśnie za pomocą koniczyny (trzylistnej) starał się wytłumaczyć wiernym czym jest Trójca Święta.

W ten dzień popularne jest również picie whiskey, zwaną „dzbanem Patryka” oraz zielonego piwa. W miastach organizowane są huczne parady i festyny, mające na celu zapewnienie rozrywki mieszkańcom.

Święto obchodzone jest w Polsce ze względu na związek z kulturą celtycką. Popularne staje się również „barwienie” na zielono znanych obiektów, takich jak wodospad Niagara, Empire State Building, czy Krzywa Wieża w Pizie.

Joanna Łuszczykiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1364 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Gdzie szukać inspiracji książkowych? Polecamy blogi recenzenckie
UJ, UW i PW na czele Rankingu Szkół Wyższych 2021

Opublikowany został Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2021: Uniwersytet Jagielloński jest najlepszą uczelnią akademicką w Polsce,...