Czy pasty wybielające działają?

zeby tekst life4styleNa półkach drogerii piętrzą się stosy różnorodnych past do zębów, których producenci obiecują zniewalające efekty i olśniewający uśmiech, niczym u modelki z reklamy. Czy rzeczywiście pasta wybielająca ma tak wielkie działanie?

Kolor naszych zębów jest w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie i  zależy od składu mineralnego kości. Z wiekiem, zęby niestety ciemnieją. Istnieją także czynniki zewnętrzne, które przyczyniają się do zmiany ich koloru: palenie papierosów, picie w dużych ilościach kawy i herbaty czy spożywanie naturalnych barwników, takich jak truskawki i jagody. W gabinetach stomatologicznych oferta wybielania zębów jest zazwyczaj bogata, niestety ceny często zwalają z nóg. Z tego powodu używamy past wybielających, które w teorii mają za zadanie upiększyć nasz uśmiech.

Pasty wybielające mogą w pewnym stopniu usunąć powierzchowne przebarwienia i rozjaśnić nieco szkliwo, ale tylko w takim stopniu, by wróciło ono w miarę do swojego naturalnego koloru. Zawierają one skuteczne środki chemiczne, które oczyszczają zewnętrzną część zęba. Dzięki zawartości nadtlenku karbamidu lub sody oczyszczonej, pasty te mogą pomóc powrócić nam do naturalnego koloru naszych zębów, jednak w żadnym wypadku nie poradzą sobie z ich rozjaśnieniem. Dla wielu osób, problem z kolorem uzębienia tkwi głębiej niż na powierzchni szkliwa, a tam składniki pasty wybielającej nie mają możliwości dotarcia.

Jeśli zaniedbaliśmy higienę jamy ustnej, pasta wybielająca nie zdziała cudów – wtedy o pomoc należy zwrócić się do stomatologa. Istnieje wiele zabiegów pomagających pozbyć się powstałych przebarwień i tym samym rozjaśnić uśmiech, należą do nich piaskowanie oraz czyszczenie za pomocą ultradźwięków. Jeśli chcemy większych efektów rozjaśniających, należy zdecydować się na metodę wybielania, której doborem zajmie się profesjonalny gabinet stomatologiczny.

Jeśli stosujesz na co dzień pastę wybielającą, również popełniasz błąd. Można używać jej tylko raz na jakiś czas, bowiem zawiera ona więcej substancji ściernych. Zbyt częste jej stosowanie i zbyt intensywne szczotkowanie przy jej użyciu, związane jest z nadmiernym polerowaniem powierzchni zębów, co może uszkodzić strukturę szkliwa, której nie będzie dało się już odbudować. Używaj jej zatem z niewielką częstotliwością.

Dominika Dębicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ