Cykl bezowulacyjny – przyczyny i leczenie

Cykl bezowulacyjny jest jedną z najczęstszych przyczyn, które utrudniają zajście w ciążę. Czy można rozpoznać, kiedy występuje owulacja i czy można leczyć przypadłości powodujące cykle bezowulacyjne?

Kiedy mówi się o cyklu bezowulacyjnym?

O cyklu bezowulacyjnym mówi się wtedy, gdy w czasie, kiedy powinno dość do owulacji, pęcherzyk Graffa nie pęka i nie uwalnia komórki jajowej. Co istotne, w wielu przypadkach taki cykl jest niewykrywalny z uwagi na to, że w jego trakcje występuje również krwawienie miesiączkowe. Taki stan rzeczy jest mylący dla wielu kobiet. Dopiero w momencie, gdy chcą rozpocząć starania o dziecko, okazuje się, że z organizmem dzieje się coś złego Warto przy tym pamiętać, że każdej zdrowej kobiecie mogą przydarzyć się nawet dwa cykle bezowulacyjne w ciągu roku – jest to normalne zjawisko i nie powinno budzić niepokoju. Dopiero większa ilość cykli bezowulacyjnych wymaga rozpoczęcia diagnostyki i wdrożenia leczenia – dlaczego jest to tak ważne, warto przeczytać na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

Co może powodować występowanie cyklów bezowulacyjnych?

Przyczyn występowania cyklów bezowulacyjnych jest wiele, od związanych z nieodpowiednim trybem życia, po takie, które związane są z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, ale również związanymi z układem rozrodczym kobiety.

Do częstych przyczyn występowania cyklów bezowulacyjnych zalicza się:

– stresujący tryb życia – brak owulacji może być spowodowany długotrwałym stresem, ale i jednostkowym wydarzeniem;

– nieodpowiedni tryb życia;

– zaburzania hormonalne;

– wiek – im starsza kobieta, tym więcej cyklów bezowulacyjnych u niej występuje;

– zespół policystycznych jajników;

– długotrwałe przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej;

– przyjmowanie niektórych leków, np. antydepresantów.

Czy można leczyć cykle bezowulacyjne?

Pierwszym krokiem jest diagnoza – lekarz określa, co dokładnie może być przyczyną występowania cyklów bezowulacyjnych. W przypadku medycznego podłoża, zostaje wdrożone odpowiednie leczenie. Kiedy okazuje się, że powodem może być stres lub nieodpowiedni tryb życia, lekarz zaleca zmianę diety, zmniejszenie występowania stresu oraz środowiska, co pozwala się zrelaksować i rozluźnić, a to sprzyja wyciszeniu i unormowaniu pracy organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ