Cudze chwalicie, swego nie znacie. 10 miejsc w Polsce, które warto odwiedzić
Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje bądź spędzenie wolnego czasu poza granicami kraju. Wszystko dzięki coraz bardziej przystępnym cenom lotów i krótkiemu czasowi podróży. Warto jednak najpierw docenić rodzime zakątki, żeby później szerzej patrzeć na to, co oferują nasi sąsiedzi. Specjalnie dla Was wybraliśmy 10 miejsc w Polsce, do których warto się wybrać i które oferują niesamowity klimat i widoki.
Dorotowo
Dorotowo to wieś w województwie warmińsko-mazurskim. Kompletnie nie ukryta turystycznie ma wiele do zaoferowania osobom, które ją odwiedzą. Podolsztyńska wieś położona jest nad Jeziorem Wulpińskim i wbrew pozorom dysponuje bogatą ofertą noclegową. Znajdziemy tam sporo zajazdów i gospodarstw, w których będziemy mogli przenocować. Co ciekawe zazwyczaj są one pięknie położone, a widoki zapierają dech w piersiach. Wieś bez wątpienia ma swój urok, który nadają przydrożne, zabytkowe kapliczki. Ponadto dookoła jest mnóstwo kompleksów leśnych, a Dorotowo leży zaledwie 12 kilometrów od Olsztyna. To doskonałe miejsce, aby się wyciszyć i odpocząć od miejskiego zgiełku.
Chełmno
Chełmno to miasto zabytków i zakochanych – tak głosi napis na stronie reklamującej miasto. I trudno się z tym nie zgodzić. Władze miasta przygotowały dla wszystkich par, które zechcą odwiedzić to miejsce trasę turystyczną zatytułowaną „Serce miasta zakochanych”, która wiedzie dookoła Chełmna i układa się w kształt serca. To właśnie tutaj wydawano liczne książki traktujące o miłości, dlatego nie mogło to zostać pominięte. W Chełmnie są też przygotowane dla zakochanych specjalne ławeczki, a zobaczyć możemy je m.in. w Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera w pobliżu małej fontanny.
A jakie zabytki warto zobaczyć w Chełmnie? Na pewno warto zobaczyć przepiękną starówkę, która jest bardzo urokliwa. Dookoła znajdują się piękne kamienice i dwa zabytkowe kościoły, które zachwycają niemal każdego. Będąc w tym mieście z pewnością godny zobaczenia jest kościół św. Piotra i Pawła, który zwraca uwagę swoją architekturą. Co jeszcze warto zobaczyć? Na tusystycznej mapie nie może zabraknąć Bramy Grudziądzkiej, Bramy Merseburskiej, murów obronnych i baszty, wieży Mestwina czy dawnej Akademii Chełmińskiej. Na spacer szczególnie polecamy Stare Plany, czyli najstarszy chełmiński park.
Wyspa Wolin
Przybrzeżna wyspa należąca do Polski nie stanowi popularnego punktu turystycznego. A szkoda, bo naprawdę ma wiele do zaoferowania. Stanowi ona południowy brzeg Zatoki Pomorskiej i jest oddzielona od lądu cieśniną Dziwną i Zalewem Szczecińskim. Wyspa Wolin jest bardzo urozmaicona. Znajdują się na niej tereny bagniste, leśne oraz wybrzeże klifowe. Każdy, kto tutaj przyjedzie na pewno znajdzie coś dla siebie. Turyści spragnieni kąpieli też będą usatysfakcjonowani, ponieważ znajdują się tu liczne kąpieliska: Międzywodzie, Międzyzdroje, Wisełka i wschodnia dzielnica Świnoujścia – Warszów.
U południowo-zachodniego wybrzeża, przy Wicku Wielkim i Starej Świnie znajduje się szereg drobnych wysepek, z których największa to Wielki Krzek. Na wyspie znajduje się też Woliński Park Narodowy, który z pewnością jest warty odwiedzenia.
Rezerwat „Kuźnik”
Rezerwat przyrody „Kuźnik” położony jest w północno-zachodniej części Piły. Położony jest on nad Jeziorem Rudnickim i oferuje naprawdę wspaniałe widoki. Na zachód od jeziora mieści się wzniesienie morenowe, które udostępnione zostało turystom kilkoma ciągami drewnianych stopni. Miłośnicy przyrody koniecznie powinni odwiedzić to miejsce!
Skupniów Upłaz
Skupniów Upłaz to nazwa określająca zbocze w Tatrach Zachodnich. Znajduje się ono pomiędzy doliną Jaworzynką a Doliną Olczyską. Wznosi się na wysokość ok. 1300–1470 m n.p.m. To, co charakteryzuje to miejsce to to, że możemy tam spotkać rzadkie okazy roślin i podziwiać piękne widoki na góry. Przez Upłaz wiedzie niebieski szlak z Kuźnic na Halę Gąsienicową. To świetne miejsce na rodzinny wypad na południe Polski!
Solina
Wieś w Polsce położona w Bieszczadach jest naprawdę piękna i z pewnością nie raz o niej słyszeliście. My potwierdzamy, że jest tam cudownie i warto się wybrać w wakacje. Jedną z największych atrakcji jest zapora solińska. Nieopodal jest kilka punktów gastronomicznych, wypożyczalnie sprzętów wodnych i stragany z pamiątkami. Latem 2015 na solińskiej zaporze powstał największy na świecie mural. Rysunek – przedstawiający zwierzęta – ma ok. 3600 m kwadratowych. Dookoła rozciąga się Zalew Soliński, a nieopodal możemy odwiedzić jeszcze słynne miasteczko Polańczyk, gdzie znajdziemy kąpieliska z ratownikami.
Zamek w Niedzicy
Ta średniowieczna warownia znajduje się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek. Zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Od marca 1955 r. kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry z 16-letnią Beatą Tyszkiewicz w roli Klary. W 1975 r. powstał na zamku film „Mazepa”, zrealizowany na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. Zamek był również miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”. Ile kosztują bilety wstępu? 14 złotych bilet normalny, a 12 złotych bilet ulgowy. Dodatkowo można dokupić za 4 złote bilet umożliwiający zwiedzanie spichlerza.
Pałac w Mosznej
Wizualnie przypomina Disneyland i właśnie z tego powodu często nazywany jest „polskim Disneylandem”. Położony jest w województwie opolskim. Pałac częściowo został udostępniony do zwiedzania. W kaplicy odbywają się koncerty muzyki kameralnej, a w galerii sztuki wystawy. Co ciekawe kiedyś znajdowało się w nim Centrum Terapii Nerwic. W Pałacu w Mosznej można również przenocować, a ceny apartamentów zaczynają się od kilkuset złotych.
Tyniec
Tyniec położony jest nieopodal Krakowa i słynie głównie z tego, że znajduje się tam klasztor benedyktyński. Nazwa „Tyniec” pochodzi od celtyckiego słowa „tyn”, które oznacza mur, co wskazuje na to, że kiedyś musiały znajdować się tam obwarowania. Z centrum Krakowa można dojechać tam autobusem albo tramwajem wodnym, co jest sporą atrakcją dla dzieci. Szczególnie latem.
Łeba
Łeba położona jest w województwie pomorskim i warto ją odwiedzić szczególnie w okresie wakacyjnym. To, co odróżnia ją od innych nadmorskich miejscowości to szerokie, piaszczyste plaże z wydmami. Łeba otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Jakie możemy znaleźć tam atrakcje turystyczne? Do najczęściej polecanych zaliczany jest park dinozaurów, stadnina koni, park linowy oraz wystwa motyli.
Skusicie się na wyprawę do któregoś z tych miejsc? My na pewno!
________________________________________
Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszegosklepu internetowego.