Polskie filmy na Sundance Film Festival

Dwa polskie filmy wezmą udział w międzynarodowym konkursie kina niezależnego podczas Sundance Festival. „Córki dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej rywalizują o główną nagrodę w kategorii film fabularny ze świata. „Wszystkie nieprzespane noce” w reżyserii Michała Marczaka mają szansę na wygraną w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych. Sundance Festiwal rozpocznie się 21 stycznie 2016 w Stanach Zjednoczonych.

www.indiewire.com

 

Sundance Film Festival to największy festiwal kina niezależnego na świecie. Wydarzenie odbywa się w Park City, Salt Lake City, Ogden i Sundance w stanie Utah. Od 1985 roku głównym organizatorem i ambasadorem wydarzenia jest aktor i reżyser Robert Redford.

 

Polskie produkcje, które wezmą udział w amerykańskim festiwalu, będą rywalizować w swoich kategoriach z 11 innymi filmami z całego świata. Zostały one wybrane spośród prawie 13 tysięcy zgłoszeń z 37 krajów. Robert Redford założyciel fundacji Sundance Institute powiedział, że „są to to filmy pochodzące z różnych środowisk, miejsc i perspektyw, od niezależnych artystów, a łączy je moc ich historii i wizji”.


„Córki dancingu” to debiut reżyserski Agnieszki Smoczyńskiej, absolwentki Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Musical został doceniony i nagrodzony na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W filmie poznajemy dwie nastolatki-syreny, które wkraczają w świat warszawskich lat 80. Króluje muzyka disco i przeboje zespołu Figi i Daktyle, którego częścią stają się Złota (Michalina Olszewska) i Srebrna (Marta Mazurek). Obok aktorek młodego pokolenia  na ekranie możemy podziwiać Kingę Preis w roli królowej sceny disco, Magdalenę Cielecką i Jakuba Gierszała.


„Wszystkie nieprzespane noce” to polsko-brytyjski dokument o niekonwencjonalnej fabule Michała Marczaka. „To błyskotliwy portret współczesnych polskich dwudziestolatków, mający szansę stać się manifestem niespokojnego pokolenia urodzonych po 1989 roku. Na dwa lata warszawskie ulice, kluby, kawiarnie i mieszkania stały się naturalnym planem zdjęciowym, w których powstała najbardziej intymna i prawdziwa opowieść o młodych ludziach” – tak brzmi fragment materiałów promujących dokument (źródło: http://www.tvp.info/22927210/corki-dansingu-i-wszystkie-nieprzespane-noce-jada-na-festiwal-sundance). Sam reżyser powiedział o swoim dziele, że jest to jego pożegnanie z okresem młodzieńczym, podsumowanie dawnych lat jego życia.


Sundance Festival otwiera drzwi do światowej kariery. Tam właśnie zostali zauważeni bracia Coen, Tarantino, Rodriguez. Polskie obrazy mają sporą konkurencję w konkursie, ale już zostały zauważone na arenie światowej, co potwierdza ich nominacja. Nam nie pozostaje nic innego, jak w styczniu mocno trzymać kciuki za naszych!

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ