Co się kryje w daniach z proszku?

Dania typu instant są stałym elementem Twojej codziennej diety? Twierdzisz, że nie masz czasu na przygotowywanie posiłków, a sproszkowane jedzenie jest smaczne oraz dużo tańsze niż obiady na wynos. Przeczytaj jednak, co kryje się w sproszkowanych daniach i zastanów się, czy na pewno warto kupić kolejną „zupkę chińską”.

Źródło: www.kafeteria.tv

Geneza „zupek chińskich”

Tak naprawdę chińska zupka wywodzi się z Japonii. Pomysłodawcą tego „dania” był Japończyk Momofuku Ando, który w 1958 roku wprowadził danie instant do sklepów spożywczych. Zupka chińska była odpowiedzią na szerzące się niedożywienie i biedę panującą wśród mieszkańców „Kraju Wschodzącego Słońca”. Dania typu instant zyskały popularność w innych częściach świata, gdyż gwarantowały szybkie zaspokojenie głodu.

Fenomen dań typu instant

Sproszkowane dania stały się elementem codziennej diety wielu osób i bardzo często zastępują zdrowe, pełne składników odżywczych posiłki. Dlaczego? W XXI wieku tempo życia jest bardzo szybkie, nieustannie cierpimy na brak czasu oraz stale atakują nas zadania „na wczoraj”. Nic dziwnego, że niektóre osoby, aby zaoszczędzić czas, rezygnują z samodzielnego gotowania. Tymczasem przygotowanie takiego sproszkowanego dania ogranicza się do minimum wystarczy zawartość opakowania zalać wodą i już mamy gotowy obiad! Produkty instant często sprzedaje się w plastikowych miskach, więc nie trzeba nawet szukać czystych naczyń. „gorące kubki” są również stosunkowo tanie, więc każdy może sobie na nie pozwolić.

„Zabójcze” dania w proszku

Niektórym się wydaje, że aromatyczne buliony są pełne warzyw, a pływający w nich makaron dodaje energii. Przekazy z reklam „wmawiają” nam, że dania przygotowuje w tradycyjny sposób i smakują „jak u mamy”. Natomiast smaczne i sycące (pozornie) gulasze zawierają najlepszej jakości mięso. Nic bardziej mylnego! Dietetycy i lekarze zajmujący się żywieniem biją na alarm, gdyż sproszkowane jedzenie ma mnóstwo konserwantów, barwników oraz substancji polepszających smak i zapach, dlatego z całą pewnością nie wpływa dobrze na zdrowie człowieka.

Składniki „odżywcze” pod lupą

Dania typu instant zawierają szczególnie dużo glutaminianu sodu (oznaczony skrótem E621). Jego zadaniem jest polepszenie walorów smakowych. Jednak spożywanie glutaminianu w dużych ilościach ma wiele skutków ubocznych m.in. przyczynia się do powstania nadciśnienia i otyłości, podrażnia błonę śluzową żołądka, przyspiesza akcję serca, pogarsza pracę nerek, zatrzymuje wodę w organizmie oraz może powodować niepokój oraz rozdrażnienie. Sproszkowane jedzenie pełne jest też tłuszczów trans, które przedłużają okres przydatności do spożycia. Z całą pewnością należy unikać, gdyż mogą doprowadzić m.in. do miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca czy zachorowania na cukrzycę typu 2. Pszenny makaron czyli podstawa sproszkowanych dań ma wysoki indeks glikemiczny, który gwałtownie podnosi poziom glukozy, a my szybko czujemy się głodni. „Gorące kubki” zawierają mnóstwo syntetycznych barwników i aromatów, które indukują reakcje alergiczne i kłopoty ze skórą (np. stymulują powstanie zmian trądzikowych), podrażniają żołądek oraz wątrobę, wzmagają nadpobudliwość, a także przyczyniają się do bezpłodności.

Slow food

Przeciwieństwem mody jedzenia w biegu, której symbolami są dania typu instant i fast food, jest idea „slow food”. Zapoczątkowało ją piemonckie stowarzyszenie Acigola założone przez Carla Petriniego. Działanie organizacji było odpowiedzią na powstanie pierwszej włoskiej restauracji McDonald’s w 1986 roku. Członkowie ruchu walczyli o „prawo do przeżywania posiłków”, rozdając przechodniom kawałki domowej pizzy czy porcję makaronu. Uważali, że serwowanie szybko i niestarannie przygotowanych dań zniszczy włoską odrębność, jakość oraz tradycję. Przypominali także, że czas posiłków wiąże się nie tylko z zaspokajaniem fizycznych potrzeb organizmu, gdyż wspólne zasiadanie do stołu ma istotny wymiar społeczny. Wtedy podtrzymuje się relacje towarzyskie oraz buduje poczucie przynależności. Działacze akcentowali, że jedzenie ma sprawiać przyjemność i powinno się nim delektować.

_______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ