Co należy jeść przed i po treningu?

Jakie dania oraz produkty należy spożywać, aby mieć energię do ćwiczeń i by trening był dzięki temu najbardziej skuteczny? Co natomiast powinno się jeść po wysiłku fizycznym, żeby cieszyć się dobrym samopoczuciem, zdrowiem oraz zgrabną sylwetką?

Źródło: www.energy-navi.com

Jedzenie przed treningiem

Poranne ćwiczenia

Nawet jeśli nie masz apetytu, koniecznie zjedz posiłek 1-2 godziny przed treningiem. Aby mieć długo energię, dostarcz swojemu organizmowi przede wszystkim węglowodany złożone m.in. pieczywo i makaron pełnoziarnisty, kaszę oraz musli (uważaj przy wyborze gotowych mieszanek, gdyż często mają niewskazaną, dużą zawartość cukrów). Na śniadanie zjedz również chudy nabiał, np. jogurt naturalny, kefir, maślankę, serek wiejski lub twarogowy. Oczywiście posiłek wzbogać warzywami, owocami i garścią bakalii.   

Popołudniowy trening

Jeśli zjadłaś pełnowartościowe śniadanie, to po południu nie musisz już dostarczać tak wielu węglowodanów. Nieduży posiłek zjedz ok. 1 godzinę przed rozpoczęciem ćwiczeń (np. kanapki z razowym chlebem, płatki zbożowe, suszone owoce). Jeśli jesteś głodna, zdecyduj się na: makaron razowy, ryż brązowy, różnego rodzaju kasze z piersią z kurczaka lub rybą.

Wieczorna gimnastyka

Posiłek zjedzony późną porą nie powinien być obfity, jednak jest konieczny, jeśli potem planujesz trenować. Wybierz produkty, które zapewnią energię podczas wysiłku. Może to być np. kanapka z miodem, jogurt z musli i owocami. Pamiętaj również o przyjmowaniu płynów w ciągu dnia, gdyż odpowiednie nawodnienie organizmu jest niezbędne do efektywnej pracy podczas ćwiczeń.

Jedzenie po treningu

Po wysiłku fizycznym musisz uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach, dlatego szybko sięgnij po łatwo przyswajalne węglowodany (mają wysoki indeks glikemiczny), np. banany, pomarańcze albo nawet wodę z miodem. Niezwykle ważne jest również spożycie białka, które odbuduje mięśnie, gdyż podczas treningu powstają w nich mikrourazy. Sięgnij po produkty mleczne, ale także drób, ryby, jajka oraz strączki. Wczesną porą możesz pozwolić sobie na większy posiłek, bardziej bogaty w węglowodany złożone, np. kaszę z indykiem i fasolą. Jeśli natomiast ćwiczysz wieczorem, postaraj się, aby kolacja była niskokaloryczna oraz lekkostrawna. Odpowiedni będzie m.in. omlet lub serek wiejski z owocowymi lub warzywnymi dodatkami.

_________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ