Jak jeść w święta, by nie przytyć?

Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnych spotkań przy stole pełnym pyszności. Często nie możemy oprzeć się pokusie najadania się „na zapas”, zwłaszcza że na niektóre potrawy czekamy cały rok. Jak mamy odżywiać się w tym czasie, aby sylwestrowa sukienka nie stała się za ciasna? W jaki sposób „odchudzić” świąteczne dania? Przedstawiamy kilka cennych wskazówek.

Źródło: www.liveinternet.ru

Nie dopuszczaj do wilczego głodu. Podczas świątecznej gorączki zapominasz o jedzeniu, a potem jesteś już tak głodna, że „pochłaniasz” o wiele za dużo i za szybko? Aby temu zapobiec, przed kolacją wigilijną zjedz dwa lub trzy lekkostrawne posiłki.

Mniej kaloryczne i zdrowsze zamienniki. Proponujemy, żebyś zamiast śmietany użyła do potraw kefiru lub jogurtu naturalnego, które zawierają dużo mniej tłuszczu. Do produktów mącznych wykorzystaj dużo zdrowszą mąkę razową lub orkiszową. Zmniejsz również spożycie cukru. Ogranicz słodzenie ciast i kompotu o ¼. Te zmiany dla podniebienia będą niezauważalne, natomiast Twoja figura na pewno nie ucierpi. W święta na stole królują ryby, unikaj jednak smażonych i w panierce. Najlepszy dla zdrowia będzie pieczony, duszony lub gotowany na parze dorsz lub pstrąg. Ryby w galarecie lub po grecku również są dobrym rozwiązaniem. Z zup wybierz barszcz czerwony zamiast grzybowej. Zrezygnuj z tłustych mięs (np. wieprzowina, żeberka), zastąp je wołowiną albo indykiem polanym lekkim sosem chrzanowym lub na bazie warzyw, a sałatki skrop oliwą, unikaj natomiast majonezu.

Dobre, a mniej „szkodliwe” słodkości. Zamiast ciężkostrawnego makowca, karpatki czy ciasta francuskiego, wybierz sernik, jabłecznik lub strucle z innymi owocami. Polecamy przygotowanie domowej roboty galaretek, kisieli, budyniów oraz ciasteczek owsianych, które nie mają tak dużo kalorii oraz są zdrowsze.

Zachowaj umiar. Nie musisz skosztować wszystkich dań, ale jeśli świąteczne potrawy bardzo Cię kuszą i nie jesteś w stanie powstrzymać się przed ich zjedzeniem, to pamiętaj o małych porcjach oraz popijaniu posiłków dużą ilością płynów. Po co masz później cierpieć z powodu przejedzenia?

Nie siedź cały czas przy stole. Ta monotonia sprawia, że jesz z nudów, dlatego co jakiś czas wstań „rozprostować kości”. A może zaproponujesz rodzinie inne zajęcie, np. spacer czy wspólne planszówki?  

__________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ