00000000

Co jeść i pić podczas upałów?

00000000
Podczas gorących dni tracimy apetyt. Sprawdziliśmy, co trzeba jeść i pić, aby upały stały się znośniejsze.

Zazwyczaj podczas upalnych dni apetyt odzyskujemy wieczorem, gdy robi się chłodniej. Objadanie się na noc nie wychodzi na zdrowie. Są jednak potrawy i napoje, które smakują nawet podczas upałów.

Lody, sorbety czy koktajle?

W trakcie upałów chcemy się szybko ochłodzić, większość z nas sięga po lody lub sorbety. Są smaczne, zimne i pozwalają na chwilę wytchnienia. Są jednak dosyć kaloryczne. Tradycyjne lody składają się z mleka, śmietany, jaj i cukru. Czasem znajdziemy w nich tłuszcze roślinne czy mączkę chleba świętojańskiego. Sorbet zawiera owoce, syrop, wodę i cukier. Oba wyroby są ulepszane emulgatorami, stabilizatorami i barwnikami.

Kaloryczność zależy od firmy i smaku, ale waha się od 50 kcal na 100 gramów sorbetu do 150-200 kcal w 100 gramach lodów. To i tak mniej niż batony, które na taką samą masę mają znacznie więcej kalorii.

Zdrowsze są kefiry lub mrożone jogurty.

– Jogurty są orzeźwiające i zdrowe. Zawierają żywe kultury bakterii i probiotyki – zachwala Izabela Werbel z sopockiego Yogen Früz – mamy dwa rodzaje jogurtów, tez z owocami serwujemy nawet w temperaturze minus 18 stopni.

Co jeść i pić?

Małgorzata Krukowska, dyplomowany dietetyk medyczny i blogerka poleca na śniadanie mleko, jogurt, kefiru lub maślankę. Dodatkowo owoce oraz płatki lub otręby. Na lunch dietetyczka poleca chudy serek twarogowy lub homogenizowany naturalny z pieczywem oraz warzywami lub owocem. W porze obiadu jest bardzo gorąco, dlatego wtedy najlepiej zjeść sałatkę. Podwieczorek może być analogiczny do lunchu, zaś kolacja to chude mięso grillowane, gotowane lub pieczone, albo ryba.

Piwo? Niekoniecznie

Alkohol dobrze gasi pragnienie, ale działa moczopędnie. Dlatego wypicie nawet dwóch piw na plaży może skończyć się odwodnieniem.

Lepiej pić napoje bezalkoholowe. Piwo oczywiście możemy pić, ale z umiarem. Można też pić drinki bez alkoholu. Na upał do picia znakomite jest bezalkoholowe mojito. Zatem… do dzieła. 

 

_____________________________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ